ЧСИ: Без нови дейности, промяна на простите такси и на облагането професията е обречена на гибел
Необходими са незабавни и комплексни мерки за финансово стабилизиране на системата на частното съдебно изпълнение, включително актуализиране на простите такси, които не са „пипани“ от 2006 г., както и промяна в режима на данъчно облагане и възлагане на нови дейности на ЧСИ. Това са изводите на Камарата на частните съдебни изпълнители, чийто председател Георги Дичев, представи данните за състоянието на професията, които определи като тревожни.
„България категорично върви към връщане на модела отпреди 20 години с наличие само на държавни съдебни изпълнители, с всички произтичащи от това негативни последици за правосъдието, правата на гражданите, икономиката, финансовата система, държавния и общинските бюджети. Без ефективно съдебно изпълнение и най-доброто съдебно решение остава само един лист хартия“, заяви Дичев.
Те са представени и на предишния министър на правосъдието Атанас Славов, както и на действащия Мария Павлова, с искане за спешно предприемане на действия и сформирана на работна група. „Изпратени са още две писма до министъра на правосъдието в горния смисъл, обаче не само, че не се предприемат никакви действия, но дори и не се отговаря на тях. Това отношение засилва напрежението в системата, както и призивите за предприемане на крайни действия от страна на ЧСИ като затваряне на канторите“, категоричен е Дичев.
За тежкото състояние на системата камарата е информирала и всички адвокатски колегии в страната, банки, застрахователни дружества, колекторски компании и доставчиците на обществени услуги.
Анализът на камарата показва, че пета година системата на частното съдебно изпълнение у нас изпитва огромни затруднения, което се отразява изключително негативно не само на ЧСИ и техните служители, но и на взискателите по делата и на правосъдната система като цяло, съответно на бизнес средата и приходите в бюджета.
Основните констатации от доклада за финансовото състояние на канторите на ЧСИ са следните:
- Ясно изразена тенденция за напускане на професията – доброволно са прекратили дейността си 16 частни съдебни изпълнители като половината от тях след 2018 г.
- Силен спад на броя на заетите лица с широк спектър на негативни последици:
- Средно с 30% е намалял персонала на всички кантори на ЧСИ;
- Помощник – ЧСИ са намалели с 13% за периода 2018-2023 г.;
- Общият брой на заетите е спаднал с 15% от 2018 г. до 2023 г. като са освободени 282 души и тенденцията продължава да бъде негативна.
- Критично застрашени от прекратяване на дейността са малките и част от средните кантори:
- 30 кантори имат образувани под 300 дела за 2023 г.;
- 54 кантори имат образувани по – малко от 500 дела за 2023 г.;
- В 48 кантори персоналът е до 5 души със среден спад на заетите лица от 67 %.
- Силно намалява броят на новообразуваните дела, като в 21 от 28 района има значителен спад, достигащ и до 300 % (Шумен).
- Драстично е понижен средният материален интерес по новообразуваните дела, което пряко се отразява на постъпленията за издръжка на канторите.
- Събраните суми намаляват значително в последните години, като негативната разлика между 2018 г. и 2023 г. е 25%.
- По 30% от делата ЧСИ финансират изпълнението, тъй като вземанията за издръжки, трудови правоотношения, предаване на деца, както и публичните държавни и общински вземания са освободени от авансови такси.
- Огромно е повишаването на разходите, което съчетано с драстичното намаляване на приходите застрашава самото съществуване на системата:
- Официалната инфлация за периода 2006 г.-2023 г. е 100%;
- Минималната работна заплата от 160 лв. през 2006 г. е нараснала 6 пъти до 933 лв. през 2024 г. Шест пъти е нараснала и средната работна заплата от 355 лв. до 2 173 лв., като само в периода 2017-2023 г. ръстът е с 318% (439% при сходните административни и спомагателни дейности).
- Годишните разходи за труд за периода 2008 г. – 2022 г. са се повишили общо с 313% (431,48% при сходните административни и спомагателни дейности).
- Реалните разходи на канторите на ЧСИ са много по-големи от нормативно признатите 25% и ЧСИ плащат данъци не върху дохода, а и върху разхода.
- Сумите за събиране определят размера на събраните суми, които пък от своя страна обуславят приходите на канторите, а постъпващите на входа на системата при ЧСИ вземания обективно, включително и в дългосрочен план, не могат да подсигурят нужните приходи за издръжката на канторите и на ЧСИ следва да се възлагат допълнителни дейности, за да се осигури необходимото дофинансиране.
Както стана ясно, броят на ЧСИ непрекъснато намалява – от 202 през 2017 г. в момента те са 180. „Продължава негативната тенденция ЧСИ от различни райони в страната да напускат професията поради невъзможност да издържат канторите си, като дори в София няколко колеги преустановиха дейността си“, каза Дичев.
Новообразуваните дела за 2023 г. са 198 000 (в полза на граждани – 18 000, банки – 24 000, търговци – 83 000, държавни органи, общини и съдилища общо – 54 000). Приключените дела са 150 хил.
„Събраната сума трайно намалява в последните 5 години – от над 1 млрд. през 2018 г. за 2023 г. е 800 млн. лв.“, обясни председателят на камарата.
Извършените продани на движими вещи са 670, а на недвижими имоти – 3 900. „Тези цифри, които са почти едни и същи в последните 5 години, показват драстичен спад в броя на извършените продани с 300% в сравнение с пиковата 2014 г., когато продадените имоти са били 12 000, а продажбите на движими вещи – 1 700“, обясни Дичев.
За първите шест месеца на тази година ЧСИ са събрали 390 млн. лв. В полза на граждани – 100 млн. лв., на банки – 112 млн. лв., търговци – 109 млн. лв., държавни органи, общини и съдилища общо – 40 млн. лв.
„Прави впечатление сериозният ръст при събраните суми в полза на граждани, те средно годишно са около 150 млн. лв., а само за първите 6 месеца на 2024 г. са събрани 100 млн. лв. или увеличение с 50% на годишна база. Тези суми представляват неизплатени издръжки, заплати и плащания по договори, обезщетения за пострадалите при ПТП, невърнати заеми, обезщетения за причинени вреди и т.н.“, сочат от камарата. А Дичев допълни: „Банките почти изчезнаха от принудителното изпълнение, останаха партньор най-вече за връчването на книжа“.
Продажбите на движими вещи са 320, а на недвижими имоти – 1550.
„При драстично намаления материален интерес по новообразуваните дела, както и сериозния спад в броя на тези дела, която тенденция продължава от повече от 5 години, при положение, че по 30% от делата ЧСИ финансират изпълнението, тъй като вземанията за издръжки, трудови правоотношения, предаване на деца, както и публичните държавни и общински вземания са освободени от авансови такси, при ценообразуване на услугите по тарифа от 2006 г. и нарастване на разходите не в проценти, а в пъти спрямо 2006 г., очевидно системата на ЧСИ не може да се самофинансира само от дейността си по принудителното изпълнение. А за разлика от европейските държави, които от много години са възложили на ЧСИ други дейности, които подпомагат правосъдието и са изместили фокуса от принудителното изпълнение към доброволните мерки спрямо длъжниците, у нас всичко в тази сфера е застинало на нивата от преди 20 години, което обрича професията на гибел“, категоричен е председателят на Камарата на ЧСИ.
Тези изводи от камарата направиха по време на работна среща „Актуални въпроси на съдебното изпълнение в България и Гърция и трансгранично изпълнение на съдебни актове в двете съседни държави” с колегите си от южната ни съседка.
Основният повод за нея е възложената от тази година функция на гръцките съдебни изпълнители да констатират фактически обстоятелства, като съставят протокол, който се ползва за доказателство в съда.
„Установяването на факти, за което се борихме 15 години и с много работа я спечелихме от държавата и вече е предвидено в закон. При него ЧСИ установява който факт му бъде поискано – по нареждане на съда, адвокат или частно лице. Нашите документи, които вече са държавни документи, ще дадат право на гражданина да сезира съда и едновременно ще помогнат и на съдията за раздаване на по-бързо правосъдие. За нас това е нова работа с много голям правен интерес, която ще помогне и финансово на нашите офиси, което ни беше нужно. То дава една сигурност за нашето професионално бъдеще, тъй като ще бъде важно за правната система“, разказа председателят на гръцката федерация на съдебните изпълнители Николаос Янис.
Той даде пример за един от популярните случаи на установяване на факти – когато трябва да се удостовери дали единият родител е предал детето на другия. Таксата ЧСИ да удостовери това е 300 евро, ако е в нормално работно време, а иначе скача със 75%. Това е работа за час-два, но ако удостоверяването отнема дни, таксата ще е значително по-висока и е по договарян.
Дейността представлява подробно описание на фактите и обстоятелства, които са обективно видими или разпознаваеми от съдебния изпълнител в протокола за констатация на фактически обстоятелства. Установяването на фактите и обстоятелствата, следва да бъде записано чрез видео или аудио запис или друго техническо средство за измерване или подходящо за възпроизвеждане на фактите, обстоятелствата или обстановката. Записът от ползването на техническите средства се считат за неразделна част от протокола. Съдебният изпълнител установява фактическите обстоятелства в съответствие с принципите на обективност, безпристрастност и точност. Констативният протокол представлява снимка на дадена ситуация, която обаче има силата на официален документ. Извършва се по разпореждане на съда, но най-често по молба на заинтересовано лице.
Съдебният изпълнител няма право да влиза принудително в жилищни и нежилищни помещения при извършване на документирането. Процедурата има много широко приложение: използва се при пътно транспортни произшествия, спорове при некачествено строителство и ремонтни дейности, вдигане на шум през нощта от заведения или съседи, констатиране на отказ на свиждане на родител с дете, състояние на имоти при предаването между наемател и наемодател, състояние на коли при предаването им между купувач и продавач, измерване на ниско или високо подавано електрическо напрежение, при наводнения и други щети между съседи, получаване на партиди стоки между фирми и констатиране на тяхното състояние, нарушения при авторски права и търговски марки. Голямо значение има и за документиране на обстоятелства в електронното пространство относно смс-и, имейли, публикувана информация в интернет в медии, социални мрежи и т.н.
Тази дейност се извършва от съдебните изпълнители във Франция, Белгия, Гърция, Балтийските държави, Нидерландия, Унгария и Румъния.
„Обществото има нужда от тази дейност и ние имаме нужда от нея“, заключи Дичев.
42
Коментирайте
Мамини сладки математици😂 значи парсата сега не я усвояват 202 души, а 180, тоест с 12% повече взима всеки ЧСИ. При 6.5 млн население, и при нормата 1/30000 значи МП немедлено трябва да обяви конкурс за 35 места. Даже се чудя що КЧСИ, този стожер на законността, защо още не са поискали обявяване на конкурс. Някое дете ли чакаме да завърши, стаж ли да натрупа😂
Веднага да се вдигнат таксите, три пъти. Не, направо десет пъти-за да поемем и бъдещата инфлация до 2124г. Само така КЧСИ ще може да прави изнесени заседания на Луната, Марс и в други галактики. То бива наглост, ама… Като не ви изнася-заявлението до министъра и чао, рагаци. От една седмица осъвмаве и замръкваме в тоя сайт с умнотиите на Дичев и сие.
Към тая минерална вода на масата, добре щеше да върви и по една купичка лед и по едно „развалено“ в камерата узо, на кристали. Може би там е проблемът- за някои няма да има узо, а само по една студена вода. Но такъв е либералният пазар- нямаш клиенти- фалираш, държавата не е длъжна да ти осигурява доходи, за да си пиеш узото. Никой няма да се впечатли, че членовете на КЧСИ от 200, паднат на 100. Капитализъм, дами и господа.
Боже, живи да ги ожалиш. Пък аз е чудя защо в София има кантори на ЧСИ с повече служители, отколкото повечето районни съдилища в страната. А пък ако дойде клиент за предаване на дете, изпадам в потрес как ще намеря съдебен изпълнител. Щото и при ДСИ да отидеш, там ти приемат молбата, но се почват едни безкрайни указания, и е протака. А пък с изпълнителен лист срещу банка или Топлофикация обикалянето също ти е сигурно, и по добре при ДСИ. Истината е, че населението на страната ни намалява, намалява и работата. То и при нас адвокатите има колеги, които вадят… Покажи целия коментар »
Браво! Разбираш ги нещата!
ЧСИ сами са си виновни за спада на приходите. Причините са няколко: 1. Отказват по-сложни и трудни дела, например дела за въвод във владение. Искат само лесни дела – да налагат запори на банкови сметки и да продават имоти. Не мога да намеря ЧСИ в област Монтана, който да извърши един елементарен въвод във владение в нива (не в жилище) – просто се трасира имотът и толкова, няма съпротива на длъжника. И ДСИ също отказва. 2. Занижен контрол – свикнаха Инспекторатът към МП да ги пази, ДС към КЧСИ също. И 4-то отделение на ВКС ги пази (защо „случачайното“ разпределение… Покажи целия коментар »
Крайно време е за промяна в закона: -Инсталирането като ЧСИ да е временно-за 8 години, а после мястото на конкурс. Подготвения не се страхува от конкурс. -Ежегодни атестационни изпити за ЧСИ, по държавните изпити в Университета(единствения), тоест по цялото право. От изпитващи извън системата, с цел обективност-действащи съдии, преподаватели, адвокати, и много държа-и да има и изпитващи юрисконсулти(черноработниците в правото, но това друга тема…). -ОТВАРЯНЕ ДОСИЕТАТА НА ЧСИ-тата. Ако проверите в закона единствената общественозначима професия без отворени досиета е на ЧСИ-тата и нотариуси. Защо? Интересно-синдиците са проверявани за агентурно минало, но не е ЧСИ-та. Редно е да се даде отговор,… Покажи целия коментар »
Нека покажат по колко пари годишно прибират чиста печалба да го съпоставят със заплатите на ДСИ и тогава отново да направят дискусия.
Може да стане с промяна в закона. Всички общественозначими професии са длъжни да публикуват имуществото си, в тч. имоти, влогове, пари в брой. Това е спестено на нотариуси и ЧСИ. Забележи-съдии, прокурори, министри, зам министри, членове в държавни бордове-на НЕК например, кметове, дори ДСИ-публикуват имуществото си в ПУБЛИЧНИ декларации, но това не се отнася до ЧСИ.
Значи мога да прочета какво имущество има съдия, но няма информация за имуществото на ЧСИ. Тоест излиза,че ЧСИ е над съдиите.
Адвокатите, които изнемогват са много повече.
Там има много проблеми за оправяне също!
Забравя се, че Тарифата за Държавни съдебни изпълнители също трябва да се актуализира, защото е почти същата, като на ЧСИ, без ДДС и тн., и едва ли позволява те да работят сериозно недотирани.
Проблемът е общ!
Не виждам нищо драматично в това ЧСИ, които нямат достатъчно дела, да фалират. Това е естествен подбор в частния бизнес. ЧСИ искат да са нещо средно между частници, които прибират цялата печалба за себе си, в същото време да са привилигировани длъжностни лица със специална закрила, едновременно с това да са публични изпълнители, а когато работата им намелее държавата да им създава такава с изменения и допълнения в законите… абе, изобщо нещо като нищо или като всичко. Каста от зле подготвени юристи, които дори малкото си задължения не познават добре, но иначе натрупаха милиони и изобщо не знаят броя на… Покажи целия коментар »
ЧАСТНИ съдебни изпълнители! Защо тогава реват държавата да им даде благинки? Сами да се оправят както го правят всички частни фирми.
„България категорично върви към връщане на модела отпреди 20 години…“ То това си е и задачата на Държавна Сигурност от време оно. Дали ЧСИ са правилният пример е друг въпрос. Но както Радев започна със саботажа на магистрала Хемус, така Терцата на ДС продължава със саботажа на околовръстното при детелината за Бояна. Място за ЧСИ има, но не и в НРБ. Нормално е една част да окапват. Не е нормално задържането в бизнеса да се основава на връзки, но такива са фактите. И обърнете внимание, че част от канторите на ЧСИ се ориентираха към „медиацията“ по дела. И тези кантори… Покажи целия коментар »
Чадо, спряло си в деветдесетте. Ние измряхме отдавна, но за нашите гробове се държат остатъците от сектите на Костов, често ги вадят от гардеробите.
Не съм умрял бе, генерале !
Нито пък авера ми -Митьо Гестапото.
Нито пък Красимир Георгиев – щатен офицер на ДС, сега в БТВ…
Персонала в канторите ви намалява, защото е преработен и му плащате трохици. За тежестта и обема от работа може ли да назначаваш юрисконсулт и пчси, да носят всичките отговорности и да са на минимално заплащане? Аман от кръвопийци. ЧСИ доказаха себе си като ненужни. Истината е в повече ДСИ, където всичко се случва както е написано в ГПК, а не да изпращате запорни съобщения 2-3 дни преди да изпратите ПДИ до длъжника… ЧСИ са едно ОПГ и нищо повече
Да разбираме, че нямаш дела за изпълнение и не си чел ГПК скоро. Или правилно?
Едновременно с ПДИ се изпращат запори, не връчват. Единият адрес е по-лесен и откриваем, предполагам.
Ненужни за утайки, които нямат работа са.
Истината е, че и ЧСИ, и ДСИ не вършат много работа, защото ги е страх. ЧСИ натрупаха вече достатъчно имущество, за да ги е страх от имуществена отговорност, а ДСИ…също се плашат от имуществена отговорност, въпреки че са на трудов договор.
Аз само да питам … Тарифата на ЧСИ не нарушава ли чл 101 от ДФЕС?
А, на ноториусите?
Тарифата на ЧСИ е по решение на МС. Тарифата на ВАдвС е по решение на ВАдвС. Това е голямата разлика.
Тарефата на ВАдвС беше премахната със проекта за нов ЗА, но Крум Зарков не е дорасъл вероятно за да я разбере. Така повлича и спонсора си.
С поста си признавате,че държавата непазарно ограничава конкуренцията между частни субекти каквито са ЧСИ и нотариусите.
Скоро очаквайте дела срещу таксите на ЧСИ с искане за преюдициално запитване на СЕС, ако българския съд се прави на ударен.
После са на ред нотариусите …
Нека първо започнат пълноценно по дела, възложени им досега по закон – издръжки, обезпечителни мерки на държавни институции, режими на деца и пр. Да, ама там няма пари. Частното съдебно изпълнение се изврати в годините. Изначално ТТРЗЧСИ е по утежняваща за длъжника от ДТДГПК. Пропорционалната такса е винаги дължима, винаги се облага с ДДС, има скрити прости такси. Имат правомощия по ЗОЗ, връчват частни и съдебни книжа. А, ако отворим учебниците по граждански процес ЧСИ/ДСИ в статута си се различавали само по района на действие. Дали е така ? В годините в съдебното изпълнение се оформиха кантори с персонал от… Покажи целия коментар »
Могат да станат разказвачи на приказки в Сторител или аниматори в някой хотел . Виждате-донякъде им се удава да разправят приказки от 1001 нощ.
Щели да изчезнат представете си 😡 че по-добра новина от тази има ли?
Дерибей, трябва да се закрият. От къде на къде частници ще събират държавните вземания? Да не би държавата са им е бащиния? Малки ли им е от 1 лв дълг да правят 1000 лв? Съвременните робовладелци!
СМЕШЕН ПЛАЧ ОТ МИЛИОНЕРИ-КОЖОДЕРИ
Ако не се възложат нови дейности на ЧСИ и не се увеличат таксите, следващата година могат да са принудени да направят събранието си не в Гърция, а в някой български курорт, което ще е под нивото им. Не може така!
Страшна трагедия за ЧСИ-тата. Тези, които познавам са с по няколко къщи- в/около София, на морето и на планина и задължително с няколко апартаменти и то не в крайните квартали.и водят луксозен начин на живот. Колко пък зле да стане за тях- трудно може да се определи.
Всички трябва горко да се разплачем, горките хора, ще ходят един път по-малко на година на екзотично място, ще си купят един имот по-малко на година и ще си сменят колите на година и два месеца , а не на година, живи да ги оплачеш завалиите. При все, че този , който така услужлива им написа две тълкувателни е вече в КС и сума народ ги обслужва и пак не им стига. Ненаситни очи, бездънна паст.
Ще се разплача. Предлагам камарата на чесетеи-тата да открие ДМС номер за дарения за гладуващите чесеита. Също така и да посочат адрес, за да занеса дарение от две кофички кисело мляко за да бъдат предоставени на гладуващ чесеи от София.
ЧСИ-тата вият на умряло, защото в продължение на десетилетия капитализираха от мутренските времена на 90-те години и като опашката на кометата, орбитираща около звездата на свръхзадлъжнялостта искряха ярко, но изглежда с нормализирането на съопанските отношения, техният „златен век“ е към своя закономерен край, ала обстоятелството, че те настояват да им бъдат вменявани по същество констативни функции,отново на монополен принцип, показава, че професионалният им капацитет, ведно с конкурентоспособността им, е силно ограничен и затова настояват за подобни социални благинки. П.С. Липсата на държавност започва да се усеща все по-явно, защото всяка гилдия дърпа чергата към себе си – ЧСИ, адвокати, съдии,… Покажи целия коментар »
300 евро, за да установиш дали родител е предал детето на другия? Е, няма такава златна мина.
И не са излезли да протестират! Явно нашите силно искат да почерпят този опит.
Сега полицията установява непредаването на дете безплатно.
А ЧСИ-тата, чиято работа е да вземат и предадат детето и сега не вършат тая работа…
Затова наказателната колегия в СРС е затънала от дела по чл. 182 от нк
Когато родителя сам не представи доказателства, нормално е да бъде принуден и да си плати.
Може пък хората да са се дисциплинирали, да са се замогнали…Гледам, че големият теч на дела от банките го няма.
Леле, голямо тръшкане. А не малко са милионери
Затова ли МП не обявява от години конкурс за ЧСИ
Оядоха се и сега като спадна работата, гладуват. Ох, да ги ожалиш
Ясно, искат по-големи такси, но го аргументират с вайкане.
Не разбирам проблема – за колкото ЧСИ има работа, от толкова има и нужда…
Като гледам как са се ухилили на снимката, точно в този момент си мислят, че професията им е обречена на гибел