„Да не слагаме прът в колелото на прогреса и парите по ПВУ“ – ПК на ВСС прие етичен кодекс за прокурорите и следователите
„Да не слагаме прът в колелото на прогреса и да получим парите по Плана за възстановяване и устойчивост„. С такива аргументи Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет прие днес Кодекс за етично поведение на българските прокурори и следователи, чието одобрение е залегнало в ПВУ. Предстои кодексът да бъде окончателно гласуван от Пленума на ВСС.
С промени в Закона за съдебната власт от миналата година беше въведено изискването да има два отделни етични кодекса – единият за съдиите, а другият за прокурорите и следователите.
След влизането в сила на измененията в ЗСВ, Съдийската и Прокурорската колегия приеха два отделни кодекса и те бяха одобрени от Пленума на ВСС в края на октомври миналата година.
Междувременно обаче Венецианската комисия отправи препоръки по текстовете, като наред с това са получени и становища от съдилища и прокуратури по залегналите принципи.
Така се стигна и до повторното внасяне за обсъждане и приемане на кодексите като първа това стори днес Прокурорската колегия.
Принципите и разпоредбите в кодекса не бяха докладвани на днешното заседание от председателя на Комисията по професионална етика Георги Кузманов. Единственото конкретно обстоятелство, което той изтъкна, е, че е имало спор във връзка с една от препоръките на Венецианската комисия, а именно в приложното поле на кодекса да „влязат“ и бившите магистрати.
Кузманов заяви, че на напуснали, пенсионирани или уволнени прокурори и следователи няма как да бъдат налагани санкции, ако нарушат етичния кодекс. Затова комисията предлага текст, в който най-общо се казва, че бившите магистрати следва да имат морално задължение да се придържат и да спазват принципите в кодекса и след напускане на съдебната система тяхното поведение да не засяга престижа на съдебната власт в обществото.
„Ще подкрепя предложеното нещо, защото не искам да звуча ретроградно или да слагам прът в колелото на прогреса, а да получим парите по ПВУ. Тоя кодекс с цялото бърникане и кръпки почва да ми се размива като съдържание и да не го разбирам, въпреки че съм участвал в писането на Кодекса за етично поведение на съдиите, прокурорите и следователите. Не съм убеден и че сега Венецианската комисия няма да ни сервира още някои препоръки. Кодексът не ми харесва и не го разбирам. А как ще вменим на някой, който не е част от съдебната система, да го спазва надхвърля общочовешките разбирания. Е ми, на тези, които не са вече между нас, да им вменим някоя норма“, коментира Евгени Иванов.
Йордан Стоев на свой ред посочи, че не е съгласен с предложението кодексът да обхваща и бившите магистрати. Той заяви, че това е абсолютно безсмислено и не води до нещо. „Ако някой колега бъде уволнен на базата на този кодекс, как ще му препоръчаме след това да го спазва“, попита Стоев и поиска разделно гласуване на това предложение.
Калина Чапкънова също каза, че не подкрепя този текст, като поясни, че е възможно бивши магистрати да започнат нова работа, в която се изисква спазването на други етични стандарти, които влизат в колизия с тези за магистратите.
Но все пак заяви, че ще подкрепи кодекса. Първата причина за това е, че е присъствала на среща с представители на Министерството на финансите, които заявили, че ако не бъдат изпълнени препоръките на Венецианската комисия за съдържанието на кодекса, съществува много голям риск да не бъдат отпуснати парите по ПВУ.
Вторият аргумент на Чапкънова е свързан с предстоящото приемане на Кодекса за етично поведение на съдиите, където също ще има такъв призив към бившите съдии. А по думите на Чапкънова е добре двата кодекса да имат огледално съдържание по отношение на приложното поле.
Стефан Петров направи своеобразен исторически преглед и припомни, че до 2009 г. е имало три етични кодекса – на съдиите, на прокурорите и на следователите. Тогавашният състав на Венецианската комисия препоръчал да е единен и ВСС прие такъв.
„Не мога да разбера как същата комисия, след като веднъж ни каза, че имаме един много хубав етичен кодекс, сега ни казва да правим два. На конгреса на Европейската мрежа на съдебните съвети през 2021 г. България беше похвалена, че има кодекс за етично поведение на българските магистрати, който включва и членовете на ВСС. И изведнъж някакви умни глави в България, когато пускаха какво ще правим, за да вземем парите по ПВУ, направиха предложение да имаме два етични кодекса. Какво общо имат етичните кодекси с парите по ПВУ, които са във връзка с възстановяване на икономиките след Ковид-19? Но нашите политици са умни“, заяви Петров.
С 5 на 4 гласа кадровиците все пак решиха препоръката към бившите магистрати да спазват етичните стандарти да остане в кодекса, а останалите текстове бяха одобрени единодушно.
След гласуването Стефан Петров не без ирония заяви: „Браво. Много добра работа свършихме“.
18
Коментирайте
E, ако това е много добра работа, здраве му кажи!
Истинско чудо е, че са се хванали в работа.
Абсурдно е кодексът да обхваща и бившите магистрати.
Супер, служители, администрация, деловодство са свободни….
„Забавно“ заседание е било, но пък и показателно за това как съдебната власт е принудена буквално да се навежда, заради некомпетентността на милите ни родни политици, пред бюрократщината на наднационални органи със съмнителна легитимност и страшно много намирисващи на характеризиращата се със своята безполезност комунистическа номенклатура.
Пръта сме го сложили много отдавна
След дъжд, качулка!
Жалка работа.
От жалкото ВСС какво друго може да се очаква.
Глупости…
Чакайте вие нормалност. Ние за Възраждане гласуваме. Вие чакате адекватност
Абе какво искате. Тооо съвсем станахме на леща
Определено трябва да се оправи тоя въпрос
Дано да стане по-скоро.
Ние сме сложили отдавна прът в колелата
Много идиотско
Дя бе да
Прав е Петров и добре е направил тазибретроспекция за да се види, че Венецианската Комисия не знае, какво прави , твори и всъщност някой друг оттук му списва някакви си препоръки, които си притиворечат.т.е. няма смисъл в тези препоръки. Омръзна ми от разни дишки, мишки, захаросани рускини (и техните любови) , карело- фински лелки, други руски Ленки и Миро Ленкин