ВСС предвижда 12% ръст на заплатите на магистратите и служителите за 2024 г.
12% ръст на заплатите за магистратите и служителите през 2024 г. и по 10% увеличение през 2025 г. и 2026 г. Това предвижда Висшият съдебен съвет (ВСС), който днес одобри проект на бюджет на съдебната власт за следващата година и бюджетните прогнози за следващите две години.
Председателят на бюджетната комисия Боян Магдалинчев обяви, че по данни на Националния статистически институт средната заплата на заетите в бюджетната сфера за второто тримесечие е 1822 лв. Това означава, че младшите магистрати трябва да получават 3764 лв., вместо сегашните 3471 лв.
Магдалинчев заяви, че 12% ръст от 1 януари догодина е предвиден на базата на тренда на средната годишна заплата на наетите на трудови правоотношения от 2019 г. до 2022 г.
За следващата година ВСС залага бюджет от 1.353 млрд. лв., за 2025 г. – 1.424 млрд. лв., а за 2026 г. – 1.503 млрд. лева.
Както всяка година, предложението на Министерството на финансите е по-скромно – за 2024 г. то е за 1.212 млрд. лева, за 2025 г. – 1.215 млрд. лв., а за 2026 г. – 1.218 млрд. лева.
За 2024 г. са предвидени 56 млн. лв. за допълнителни трудови възнаграждения на магистратите за натовареност. От тях 26.2 млн. лв. са за съдилищата, за ВКС те са 2.3 млн. лева, за ВАС – 2.1 млн. лева, а за прокуратурата – 25.4 млн. лева.
Изключително и високо натоварените съдилища и прокуратури ще получат по три основни заплати, актуализирани с 12%, а средно и ниско натоварените – по две основни възнаграждения след 12% увеличение.
Заложените пари за облекло са с 10% ръст за трите години като за следващата са предвидени 64.3 млн. лева, за 2025 г. – 70.8 млн. лева, а за 2026 г. – 77.8 млн. лева.
Средствата за възнаграждения на вещи лица, съдебни заседатели и на други хора, които са наети не на трудови договори, са увеличени с 19.6%. Причината за това е прогнозният ръст на минималната работна заплата, която от 1 януари трябва да стане 933 лв., от 2025 г. 1033 лв., а от 2026 г. – 1140 лв.
За 2024 г. са заложени 5.9 млн. лева за предстоящите назначения на магистрати след конкурси. Шест от тях са за ВКС, 17 за ВАС, 28 за районни прокуратури, 10 за окръжните прокуратури и 15 служители в администрацията на европейските делегирани прокурори.
За ЕДП са предвидени и 4 млн. лева за ремонт на сградата на ул. „Г. С. Раковски“ №134, а 109 млн. лева са заложени за нова съдебна сграда за съдилищата и прокуратурите във Варна.
Иначе средствата за капиталови разходи за 2024 г. са 111.8 млн. лева, за 2025 г. – 83.3 млн. лева, а за 2026 г. – 44.9 млн. лева.
59
Коментирайте
БЕЗ УВЕЛИЧЕНИЕ НА ЗАПЛАТИТЕ НА НА ПК НА ВСС! ТЕЗИ НЕКАДЪРНИЦИ СЕ ПОДИГРАХА С 28 ЧЕСТНО КЛАСИРАНИ КАНДИДАТИ В КОНКУРСА ЗА ПЪРВОНАЧАЛНО НАЗНАЧАВАНЕ НА ПРОКУРОРИ В РАЙОННИТЕ ПРОКУРАТУРИ-2022 Г. И ОТКАЗАХА НЕОСНОВАТЕЛНО ДА ГИ НАЗНАЧАТ, ЗА ДА УГОДЯТ НА НЕЧИИ ИНТЕРЕС! ДИМЯНОВ И КОПЧЕ НА НЯКОЯ БАРИЕРА ДА НАТИСКА ЩЕ МУ Е МНОГО! С ТЕЗИ ДЕЙСТВИЯ ПК НА ВСС УРОНИ ПРЕСТИЖА НА СЪДЕБНАТА ВЛАСТ! НЕЗАБАВНИ ДИСЦИПЛИНАПТИ ПРОИЗВОДСТВА СРЕЩУ ЧРЕНОВЕТЕ!
„Изключително и високо натоварените съдилища и прокуратури ще получат по три основни заплати, актуализирани с 12%, а средно и ниско натоварените – по две основни възнаграждения след 12% увеличение.“
Не става ясно от текста това като коледни добавки ли са или какво е? Очевидно не е самото увеличение за 2024 година, т.к. то не се изплаща еднократно.
Принципно, магистратите трябва да получават високи възнаграждения. Но трябва и да си признаем, че системата не е оптимизирана – не трябва да има „недоспали“ съдии, както някой се тюхка (аз също спя по 7 часа, но не искам само заради това високо възнаграждение, а за отговорността, която поемам по делата), а също и „спящи“. Затова трябва да се извърши тежка реформа – за да има сравнително равномерно натоварване. Но ВСС прави истинска „рИформа“ – иска пари за заплати, и о, Чудо, получава се (засега), въпреки липсата на истинска реформа. И така все ще има „недоспали“ съдии и „спящи“ членове на… Покажи целия коментар »
ЕС е гласувал 18 милиарда дотация за Украйна, което беше посрещнато с ръкопляскания от депутатите и комисарите на ЕС. В същото време в България се увеличават заплати на служители и магистрати с 10% и настава огън и жупел. Проблемите следва да се търсят в пренасочване на средствата от НС към важни сфери на обществения живот и повишаване на жизнения стандарт на всеки един българин – пенсионерите, майките с деца, учителите, лекарите и въобще ресторантьорите, ако щете. В Гърция, и то не в централната ѝ част, един келнер взима над 2000 евро и счита това за малко пари (може да се… Покажи целия коментар »
И каква е връзката между подкрепата за Украйна и заплатите на магистратите?! ЕС да не би да е „рогът на изобилието“ и безпричинно да се дотира една или друга дейност?! Малко тролско изказване, не ли?!
Подкрепата за Украйна идва и от наша страна и е политика на ЕС и САЩ. Националната политика я видяхме със 700 лева мин. раб. заплата. Ама щом се захване темата за Украйна и пари, за ПП-ДБ и гербаджийте всички са тролове, нищо, че те плащат най-много на хора като тебе да пишат няколко реда и да дескредитират написаното.
Написаното самО се дискредитира! Каква е връзката между подкрепата за Украйна и заплатите на българския магистрат?! Няма връзка, но има внушение – спрете подкрепата на руската агресия към Украйна и ще получите от „Рога на изобилието“. Тролско, не ли?! За да не е, можехте да минете без Украйна, но не би! Но това е елементарна пропаганда, която трябва да се разкрива.
Може ли лекс, когато публикувате такива статии да ги заключвате за коментари. То 98% от коментарите са злобни! Абе всеки в тази държава е вещ по абсолютно всякакви въпроси! Съветвам хората, които искат и те да получават такава заплата, да завършат някой от безбройните юридическите факултети в страната, да се явяват поне 10-20 пъти на конкурсите, и евентуално ако спечелят за някое място да влезнат в магистратурата, да се заредят с железни нерви, да свикнат да са все недоспали, да нямат много време за личен живот, най-много кафе с приятели уикенда, та тогава нека си получават 3-4 хиляди заплати.
Много злоба, много завист, много нещо в тази малка страна България. Ако можехме да видим астралната енергия на държавата ни, то тя ще да е черна като катран! Пак казвам-магистратът (съдия, прокурор, следовател) няма право на никакви странични приходи, освен преподавателска дейност на хонорар (едва 5% преподават). Докато ТИ можеш да си припечелваш от доста места. Ще дам пример: Имам познат юрисконсулт, човекът получава 1500 лв. нетна заплата. Но пък знае отлично френски език и събота и неделя ходи да преподава в една частна езикова школа -френски език за начинаещи и напреднали и юридически френски език. Оттам на месец си… Покажи целия коментар »
В ЕС и извън него, в САЩ, даже в Румъния и Сърбия магистратите са едни от най-платените държавни служители, защото са на върха на пирамидата, последна инстанция за решаване на спорове. Затова възнаграждениято им са високи, за да са независими и безпристрастни, да не се поддават на изкушения. В България, обаче, настоящото правителство, за да е лицеприятно на необразования, пиян и мързелив избирател, държи магистратите на каишка, с ниски възнаграждения и много очаквания. Не става така! Правораздаването е скъпо и докато това не се разбере, магистратите ще работят така, както им плащат – неудовлетворително!
Е, ся не може всичко да са като нас…богаташи.
Сравнение с тези заплати, то и хонорарите на адвокатите също трябва да се повишат. Макар че адвокатът е безполезен, тъй като рядко хората прибягват до съдебно разрешаване на спор. Има смисъл от адвокатска защита само ако си обвиняем, заподозрян или участник в административно производство. Аз примерно по трудови, финансово, данъчни и осигурителноправни въпроси се обръщам към главния ми счетоводител и експертизата му винаги е супер точна и коректна, и безплатна!
Истината е, че правораздаването има смисъл само ако е свързано с наказателното или административното производство. Рядко хората прибягват към гражданско такова, защото е скъпо, а и стресиращо. Много срокове, много се чака, с години се тътри едно дело само на първа инстанция! Така че…
Е, заслужават си увлечението. Аз с подкупи и други работи средно по 20 хиляди на месец си докарвам.
Ти сериозно ли? Или тази сума я сънуваш. Стига спекулирайте, и без това колегите в НАП достатъчно хейт ядат…
Попаднах на свидетелството на човек, който е получил заем от 28 000 лв. от г-н ДИДИЕ ЖОРЖ ОГЮСТ ДЕФОНТЕН. Първоначално не повярвах нито за миг, но любопитството ми ме тласна да опитам и най-накрая успях да получа кредит от 40 000 лв., който ме измъкна от тази безизходица, в която живеех. Успях да получа паричния заем без много проблеми и за кратък период от време. Ето неговия имейл адрес: didierdf93@gmail.com
Кефи ме, как някой като плюе против тази система получава ако минус коментарите, а другите, които защитават яко плюс, не съм сферата на съдебната система, aма хванете се осъзнайте висшист средно-статически българин 1600-1700 лв заплата вие изнаглявате, никой не ви кара да работите в отпуските си и извън работно време, и тези пари са ви много, айде стига.
Правилно ли се приравнява магистрат със средно-статистически вишист, например магистър по туризъм с успех 4.50?
Е що бе- с космонавти ли да се сравняват магистратите или с илюминатите
Хахах,много те е яд,че си дотук с развитието си,на теб и 1600 лв. Са ти много.Нито си наясно със съдебната система,нито ще бъдеш.
Чудя се дали народът е наясно,че освен наказателно има и други видове право, че освен прокуратура и наказателни отделения, в съдилищата има и съдебни състави, разглеждащи граждански дела, които са около 80% от делата в страната и които се гледат бързо и качествено?!
Както и че по Наредбата минималният адвокатски хонорар за развод е 1 200 (?!?) лева
Aбе то по Наредба може и 12 000 лв. да е , но в живия живот е съвсем друго
Истината, че 90 процента от работата на прокурорите я вършат, разследващите полицаи, които получават унизително възнаграждение за трудът, който полагат МВР сериозно трябва да помисли за възнагражденията на тези служители, защото, те не се вдигат главата от работа, за разлика с другите работници.
Разследващи те некадърници ни вършели работата. Виц на деня. Работата ми е да внасям обвинител и актове и да поддържам обвинението в съда. Кое от това правиш. Твоята работа е да си работна пчеличка и да разследваш. Толкова ти е капацитета, това вършиш. Да не говорим, че само 5 процента от вас стават за нещо, другите сте пълна трагедия и трябва да ви тичам след задниците да ви оправяме бакиите по делата.
99 процента от прокурорите не ставате и за чеп за зеле, ако не сте в тая система, няма да ви вземат и копче за бариера да натискате. Пълен резил сте. Всеки ден ви се смея, жалко че народа още не е осъзнал, че за нищо не ставате, но и това ще стане.
Аз пък специално искам да повишат заплатите на разузнавачите! Те вършат много по-сериозна работа в разследването! Да не говорим, че за разузнавач трябва да притежаваш мноооого качества.
Мале, като знам прокурорите колко са кухи и разследващите оправяме цялото дело, тези едни указания не могат да дадат, защото не знаят какво да разследват, тръгнал той да казва, че внасял обвинителен акт, ми и това да ти направи разследващия, тогава ти за какво си нужен? Да не кажем, че 5 процента от делата влизат в съда, другите минават със споразумение или се прекратяват, ама тръгнал той да казва какво защитавал. Какво защитаваш бе, това което разследващият е доказал! Едно доказателство не си събрал по делото, ама защитавал. Мързи ви елементарно писмо да напишете, а връщате на разследващия да го… Покажи целия коментар »
Много хубави пожелания на ВСС, обаче какво ще каже министърът на финансите! Иначе, смятам, че възнаграждението на магистратите, особено на тези, които са в натоварени райони не е толкова високо, предвид на работата, която имат, както и невъзможността им да работят друго или да отделят време на семействата си. Казвам го от личен опит – високо натоварените магистрати, които нямат забавяния, трябва да работят по 14 часа на ден, в събота и неделя, както и през отпуските си, без възнаграждение за извънреден труд, а нак.съдии например имат и нощни дежурства. Затова мили, комплексирани, неудовлетворени от избора и реализацията си хора,… Покажи целия коментар »
3000 лева не фона на другите гилдии – без нотариуси и ЧСИ, но – адвокатите, какво става всъщност, не е много правилно – едни да взимат – директно от бюджета.
Супер,че с тия три лизингови нови коли и четири жилищни кредити взех леко да го закъсвам.
Навремето баща ми викаше-сине, маааани го т’ва право, за к’во ти е, учи за счетоводител, икономист, те печелят много. Ама аз, право, та право. Завърших СУ, не беше трудно. Вписах се в адвокатурата. Някак си не съм удовлетворен. Имам приятел, главен счетоводител е на едно доста изявено дружество, плащат му по 10 хиляди нетна заплата. Да не говорим бонуси и т.н. Обмислях да се преквалифицирам в икономиката, ама не съм особено добър по математика, а счетоводството е 100 пъти по-трудно от правото, има и бая сметки, отказах се. Ще си кретам тука. Може за малко, ама пък някак си преживявам.
Счетоводителите в големите компании взимат много, ама за там трябва освен много добри правни познания, и много добри математически такива!
Да вдигнат и парите за „дрехи“ с още една средна заплата в публичния сектор !
Много е малко! Да им ги вдигнат с 24%……..
В другите сектори и толкова няма.
Мисля, че е крайно време да се премахне обвързването на възнагражденията на магистратите с тези в бюджетната сфера, защото се получават изкривявания, тъй като заплащането не зависи от представянето на конкретния човек, а допълнителните бонуси за натовареност акцентират въхру количествтото, а не качеството, и като цяло този модел заприличва повече на безмандатно депутатстване, отколкото на работещо правосъдие.
Тоест некадърния депутат, който преди това е бил например фризьор, да получава по-голямо възнаграждение отколкото един магистрат, който е издържал конкурс, преминал обучение в НИП, повишавал си е квалификацията като е участвал в куп обучения и семинари?
Хора, навсякъде в Западна Европа и САЩ се стимулират държавните органи. Само тук в България още се реве и се смята, че това не е редно и ненужно. В Румъния вече започнаха да мислят като на Запад – само ние си стоим с разсъжденията от комунизма.
Как са минали конкурса и как са назначени са две неясни обстоятелства, така че това е последното, което има отношение към възнаграждението. Като делата започнат да се решават в разумни срокове и обвинителните актове да издържат в съда, и когато данъкоплатецът спре да плаща за грешките на прокуратурата, когато магистратът спре да иска и приема подкупи…е, тогава да се сравняваме със „Запада“, че направо е смешно
Буда, когато има 100% осъдителни присъди, значи няма правосъдие, няма нужда и от съд. А е мит, че правосъдието е бавно! Да, има забавени дела, но на фона на останалите, процентът е пренебрежимо малък!
Грешни на правосъдието има навсякъде, нормално е да бъдат и овъзмездени.
Отдавна съм спрял да отговарям на некомпетентни хора, а още повече на некомпетентни, но със самочувствие хора. В България всеки разбира от право, спорт, медицина… А още повече от наказателно право. Българската прокуратура постига 95% осъдителни присъди, което е изключително висок стандарт (както каза колегата – при 100% осъдителни присъди, това не е правосъдие). В западните държави има около 20-25 % оправдателни присъди, а при нас – 5 %. Разбира се, това се дължи на високия стандарт на обвинителните актове, който нашия НПК въвежда (което го няма никъде в Западна Европа…). За съжаление, българската действителност е такава, че политиците не… Покажи целия коментар »
Ама точно в тия 5% е заровено кучето , а и в едни други дето прокуратурата не иска или не може да внесе ОА. Иначе по делата за алкохол, кражби, държане на цигара-две трева и др.такива където изпълват общо взето тези 95% го докарвате.
Здравейте, незряло е да се слагат всички под общ знаменател. Спечелих съдийско място честно, макар и в малък съд в страната, след няколко явявания на конкурс. Действително наблюденията са ми, че много от новите колеги в системата имат позиции, та и аз си задавам въпроса как са влезли. Има много дисбаланс в системата. Съдът, в който работя е изключително натоварен с недостатъчно съдии, граждански, наказателни дела, тежки зали, дежурства. Работата не е лека и мисля, че заплащането е оправдано. Факт е, обаче, че има колеги в пъти по-ниско натоварени, които получават същото възнаграждение. Проблемът е в дисбаланса и във връзкарите,… Покажи целия коментар »
Депутатът е на избираема длъжност и има мандат, а не е несменяем, и не завиждайте сега, че те получават поне 3-пъти заплатата за бюджетния сектор, а не 2.
Отделно, в сравнение с развитите демокрации, в България правосъдието е най-скъпото като процент от БВП на глава от населението, а усещането за справедливост, както на социално-битово, така и на бизнес-корпоративно ниво не се усеща да е особено високо, отразяващо се пряко върху инвестиционната среда и т.н.
Как не. Много са заслужили, нали?
Трагедия
Страхотно. Такива бирници докато ги храним няма да имаме нито спорт, нито закони, нито нищо
С малкото уточнение,че законите ги мислят едни други бирници
Оле малее Едни сметки, едни планове. Абе чакай бе! Вие сте тотално ненужни за народа
То и ти си никому ненужен,но това е друга тема…
И в моя идеален свят юристите са излишни, т.к. хората са човеци, но реалността е друга: нашият манталитет изисква минимум съдебно решение, за да се направи нещо правилно и справедливо, просто ние всичко знаем най-добре и акъл не ни трябва.
Дано Василев не ви ги даде. Никой не ви е длъжен щом поискате да ви се дават пари, ако не ви се дават да протестирате!
Хайде да ви сменят, та новите членове на ВСС да взимат тия пари, а не тези аграрни чички и стринки
И на какво отгоре? Какво сте съвршили, че да ви вдигат заплатите и то с цели 12%?
Какви 12% увеличение на заплати няма все още на служители и работещи в съдебната система и до настоящият момент. Кога ще ни направите увеличенията, очаквайте да спрем да работим, инфлацията изяде тези пари. Нали от 01.01.2024 ще бъдат увеличени заплатите. Какво чакате, некъдърници от ВСС.
Мерзавци.
Hhahahahahah
Долници бездушни,
Те за 12% от сегашните си заплати не са свършили работа!
Освен да си вдигат заплатите, да оправдават виновни съдии нещо друго правят ли тия?
Престъпници!