ВСС изпрати сигнал за доходи на роднини на Сарафов на ad hoc прокурора
Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да изпрати на ad hoc прокурора Даниела Талева сигнал на движение „Боец“ във връзка с получени доходи на близки на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов. Решението беше взето единодушно на днешното заседание на Пленума на ВСС.
Предложението за това дойде от Атанаска Дишева, която разказа, че на влизане в сградата на ВСС е била пресрещната от представители на „Боец“, които ѝ дали въпросния сигнал. Дишева уточни, че след проверка е установила, че този сигнал е публикуван на сайта на ВСС на 6 декември. Но по думите ѝ ВСС не е компетентен да проверява данните в него и заради това трябва да бъде изпратен на специалния прокурор за разследване на главния прокурор.
Йордан Стоев на свой ред посочи, че днес ще се проведе заседание на етичната комисия към Прокурорската колегия, която също ще разгледа сигнала на „Боец“.
В него се твърди, че синът и бившата съпруга на Сарафов са получавали по 5000 лв. месечно като заплата от „Юнион Ивкони“, а от друго дружество – „Елидис“, по около 10 000 лв. на човек. Движението твърди, че през годините е имало много данни за извършени нарушения от първата фирма, но те не били санкционирани и сега ставало ясно кой я покровителства. А второто дружество, твърди „Боец“, през 2021 г. е предоставило на Сарафов за ползване нов джип.
Същевременно „Боец“ изтъква, че фирмата на сина на и.ф. главния прокурор е получил кредит от 4 млн. лева, с който е финансиран строежът на луксозна сграда в София. От движението предполагат, че това е станало възможно именно благодарение на високите заплати от двете компании (повече виж тук).
На заседанието на ВСС днес Атанаска Дишева заяви, че в сигнала и приложенията към него се твърди наличието на данни за извършени престъпления – корупция, злоупотреба с власт и финансови престъпления, от страна на Борислав Сарафов и заради това документите трябва да бъдат изпратени на ad hoc прокурора.
Огнян Дамянов подкрепи предложението. Но прочете и част от интервю на Даниела Талева пред „24 часа“, в което тя обяснява, че такава проверка е правена.
Цитатът, който Дамянов изчете, е следният: „Да, имаше и сигнал, свързан с имотното състояние на сина и бившата съпруга на и.ф. главен прокурор. Тук ми се струва важно да изясним, че получаването на заплата няма как да е престъпление, т.е. това дори не следва да се проверява. Противното би било злоупотреба с право. Също така прокурорска проверка не следва да се извършва при гражданскоправни отношения. Въпреки че данни за престъпление при тези сигнали изобщо не личаха още при постъпването им, съзнавайки какви са очакванията и към позицията ми, съм направила всичко възможно органите на МВР да проверят съдържанието и на тези твърдения. Извърших и лични проверки, в това число и разпити. Но за всеки трябва да е ясно, че работата на прокурора, включително и на мен самата, въпреки особения статут е функция на много други държавни органи, овластени да разкриват и доказват престъпления. Няма как един прокурор да набележи оперативно-издирвателната стратегия на конкретен случай, сам да събере обвинителните доказателства по него, да повдигне обвинение и да го защити пред съда, без да бъде подпомаган от специализирания държавен апарат за тази дейност. Един конкретен пример – как по отношение на имотното състояние на и.ф. главен прокурор, на неговия син и бивша съпруга да се издирват доказателства за престъпление, когато самата данъчна администрация е провела надлежни проверки, дала е заключения, че всичко е изрядно и няма несъответствия. Нали прокурорът работи именно въз основа на материалите от ревизии и проверки на НАП! Той няма как да притежава специална компетентност да уличи конкретно лице в прикриване на имущество и активи най-малкото защото не разполага с ревизионния инструментариум на тези органи. Ако липсват данни за престъпления, то няма как да се твърдят такива“.
Председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова предложи да се прецизира решението и сигналът на „Боец“ да бъде изпратен на ръководителя на Наказателната колегия на ВКС, който по закон преценява дали да бъде изпратен на Талева.
С 14 гласа „за“ ВСС подкрепи предложението и редакцията.
Преди седмица от „Боец“ съобщиха, че въпросният сигнал вече е изпратен на ad hoc прокурора.
Междувременно от движението се похвалиха (виж тук), че имат личния архив на бившия следовател Петьо Петров-Пепи Еврото, който е в неизвестност от над година.
20
Коментирайте
Талева е умишлно поставена на това място. Кариерата и – от разследващ полицай в Петрич до разследващ главния прокурор и неговите заместници. Съдия е от 2015 г.
Боец да питат Сарафов какъв размер на ДМС е определил на Талева и после ще си отговорят на въпроса какъв ще е резултатът от проверката. Ако е по-малко от 20 000 може и да се обиди и да се задейства. Поредната феноменална глупост на Христо Иванов. Главният прокурор й плаща заплатата, дава й ДМС, разписва й отпуските, осигурява й кабинет, а тя го разследва напълно безпристрастно.
ДМС-то е от Д.П – апартамент по избор или някой и друг милион евро
Много сериозни обвинения.
Съмнява ме, че нещо ще бъде доказано.
Е, до тук добре! Да видим какво ще покаже проверката.
Те и Цветанов го проверяваха за апартаментите, ама всичко си беше законно. На тъщата му били.
Нищо няма да покаже, защото няма да има проверка. Този прокурор е безотчетен, а трябва да се отчита пред ВСС и НС, но никой не го е помислил.
Браво на Атанаска Дишева!
Ама и тези знаят на кого да подадат сигнала.
Само дето, драги уж юристи, Талева няма компетентност извън Сарафов и другите замове.
Мижай да те лажем е работата
Глупости
Те са си опекли работата и тромавите ни институции нищичко няма да намерят
Браво! Проверки до дупка, все някъде ще е сгрешил
Сарафов е нагласен за следващия прокурор и бухалка на който трябва… Няма връщане, няма и спасение
И предшественика му беше същият, ама му скроиха шапката.
Ужасно корумпирания ни политически живот влияе на ужасно корумпираната ни съдебна власт, която скача тип „гузен негонен бяга“ на всеки луд със сигнал… Няма оправия
Мммм, ще се прави всичко възможно, за да може тази госпожа да пусне корени на поста с подобни сигналчета, защото познатият „враг“е винаги за предпочитане пред неизвестния приятел. П.С. Отново да поздравим умнокрасивитета, името на чийто велик министър на правосъдието удобно забравиха на вчерашното интервю в БТВ, защото сега е модерно да се плюе по Радев, за величайшата съдебна реформа дори в тази ѝ част, освен естествено ограничаването на компетентността на прокуратурата да осъществява общ контрол за законосъобразност на административните актове, включително тези на НАП – извиненията на Талева ще станат дежурно оправдание благодарение на Мравояда и ко в контекста… Покажи целия коментар »
Лелеее….:) чета интервюто на Талева и не вярвам на ушите си 🙂 Тя е пример , че не трябва да кандидатстваш за работа , за която не ставаш. Как може да искаш да разследваш някой като никога не си разследвал. И аз искам да карам самолет, но не бих се качил в самолетната кабина. Щом чака данъчната администрация да разкрие евентуални престъпни схеми и връзки по повод получаваните пари като заплати , просто хич не е за тази работа .