Съдийската колегия заложи ръст на парите за членовете на конкурсните комисии
Да се увеличат възнагражденията за членовете на конкурсните комисии съобразно инфлацията за последните шест години. Средствата за това да бъдат заложени в проекта за бюджет за 2025 г., а решението да влезе в сила от 1 януари догодина. Това гласува Съдийската колегия на последното си, засега, заседание преди лятната ваканция.
Сумите, които ще получават членовете на комисиите, ще зависят от конкурсите.
За писмен изпит редовен член на комисия в конкурсите за младши магистрати, за първоначално назначаване и в края на обучението в Националния институт на правосъдието (НИП) да получава 240 лева, вместо сегашните 200 лева.
Проверена и оценена работа в тези конкурси да се заплаща по 40 лева, вместо по 30 лева, а за устно препитване на кандидат член на комисията да получава 15 лева вместо 10 лева.
По отношение на конкурсите за повишаване и преместване също се предлага ръст на парите.
Идеята е член на комисия да получава по 60 лева за проверен и оценен кандидат в конкурсите за повишаване и преместване. Сега сумата е 40 лева.
По 40 лева пък да се плаща за проверен и оценен магистрат, който иска от съдия да стане прокурор или следовател. В момента възнаграждението е 30 лева.
Сумите са без включен ДДС, стана ясно на заседанието.
Председателят на бюджетната комисия Боян Магдалинчев обясни, че парите на членовете на комисиите не са увеличавани от 2017 г. Освен това е съобразена и инфлацията, която за периода октомври 2017 г. до октомври 2023 г. е 41%.
Магдалинчев посочи, че работата е изключително много и е отговорна, явяват се множество кандидати, особено в конкурсите за младши магистрати и за първоначално назначаване, а членовете на комисиите не се откъсват от всекидневната си правораздавателна дейност и така натоварването е допълнително.
Единствено Олга Керелска беше против. Според нея, вместо увеличение на възнагражденията, може да се помисли магистратите, членове на конкурсни комисии, да бъдат с по-ниска натовареност.
Но останалите кадровици подкрепиха предложението за ръст на сумите.
Tо е „по-скромно“ от това на Прокурорската колегия. Най-голяма е разликата в размера на възнагражденията на членовете на комисиите в конкурсите за младши магистрати, за първоначално назначаване и в края на обучението в НИП. Докато предложението на СК е за 240 лева, това на ПК е за 350 лева. Има разлики и в останалите суми, като само за проверен и оценен кандидат в конкурсите за повишаване и преместване Съдийската колегия предлага по-високо заплащане – 60 лева, докато Прокурорската колегия заложи 50 лева (виж още тук).
18
Коментирайте
Лекс, бихт ли ни осведомили какво става с т.нар.специалисти ? Пак ли всичко потъна някъде? Моля пишете, няма кой друг да го направи.
Рушветите ще им вдигаме ли, или само официалните пари ?
Tова е добре!
Не са предвидили кой знае какво увеличение.
Ееееееее, това вече е прекалено! Увеличение на възнаграждения за конкурси, които продължават по 3 и повече години – безсрамници!
Tака е. Обаче те нямат никаква вина за това.
Тия са неспособни на вързано куче хлеб да дадат ама иначе… устати
Ако е за заплати са много единни всички на всички места
Време е за по-високи възнаграждения. Нивото – е, не е нужно да се променя.
Tова ЕСС вече се изчерпа.
Еми правилно е. Парите трябва да се вдигат щото и цените растат.
Oт 2017 г. насам инфлацията вероятно е 100% и е съвесем в реда на наещата да се актуализират тези възнаграждения, но защо тогава се прави толкова символично…
Инфлацията от януари 2017 г. досега е толкова, а точно 43,2 % по данни на НСИ.
* не е толкова
Ама прокурорите пак се показват скъпчии.
Като става въпрос за пари, някак много съобразителни стават и действат овреме
Откога го чаках това решение ! Браво !