ЕК официално прекрати Механизма за сътрудничество и проверка за България
Европейската комисия официално прекрати Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) за България и Румъния. Решението е от днес.
МСП беше въведен при присъединяването на двете държави към Европейския съюз през 2007 г. като преходна мярка за улесняване на напредъка в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията, както и организираната престъпност, уточняват от ЕК. Сега комисията отмени двете решения, с които беше създаден този механизъм.
„Бих искалa да поздравя България и Румъния за значителния напредък, постигнат от присъединяването им към ЕС досега. Върховенството на закона е една от нашите основни общи ценности като съюз и двете държави членки постигнаха резултати по важни реформи през последните години. Днес ние отчитаме тези усилия, като прекратяваме МСП. Работата вече може да продължи в рамките на годишния цикъл за оценка на върховенството на закона, както за всички останали държави членки“, каза по този повод председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
„Прекратяването на Механизма за сътрудничество и проверка е признание и безрезервна оценка, че с работата на правителството и Народното събрание, българската страна успя да осъществи фундаментални и устойчиви реформи в областта на върховенството на правото, които ясно демонстрират способността на страната ни да изпълнява задълженията си на предвидим и надежден член на Европейския съюз. Това е признание и за дългогодишната активност и усилия на българските граждани и гражданското общество. Те ни мотивират да останем концентрирани и да работим целенасочено върху реализирането на националните ни приоритети за успешно завършване на процеса на европейска интеграция на България в европейското семейство“, заяви от своя страна вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел.
Министърът на правосъдието Атанас Славов посочи, че решението на ЕК е значителен успех и признание за реформите, които се извършват в България в областта на върховенството на правото. „Премахването на специалния мониторинг по МСП, който продължи близо 17 години, означава, че напредъкът на страната ни в областта на съдебната реформа и противодействието на корупцията ще се оценява в рамките на годишния цикъл за върховенство на правото в ЕС и редовните годишни доклади на Европейската комисия, както е за всички други държави членки на Съюза. Това значително повишава доверието към българската правосъдна система и ще се отрази благоприятно на процеса за интеграция на България в Шенген и в Еврозоната“, изтъкна Атанас Славов.
Последният доклад за България по МСП е от 2019 г., когато ЕК оцени напредъка на страната ни като достатъчен, а изпълнението на критериите – като задоволително. Въпреки това, механизмът за наблюдение остана.
На 5 юли 2023 г. ЕК информира както Съвета, така и Европейския парламент за намерението си официално да прекрати МСП за България и Румъния, след като вече всички конкретни ангажименти, изброени в заключенията от докладите по МСП, са били изпълнени. В съответствие с решенията за създаване на механизма, действието на МСП приключва, когато всички показатели бъдат изпълнени по задоволителен начин. Днешното финално решение на Комисията е за оттегляне на решението за създаване на механизма, който престава да съществува.
„ЕК очаква да продължи сътрудничеството с България и Румъния в рамките на годишния цикъл за върховенството на закона, както за всички останали държави членки“, посочват от комисията.
21
Коментирайте
Най-сетне! След 12 години кражби на ГЕРБ и ДПС.
ПП-ДБ надлежно си изпълняват заявките, които направиха в изтеклите записи. Изпраха когото трябва, изтъргуваха суверенитета и получиха в замяна… какво? Едно изречение в речта на заминаващия си председател на ЕК и отпадане на пародийния механизъм. Търговските им “умения” изглежда са още по-жалки от политическите, правните и финансовите им такива.
Какъв значителен успех имат тези, хахахахахахаах, каква реформа какви пет лева, ако измислените им промени паднат в КС, какво са направили, тези хора особено ДБ – ПП си нямат никакво понятие какво е наказателен процес, наказателно право, никакъв практически опит, не са ходили на конкурс, съветниците им и те същите, вездесъщите НПО-та, с какви успехи се гордеят. А този министър „доцент“, който гласува с две ръце противоконституционни решения за КЕВР примерно с това гордее ли се, Христо Иванов колко дела има спечелени в СЪД срещу прокуратурата?!? Общи приказки и клишета, успехи никакви! Освен да реват тук не е Москва и… Покажи целия коментар »
Славов чак се гордее, че решението на ЕК е значителен успех
Явно си няма друга гордост човека.
Е, щом са решили, че няма за какво да ни проверяват…
И са доволни от правителствата ни…
При положение, че на власт е сглобката + държавното предприятие, после някой да не каже, че в ЕК не са лицемери.
Чак пък фундаментални и устойчиви реформи в областта на върховенството на правото!
Аз не виждам да има особен напредък в борбата с корупцита и организираната престъпност.
Та ние въобще не сме напреднали откакто сме в ЕС.
Все тая. ЕС си отиде. Остава и да си го признаят официално, което ще стане малко по-късно, че е още неудобно.
По времето на СССР всеки момент чакахме Западът да се разпадне, а то какво се случи. Сега същото, смешна руска пропаганда, нищо повече.
Ем покрай войната в Украйна всеки умнокрасавец тръбеше, че Русия ще се разпадне до година-две, изглежда имаме опит с нагаждачеството и политкоректната омраза.
Разпадът на РФ ще започне след края на войната. Тогава герберастите, понастоящем симпатизиращи на путлерастите, отново ще станат първи евроатлантици. Ако и те не са се разпаднали дотогава.
Това е нещо като компенсация за това, че пак няма да ни приемат в Шенген. Друго обяснение няма, т.к. не сме постигнали никакъв напредък и нищо не се е променило, за да се премахва този Механизъм.
Направо да си го признаем-нищо не става от нас, за съжаление. Продажно, завистливо, предателско, крадливо, мързеливо и всякакво друго „во“ в лош смисъл. Изключенията на ентусиастите индивидуалисти не се броят. За политиците не ми се ще да пиша, че да не се изцапам. ЗА СЪЖАЛЕНИЕ ЗА ХУБАВАТА ТЕРИТОРИЯ, КОЯТО ИМАМЕ.
Прекрасна страна, скапана държава!
Управниците ни я разсипаха.
Да протестираме срещу тези, които ни ги избират!
Решението на ЕК няма нищо общо с реформите на ППДБ. Мониторингът е спрян от 2019г. И беше въпрос на довършване на процедурата премахването му.