Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт
Възпитаниците на кои университети управляват съдебната власт? Създава ли наличието на множество юридически факултети в България конкуренция и плурализъм или наблюдаваме концентрация на ограничен брой университети, които доминират в администрирането на съдебната власт? Какво означава това за прозрачността и обективността на процедурите по избор и назначения на магистрати на ръководни постове?
На тези и още въпроси опитва да отговори в проучване „Юридическото образование и кадровата политика в правосъдието: анализ на образователните тенденции сред ръководните кадри“ Институтът за пазарна икономика (ИПИ).
„Лекс“ публикува без редакторска намеса резюме на анализа на ИПИ, изготвено от експертите на института (с пълния текст на анализа на ИПИ можете да се запознаете тук).
Изследването проследява къде са завършили ръководните кадри в съдебната власт. To стъпва на публично достъпна информация, включително от регистри и бази данни на официални институции, за всички председатели на съдилища и административни ръководители на прокуратури към 2024 г., както и за членовете на осмия състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) и третия състав на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС). Данните са съпоставени с резултатите от Рейтинговата система на висшите училища в България като най-общо анализът им:
- показва тревожна тенденция ръководни кадри в органи на съдебната власт да са възпитаници на ограничен брой висши училища. Това е индикатор за липса на плурализъм и реална конкуренция, основана на образователните резултати и качеството на обучението, и говори за непропорционално голямо влияние на някои юридически факултети;
- разкрива липсата на прозрачност и обективност на назначенията на магистрати на ръководни длъжности и поражда съмнения за наличието на неформални мрежи и зависимости, които влияят на качеството и независимостта на правосъдието, и, в крайна сметка, на общественото доверието в него.
Юридическият факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ има ясно изразена доминация – неговите възпитаници са с най-голям дял сред всички изследвани групи ръководни кадри. Това е до голяма степен очаквано, отчитайки историческата роля на СУ като традиционно водещо, най-старо и престижно висше училище в юридическо образование, както и резултатите от рейтинга, в който е дългогодишен лидер. СУ е бил и единственият избор за юристи до края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век.
Необяснима обаче е значителната тежест на юридическите факултети на:
(1) Бургаския свободен университет (БСУ) сред председателите на съдилища и във ВСС, особено като се има предвид, че според рейтинговата система сред възпитаниците му се отчита най-висока безработица, ползва се с незавиден престиж, последен е в институционалната акредитация и е класиран на шесто място по реализация по специалността;
(2) Югозападния университет (ЮЗУ), който заема трето място сред председателите на съдилища и второ сред ръководителите на прокуратури, но е на предпоследно място по показателя „Приложение на придобитото образование по право и реализация по призвание“ в рейтинговата система, нарежда се сред факултетите с висока безработица (след БСУ и Русенския университет) и се отличава с нисък престиж. Миналата година именно той се оказа в центъра на скандали, включващи фалшиви дипломи и манипулирани изпити, което поставя под въпрос надеждността на образованието във висшето училище. Девалвирането на дипломите и лесният „изход“ от университета потенциално превръщат този факултет в притегателно място за хора, които не търсят знания и високо качество на юридическото образование, а по-скоро бърз и облекчен достъп до диплома, която да им осигури възможност да заемат определени длъжности.
Няма приемливо обяснение и за озадачаващо непропорционалното влияние на възпитаници на Академията на МВР. От около три десетилетия Академията не предлага юридическо образование, но въпреки това възпитаниците ѝ имат впечатляващо присъствие във ВСС и сред ръководителите на прокуратури. Още повече – АМВР и СУ са единствените две висши училища, които присъстват във всички изследвани групи.
Трябва да припомним и че първите кадри на Академията, завършили „Право“ са от факултетите „Държавна сигурност“ и „Народна милиция“. Независимо от формалното наличие на минималните изисквания за учебно съдържание и хорариум по различните дисциплини, можем обосновано да предположим, че оформянето на възгледите за правото и закона във факултет, призван да обучава ръководни кадри за репресивния апарат на тоталитарна държава едва ли е в духа на идеала за върховенство на правото и защита на свободите на гражданите. Подобна подмяна на стойностите създава рискове за реалното разделение на властите и подкопава демократичните устои.
В същото време буди недоумение почти незабележимото присъствие на възпитаници на УНСС. Въпреки че юридическият факултет на това висше училище неизменно заема 2-ро място в рейтинга през последните 12 години, той няма нито един представител във ВСС и ИВСС, а делът на възпитаниците му сред ръководните кадри в съдилищата и прокуратурата е незначителен.
Озадачаващо е и защо юридическият факултет на Нов български университет, който според рейтинга е с най-ниска безработица и се нарежда на второ място по престиж сред студентите и работодателите, изобщо не е представен сред председателите на съдилища и присъства ограничено сред другите изследвани групи. Макар през годините юридическите факултети на други университети (Нов български университет, Пловдивски университет, Великотърновски университет) да имат идентични или сходни точки с ЮЗУ, присъствието на техни възпитаници сред ръководителите на прокуратури е минимално.
73
Коментирайте
Университет не значи сграда, „база“, както ти по стар комунистически начин, се изразяванш.Университет означава всеобхватно научно средище, защото идва от думата „универсум“. Университет означава академизъм, култура, обноски, богата библиотека, традиции, респект към знанието и още мтого неща. Първият и най-стар университет в света е този в Болоня, от 13 век. А този в Благоевград е на ниво на едно селско кино-когато дойде кинаджията от града, тогава прожектират филм. Т. е. когато дойде професорът от София, тогава събират „студентите“ за „лекция“. Самият професор, ако е читав, никога няма да отиде там.Има един виц за този „университет“: Въпрос: защо влакът стои само… Покажи целия коментар »
Оди се пери бре!
Извода е ясен цялата власт е в милиционерите, които са получили дипломи от Симеоново или пък сегашните по новите фатмаци им е позволено да си доучат и то предимно в ЮЗУ, т.е. и тези в ЮЗУ са си милиционери.
Доминацията в съдебната власт…
– Спорът за Булгартабак с Пеевски, Нинова, Шарланджиева и още
– Рейдърството върху Пловдивския Панаир от Нинова, Овчаров и Гергов
– Батко и Братко и схемата Сапард
– Рейдърството върху къпалнята Мария Луиза при Софиятски
– Амнистията на Станишев, подкрепена от Костов
…
Нужно ли е още? Да, доминацията в съдебната власт е на СУ, където се близаше само с протекциите на БКП. В това число и от рабфак.
Напъните на Бойкикиев сега са нищо повече от напъни за амнистиране на хора като горните знакови провали на съдебната власт.
Айде „Нетфликс“ на родна почва в правото – „тревожна тенденция ръководни кадри в органи на съдебната власт да са възпитаници на ограничен брой висши училища“ – ами давайте на квотен принцип – може, не може – да попълва квотата по равно. ИПИ – браво – това е комунизъм и либерализъм в едно, което хич не е изненада всъщност. Но вече сте демоде – тези „критерии“ отиват в канализацията, ако още не сте схванали. Време е за лоши времена, за да се родят пак силни и смислени хора.
Thanks for offering such practical and reliable advice. หวย ลาว วัน นี้
Никакъв критичен анализ! На ръководни длъжности в съда и прокуратурата най-малко са хора на възраст и със стаж, чада на 60-те и 70-те години на миналия век. Това води и на логичния извод да са завършили или СУ или ВИ на МВР, доколкото само те са предоставяли висше юридическо образование в онези години. Нищо сложно, но трябва малко мисъл!
Да бееее, то Бургаския Благоевградския или НБУ тамън са могли тогава да пръскат юридически знания
Замислете се от кога са първите потоци на юристи произведени в тези университети?
Я ми кажете 1998г- 2002г. как се ставаше съдия? На каква възраст са тези хора?
Първите потоци на БСУ /изключая задочниците от АМВР/, който е първият частен университет и алтернатива на СУ, са именно от 96-97г., хората са на повече от 50 години. Стажът им в системата е повече от 20 години. Ставаше се по- лесно съдия, защото в системата нямаше пари и завършилите СУ директно напускаха и ставаха адвокати. В крайна сметка тези кадри, заедно с останалите си колеги изгледаха тежките дела по реституция, приватизация и всякакви други кампанийни, а сега търпят всеки ден „реформаторските“ извращения на училите на Запад умнокрасивци- неможачи и се чудят как решенията им да отговарят и на закона, но… Покажи целия коментар »
СъдЕбната власт се управлява от възпитаниците на Шиши.
Елементарна стагмистика/ статистика!
Сметнете средната възраст на председателите, след това сметнете, кога започват да се създават юридическите факултети. Отговорът е ясен – СУ, като единствен избор.
Другите два водещи университета са ЮЗУ и БУ, към тях добавете завършили академията на МВР и приравняването на тяхното образование + 2 години учене в университет и резултатите се получават.
Чрез тази статия,според мен, пак се цели разделение в „гилдията“, която отдавна не е гилдия и отклоняване от по-важни и значими въпроси.
За много години, бъдете живи и здрави! Пазете си силите за смислени дискусии и се наслаждавайте на живота!
Сполай ВИ!
Като се сетя, че БИПИ са направили това изследване по някоя европейска програма за около 200 000 евра…
Падна нивото на юридическото образование.Навсякъде.В самите факултети се толерират по правило некадърници, които са близки до определени казионни или мафиотски кръгове. За читавите преподаватели, истински учени-ерудирани, културни, със западно възпитание и възгледи, място няма.Издигат се послушници, написали една-две книжки, които са коментари на правни текстове.След 10 години няма да има нито преподаватели, нито студенти.
Учеше се наизуст, стихотворенията, а по история – датите. Приемен изпит – можеше и без частни уроци. Но в университета, натоварването е още по-голямо. Беше. Особено Наказателен процес, макар да не ти трябва пряко. Вещното право и до днес се налага да се преповтаря. Целта на образованието е да формира едно уважение към науката и да не се получават мисловни недомлъвки. Международното частно право, колкото и да е странно на пръв поглед – в момента е актуално. В провинцията едва ли учат и това. ЮЗУ е безсмислен. Има една теория, че е смислено да има навсякъде където трябва. Това е… Покажи целия коментар »
Няма такова нещо. Не може Живков да е искал да учи „Право“ на 70 и кусур години, той бе роден през 1911г., а Ярослав Радев- 1920г. Живков е учил една година „Право“ през тридесетте години на миналия век, но не е завършшил. Синът му Владо завърши „Право“, като изпитите му ги оправяше един починал вече преподавател. Не ги знаеш някои работи и говориш наизуст. Не е добре един юрист да говори наизуст, юристът трябва да е точен! Да не говори като махленска клкарка или таксиджия.
Аз приемах в Горна Малина до 150 знака в минута- слаба ракия си бил като радист
Всичко това е плод най- вече на главните „реформи“ на Христо Иванов и дружината му. Над 10 години те измислят всевъзможни начини за мракобесно кадруване и ето, то дава тези плодове: Симеоново и ЮЗУ (Симеоново 2). С това разделяне на две: прокуроска и съдйска колегия за прокуроската се получи идеално да си прави, каквото си иска и да си самопроизвежда милиционерски кадри. В старият варианат на единен Съвет можеше и някой съдия да се обади, но сега няма колектив. Е другари от ССБ това направихте. Анализа няма какво повече да направи, освен да констатира пълен крах за Христо правния реформатор
Наврето следвах 8 години в СУ, сега съм конституционен съдия. Не е важно да си способен, важни са връзките, другари.
На АОНСУ, на ПУЦ, задочно, вечерно и най-вече КОЙто е най-платежоспособен!
Не могат да конструират една правна мисъл. Навремето се ценеше логиката и т.н. Изпадаме в шок, специално ние – врабчетата.
Верно – един съдия има право да пише както си иска. Даже и не им ги чета решенията им.
Те съдиите – четат ли ми писанията.
Те са назначени по тарифа. Аз ги определям
За държавна работа не е нужно да имаш образование, знания, предприемчивост и умения ! Едната дшпломап и егн са достатъчни!
Вай, вай, как може да пренебрегвате университета на деда Ви Шороша, всички шефчета трябва да са оттам, и задължително да членуват в ССБ
От личен опит – преподавател в Юридическия на Бургаския без юридическо образование. Сега е в Библиотекарския…
Там нивото е на килийно училище.
Поредният тъп и посредствен анализ!
НИЕ ОТ АМВР СМЕ ШКОЛО ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА КАЧЕСТВЕНИ ЮРИСТИ и КАДЪРНИ ЮРИСТИ!
Юристи в АМВР няма!
A Гешев и Сарафов какви са бе комарджия?
НАПУК НА ВСИЧКИ НИЕ ОТ АМВР МАЧКАМЕ НАРЕД!!! НАПРЕД С БОЙКО И ПЕЕВСКИ.
СъдЕбната власт се управлява от възпитаниците на Шиши.
Е ти откри … Америка (за България).
В Русе е страшна трагедия
И във Варна, и в Търново, и в Бяла и в Горно Нанадолнище е все СТРАШНО!
И защо университетите си сменят цветовете във всяка графика? Един и същ показател, а друг цвят, странен подход…
Напълно поръчково „изследване“
Тия НПО-та от тъпи анализи, доклади, семинари и куп други безсмислици охраниха и отгледаха с годините мазни и трътлести юридически търтеи и хлебарки.
Всички са ПУЦове с изключение на ЮФ на СУ. На който също по време на цоца му се нанесе непоправима вреда!
Закривай всичко без изключение!
Как можа България в периода 1888-1991 г. да го кара с един юридически факултет, а сега 16?!?!?!
С купешките дипломи на Шиши! Да не би преди 1991 г. да сме нямали правосъдие, а нямахме и ВСС и ИВСС и всички бяха в пъти по-нормални от сега!!!!!!
Какво за цоца, Ленин е създал структура – която е над 70 години. Ленин е адвокат. Федерация.
Родителите ми са учили при цоца, имаше професори. Витали Таджер, образец на научната мисъл.
Реагирам спонтанно – заради емоции, но – правосъдието при цоца се крепеше и на другарските съдилища, които сега се заместват от Омбудсмана. Темата е дълга – ето че вече има емоции.
Нова Конституция. Президентска република. Пълна изборност, мандатност, отчетност и отзоваемост на всички съдии и прокурори. Следствието право в МВР. Всички разследващи с юридическо образование.
Без ВНС. На референдум.
Без ВСС, ИВСС, учителски институт за повишаване на квалификацията на мисирки, роднини, милиционери и милионери, щерки, тьотки и аматьорки, пуцаджийки, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници и прочие йористи по пижами, съдебни ваканции и помощници, първа линия на Приморско, по 20 брутално след поредната издънка и другото си го знаете.
АМИН
Ами преподавателите в УНСС и НБУ да се замислят върху изнесените факти в статията. Очевидно в доста неща бъркат, а са си завряли като щрауси главите в пясъка, мислейки се за много велики.
Какви преподаватели, к’ви 5 лева ?
ТОВА СА ПУЦОВЕ за продажба на дипломи като на Просто Киро и Шиши.
Mного е трудно качествен юрист да пробие без връзки.
И не само за юристите. Тъжната истина!
Поръчкова статистика за поръчкови кадри.
Ако от ИПИ искаха да направят истински анализ, а не просто поредната поръчкова, вероятно добре осребрена статия, щяха да включат в анализа си информация за това колко от кадрите на различните университети работят в съдебната система, а най- вече колко от кадрите на непредставените университети изобщо са подали заявления за участие в конкурски. Защото поне това е ясно- който не участва, не печели.
Завършил ЮЗУ да се чете „подарена диплома от югозападнал университет“ … на тия от МВР и ЮЗУ не трябва да им се зачита изобщо тапията. Тия не са ми колеги, а в съдебните зали се вижда и защо.
Всичко е помия извън ЮФ на СУ, включително и ти!
Там едно време имаше сравнително добро ниво, сега е като всички останали.Комунисти, после станаха „царисти“, бутат се в политиката, лакоми за постове и облаги.Ако не са комунисти, са безпартийни комунисти. Читавите избягаха , или ги изгониха.
Ако съдим от изразните, които употребяваш, едва ли си образователен еталон, та ако ще да имаш и диплома на университет от бръшляновата лига!
Е сега в секцията с коментарите ще настане „бой“, но абстрахирайки се от пристрастията на колегите за качеството на образованието в отделните учебни заведения, което по мнението на Бухала във висшата му степен зависи главно от инициативността и прилежността на студентите и тяхното самосъзнание, старание и дисциплина, би било грешка да не обърнем внимание, на няколко обстоятелства, касаещи изследването: – употребата на заучените и характерни за умнокрасивитета и либералните думички „репресивен, тоталитарен, комунистически апарат“, сякаш не се знае, че един от малкото полезни постижения на социалиситческия строй в областта на юриспруденцията е точно в областта на публичното право и по-специално… Покажи целия коментар »
Обаче трябва да им се признае на активистите и почитателите на либералния интернационал, че не се отказват с опитите си да създадат излишно напрежение в съсловието, „изобличавайки“ (социалните) неравенства и в типично троцкистки стил да предизвикат мини революция срещу „статуквото“, в която суматоха естествено да се пробват да пробутат политкоректните, подковани от титаните на академичната мисъл и апостоли на дълбоките геостратегически прогнози преподаватели от ранга на корифеите Евгений Дайнов и Иво Инжев, проверени кадри, излъчени от правилноТО учебно заведение.
Браво „бухал“! Без грам ирония, чест Ви прави и реклама становището, което представяте по темата. Няма да получите дивиденти, заради анонимността, но със сигурност такива ще има за Вас, защото показвате висок интелект и познаване в дълбочина на взаимо връзките и процесите.
E, какво може са се очаква след като СУ е бил единственият избор за юристи.
Може да е било.по- добре. Като гледам кадрите на НБУ.
В НБУ имат доста сериозен курс по Право, за разлика от ЮЗУ в НБУ не си купуваш дипломи на кило.
В НБУ си купуваш обучението и затова е по-скъпо, а дипломата върви като бонус.
Да, не на кило, те са минали на либри.По указание на дядо Сорос.
Едно време в СУ имаше само комунисти.Имаше двама-трима некомунисти, но те или умряха-като Тео Пиперков- или ги изгониха.При това те бяха доста добри като учени и като юристи.Доста над нивото в СУ, наследници на Яро Радев.
Првди СУ е бил и единственият избор за юристите.
Вече и там се завършва много лесно. Стари лаври са това.
Безспорен факт е, че някои ЮФ са напълно ненужни.
Не някои, а всички!!!
Самият материал като че ли е по.поръчка.
Кой поръча на ИПИ този разобличаващ материал?! 🙂
От Годишния доклад за 2023 г.:
„Основните партньори на ИПИ, които подкрепят дейността са:
– Фондация „Америка за България“
– Фондация за свободата Фридрих Науман
– Фонд „Активни граждани“
– American Chamber of Commerce
– International Budget Initiative
– The Warsaw Enterprise Institute
– The Atlas Network
– ICF
– World bank
– USAID/Dexis
– iUX
– Уницеф
– Частни компании
– Индивидуални дарители.“
Коментарът за (не)правителствения характер на тази организация е излишен.
Защо УНИЦЕФ е в този списък?
Щото сме „търд уърлд кънтри“ -когато международната общност разсипе една държава, Уницеф цъфват първи на вратата, като „Свидетелите на Йехова“ да си предлагат услугите.
Най-после лъсна истината, за която се говори от 20 години, но тихичко, на бели покривки.
Голямата истина е, че дипломи не само по право се купуват под път и над път и това се знае от всички!
Трябва да има 2-3 факултета, при пълна външна и вътрешна конкуренция на преподаване и преподаватели! Не повече! Даже и с един става, но основно ремонтиран!
Това ни донесе … демокрацията … купено правосъдие от купени дипломи „по право“!
Не знам защо толкова плюете по ЮЗУ, но не е чак толкова зле, колкото повечето си мислите. Половината преподаватели са от СУ, базата също е много добра, естествено има и връзкари, като навсякъде, но смело мога да твърдя, че е по-добре от УНСС, БСУ и ПУ.