ГЕРБ сезира Конституционния съд за мандата на ВСС и избора на тримата големи в съдебната система
Два гласа не стигнаха на Силви Кирилов да стане председател на парламента. Заради тях Кирил Петков поиска оставките на Даниел Лорер и Явор Божанков
ПП поиска оставките на Даниел Лорер и Явор Божанков, след като два гласа не стигнаха на Силви Кирилов да стане председател на парламента
Само два гласа не достигнаха на най-възрастния депутат Силви Кирилов от „Има такъв народ“ (ИТН), за да стане председател на парламента. Драматичният развой на последното гласуване доведе и до искане на оставките на Даниел Лорер и Явор Божанков от „Продължаваме промяната“, тъй като именно с техните гласове Кирилов можеше да бъде избран.
Първото заседание на Народното събрание продължи днес със седми опит да бъде избран председател, като за пореден път бяха излъчени кандидатурите на Кирилов, Рая Назарян (ГЕРБ-СДС), Петър Петров („Възраждане“) и Наталия Киселова (БСП).
Още след вчерашния неуспешен избор, от БСП предложиха всички да оттеглят кандидатурите и да се търсят нови, а днес заседанието започна със спор между председателя на БСП Атанас Зафирова и Силви Кирилов, който като най-възрастен председателства парламента. Зафиров поиска председателски съвет, а Кирилов му отказа, тъй като няма действащ правилник.
След това от БСП се отказаха от идеята за смяна на кандидатите и отново издигнаха Наталия Киселова. От БСП обявиха също, че в случая не избират просто най-възрастния депутат за председател на парламента, а вероятно и следващия служебен премиер.
Последваха традиционните в последните дни атаки с обиди между депутати и спорове, които нямаха отношение към избора.
На няколко пъти заседанието беше прекъсвано с почивки, но в крайна сметка отново на балотаж се класираха Рая Назарян и Силви Кирилов. Назарян на всички гласувания получава подкрепа единствено от 69-те депутати на ГЕРБ, които няма как да доведат до избора ѝ.
Неясно беше как ще гласуват от „Демократична България“ и от БСП и дали ще подкрепят компромисно Силви Кирилов, след като той вече има подкрепата на ПП, ИТН, „Възраждане“, АПС и МЕЧ.
Преди последното гласуване Божидар Божанов от ДБ обяви, че групата им ще подкрепи еднократно Кирилов.
„Силви Кирилов не може да е посочен от сега за служебен министър-председател. Президентът ще направи своя избор, но трябва да дадем и друга възможност. Ще следим и за изпълнението на приоритетите, които сме направили“, каза Божанов, като уточни, че ще внесат предложения за промени в Закона за Сметната палата.
При гласуването обаче Силви Кирилов получи 118 гласа, 103-ма бяха против, а 17 се въздържаха. При това гласуване един депутат от ПП-ДБ гласува против, а още един се въздържа.
От ИТН опитаха да убедят останалите, че тези гласове са достатъчни за избора, но бързо и сами се отказаха от тезата си.
„Лорер и Божанков, цяла България ви чака вас двамата“, обърна се Станислав Балабанов към Даниел Лорер и Явор Божанков от ПП-ДБ, като визираше двамата като единствените депутати от коалицията, които не са подкрепили Кирилов.
Последва прегласуване на кандидатурата, при която пък 117 депутати гласуваха за Кирилов, против бяха вече 104, а отново 17 се въздържаха. При това гласуване се видя, че още един депутат на ПП-ДБ гласува против.
След това съпредседателят на ПП Кирил Петков написа във фейсбук, че партията иска оставките на Лорер и Божанков.
„След днешното гласуване за председател на Народното събрание, „Продължаваме промяната“ поиска оставките на Даниел Лорер и Явор Божанков. С решение на Изпълнителния съвет на ПП „Продължаваме промяната“ Даниел Лорер се изключва от партията и всички нейни органи“, написа Петков.
Осмият пореден опит за избор на председател на парламента ще е утре от 11 ч.
Депутати от ГЕРБ внесоха искане в Конституционния съд (КС), с което настояват да получат отговори на въпроси, свързани с изтеклия мандат на Висшия съдебен съвет (ВСС) и с евентуална забрана при това положение да избира председатели на върховните съдилища и главен прокурор. От ГЕРБ искат и тълкуване на §23 от ПРЗ на Конституцията (пълния текст на искането виж тук).
КС образува дело и то е възложено на доклад на бившата шефка на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова.
Искането е за даване на задължително тълкуване на чл. 130, ал. 4 във вр. с чл. 1, ал. 1 и 2, чл. 4, ал. 1, чл. 8, чл. 117, ал. 2 от Конституцията и § 23 от Преходните и Заключителните разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Конституцията, във връзка с отговор на следния въпрос:
„Когато мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет е изтекъл, същият продължава ли да изпълнява конституционните си правомощия в пълнота? Допустимо ли е ограничаване на същите със закон или друг акт на Народното събрание? Прилага ли се § 23 от Преходните и Заключителните разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, обн., ДВ, бр. 106 от 2023 г. – изм., ДВ, бр. 66 от 2024 г. след Решение М 13/2024 г. на КС на Република България?“.
Въпросите за изтеклия мандат на ВСС и факта, че КС не отмени §23 в решението си от 26 юли т.г., с което обяви за противоконституционни множество текстове в основния закон, включително и тези, отнасящи се до разделянето на ВСС на две и „ликвидирането“ на Пленума на съвета, бяха многократно поставяни от кадровици при откриването на процедурите за избор на председател на ВАС и възобновяването на процедурата за избор на главен прокурор.
Самият Конституционен съд обаче вече даде отговори на две от питанията на ГЕРБ.
Първият е за §23 от ПЗР на Конституцията, който предвижда, че до избирането на Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет, двете колегии упражняват всичките си правомощия, без тези за избор на тримата големи в съдебната система.
Предвид отмяната обаче именно на разпоредбите, с които се създават ВСС и ВПС, текстът няма самостоятелно значение. Това заявява изрично КС в решението си по отношение на двете преходни разпоредби – § 22 и 23. Ето какво пише той в мотивите си: „Тези разпоредби с оглед на техния предмет – да продължат действието на правила, отменени със закона, да уредят тяхното прилагане спрямо висящи правоотношения, както и да отложат действието на установени със закона правила – нямат правно действие извън правното действие на самия закон“ (виж още тук и тук).
Миналата година, в разгара на процедурата за отстраняването си, бившият вече главен прокурор Иван Гешев сезира КС с искане за тълкуване на Конституцията и три въпроса за мандата на ВСС. Той попита може ли съвет с изтекъл мандат да взема решения за административните ръководители в системата, включително и за тримата големи, може ли въобще ВСС да упражнява функциите си след изтичане на мандата и допустимо ли е да се сформира нов съвет само с избраните от съдебната квота и тримата големи.
На 24 юли 2023 г. КС отклони искането му с аргумента, че ВСС като орган няма мандат, а мандат имат само членовете му. Т.е. че такова нещо като Висш съдебен съвет с изтекъл мандат не съществува, тъй като той е постоянно действащ орган с непрекъсваеми функции.
„Преодоляването на ситуация, каквато е налице в настоящия случай (Народното събрание не формира политическа воля за избор на членове на ВСС съобразно конституционните предписания), налага приоритетна защита на непрекъснатостта като конкурираща се висша ценност с друга такава – мандатността, за да бъдат гарантирани осъществяването на възложените от Основния закон функции на ВСС и конституционно установеният баланс на властите в конституционната правова държава. Тази приоритетна защита е социално потребна и обществено оправдана, за да бъде осигурено върховенството на закона“, посочиха още конституционните съдии в определението си. И заключиха, че от практиката на КС може да се направи еднозначен извод, че функциите на ВСС не се прекратяват с изтичането на мандата на неговите изборни членове (виж още тук).
Третият въпрос на ГЕРБ – допустимо ли е със закон или друг акт на парламента правомощията на ВСС да бъдат ограничавани, касае обявеното от „Продължаваме промяната-Демократична България“ намерение да внесе законодателни предложения, с които да „забрани“ на ВСС с изтекъл мандат да избира главен прокурор.
През лятото на тази година ПП-ДБ внесе проект за промени в ЗСВ, с които поискаха да се забрани на съвета да избира председатели на ВКС и ВАС и главен прокурор. Но предложенията им така и не стигнаха до първо четене в правната комисия.
21
Коментирайте
Дават го на Деси, защото е елементарно, недопустимо, предметът на запитването вече е решен в ТР номер този и номер онзи и точка. Хубаво е, че е на Деси, защото ще го реши за седмица-две и нека вече е ясно и се спре с истеричните глупости на треторазрядни адвокати от ,,Слабосъдие за всеки“ по прислужните студия на телевизиите поне до Коледа, докато не измислят новата анти правна логика и опорка !
Като че ли от някой друг зависи ВСС и всички органи с изтекъл мандат да се запълнят с нови правоимащи членове и да се спре с тази цола-драгойчевщина с пожизнени мандати, които не са предвидени по Конституция! Нали вие и дружките ви, продажници, от ПП ДБ, гласувахте най-некадърните убийствени промени в КРБ, че и умножихте по нула с неконституционосъобразен закон проведени легитимни избори за членове на ВСС от квотата на магистратите! Да не би друг да нарита Конституцията в калта? Нали вие бяхте? Избори имаше и хора бяха избрани. Защо не им позволихте да заемат местата си? Защот не са… Покажи целия коментар »
Искането за тълкуване обикновено се прилага като превенция срещу евентуално обявяване на потенциален закон за противоконституционен, но видно от изложените аргументи шансът да бъдат отсвирени по първите 2 въпроса е голям, ако не стане, значи факторът Деса Поетеса е оказал някакво влияние, а третият въпрос е най-интересен, за да за насладим на официалното отхвърляне на некомпетентните екзотични предложения на ППДБ.
Сега умните ППДБ пак ще бъдат шамаросани от КС. Докога, бре ще настъпвате мотиката?
Гошо, много ти порасна работата бе душа. Ма да земеш да кажеш и официално, че си депутатин за да ти се издължи Борисов drive mad за голвмата сума дето му даде за да си кандидат кмет за София, а той взе, че се отметна.
Ето ги най-големите неможачи от ГЕРБ – майстори на политическия седморен дрибъл! Тупкат, тупкат, тупкат топката и като се види, че не могат да вкарат и един кош, защото един корпулентен, преуспял, млад мъж им прави засади нон-стоп, се фръцват, правят фасонката и мятат топката я на съда, я на политическите си опоненти (които така или иначе нямат мнозинство за нищо). Имаха чудесно редовно правителство, което свалиха без никакви мотиви. Туморът Борисов-Пеевски е безкомпромисно метастазирал във всяка гънка на държавата ни. В ГЕРБ е пълно с читави хора, които също се гърчат под тази болест. Защо? Покъртен съм как няма… Покажи целия коментар »
Много хубаво, но не са само те, да не забравяме ППДБ те имат немалко вина за положението в момента, с това, че си мислят, че само те могат, а се видя, че нищо не могат, само викачите и пропагандата им са големи и накрая тесла в КС и пак пропаганда. За съжаление е това ситуацията.
Реформите в КРБ се приеха с гласовете на ГЕРБ. Ако не помните, да напомня. Можеха да гласуват „против“. Гербаджиите гласуваха „за“. Така че аргументът Ви е несъстоятелен.
Депутатите от ГЕРБ внесоха искане в Конституционния съд (КС), за да получат отговори на въпроси, свързани с изтеклия мандат на Висшия съдебен съвет (ВСС) и евентуалната забрана при това положение да избира председатели на върховните съдилища и главен прокурор. Те също така искат тълкуване на §23 от ПРЗ на Конституцията. club pilates
Жалката тролска бригада трепери от единственото и очевидно произнасяне на КС, което иначе беше обещано от техните любимци. Стига анархия, стига ,,ще си гласуваме пък те да ни отменят“. С толкова ниско ниво, по-добре предварителен контрол за конституционосъобразност, а не последващ както е обичайно.
Пак си правят ПР. Той Гошо от СОС е свикнал. Ма Френската гимназия дето се снима с Даца, че я ремонтират и тече покрива и е в плачевно състояние.
Ето от тия по-големи тарикати и престъпници няма. И лъжци.
Нещастен народ дал гласове за тия чукундури. Халал да са ви. Много богато понеже живеете посшедноте 15 години та си ги избирате. Дебили
Ооо, сега платената ви проститутка Нидал Алгафари ще ходи да ви хвали по студията, нали?
Е, как няма да ги хвали!
Синчето му е депутат от ГЕРБ.
Николай Нидал Алгафари е български политик от ГЕРБ.
Няма оправия, докато деспотично-ориенталския модел на управление властва😀
ГЕРБ не мога да ги гледам. ПР нещастници
Ми що не сменихте състава на ВСС като управлявахте? Имахте работещо правителство и го свалихте без да имате опция за следващо!!!
А сте нагли. А изглеждате нахилени наглооо. Така сте за бесилката, пе си нвмате представа
Кретени. Нали вие ги решавате тия неща
Гошо, много ти порасна работата бе душа. Ма да земеш да кажеш и официално, че си депутатин за да ти се издължи Борисов за голвмата сума дето му даде за да си кандидат кмет за София, а той взе, че се отметна. Че всички го знаем това от няколко канала.
А онова, дуловското, е определено за съдия-докладчик…