ВСС: До две заплати коледна премия за магистратите и служителите
До две основни заплати ще получат магистратите и служителите като коледна премия тази година, научи „Лекс“. Днес Висшият съдебен съвет (ВСС) даде съгласие административните ръководители на съдилищата и прокуратурите да ги раздадат.
Парите за допълнителни трудови възнаграждения тази година са повече, защото към 30 септември има преизпълнение на приходите с 12.5 млн. лева, стана ясно на заседанието на съвета. Освен това пари са осигурени от неразпределения резерв в бюджета на съдебната власт. Това даде възможност на ВСС да увеличи средствата по параграфа за заплати с 23 726 896 лева и да раздаде коледни премии.
Наред с това беше възложено на бюджетната комисия да определи размера на коледните премии за председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд, на главния прокурор, членовете на съвета, главния инспектор и инспекторите от ИВСС, директора на Националния институт на правосъдието и главния секретар на ВСС.
63
Коментирайте
Соме, ети ти прост пример: разследващ полицай вероятно ще получи около 1500 лева коледни. Следовател ще получи около 15000 коледни /два пъти по седем, което е заплатата му с най-високия ранг и стаж/.
Може ли двамата да имат десет пъти разлика в работата.
Ти отговори и честно ли ще е това, като оставиш италианските и други разни магистрати настрани.
Целодневното ви скимтене значително увеличи задоволството ми от чудесната новина! Сипете си студена водичка, явно неосъществените амбиции се поглъщат много мъчно!
Накратко-шеф на ВКС е редно да получава драстично по-ниска заплата от ректора на СУ-примерно 50 процента по-ниска заплата. А не разликата да е в пъти. Това е начина ректора на СУ да получава нормална заплата от 15 000 лв, а не към под 5 000 лв, обложени с осигуровки, без пари за дрехи, и без бонуси за ЧНГ. Тоест ректорът на Университета получава колкото селски районен съдия. Алооооу Хюстън! ОБИДНО Е ВАШИТЕ УЧИТЕЛИ ОТ СУ ДА СА ПО-НИСКО ПЛАТЕНИ ОТ ВАС, момченца и момиченца, младежи с дънки, инсталирани в съдилищата. Ама повечето от вас дори не са завършили СУ. А… Покажи целия коментар »
Зависи от университета. В България приемат всеки за студент за пари?
Там ти се дава основата в образованието, а после зависи от всеки, индивидуално е.
Като предлагате „ежегоден атестационен изпит“, то същият нека е за всички – адвокати, преподаватели в университети, юрисконсулти. Най-вече на министри и народни представители, понеже от тях зависят съдбините на България. За преподавателите, разбира се, понеже ежечасно все с тях сравнявате из темите тук, независимо от длъжността, научната степен и звание, да са същите изпити като за магистратите, щом искате магистратска заплата. Но да имате предвид, че ще има изискване да работите на място минимум 8 часа на ден и нямате право да работите нищо друго съвместно с това. Аз нямам против да се явя на изпити – ежедневно работя с… Покажи целия коментар »
…не всеки си ги е заслужил, това обаче е отделен въпрос.
…отделен, но основен е този въпрос. Иначе има достойни и отдадени професионалисти и сред магистратите, и сред служителите, които и повече заслужават.
Само ще Ви кажа, че шофьорите на тролейбуси в градския взимат по 3200 с максимален стаж и клас стигат до 4000 лева. При това положение колко да взима съдията и прокурорът ? Да има несправедливи заплати, например на млад лекар или на научен работник в БАН, но това не е аргумент за да се говорят небивалици. Заплатите в системата трябва да са максимално високи, защото се предполага, че магистратите рискуват много, като се противопоставят на престъпността или като решават казуси с голям материален интерес. Иначе който го е страх от червени пирати не е годен за магистрат. От друга страна… Покажи целия коментар »
Шофьор носи лична отговорност за чуждия живот и здраве. Инсталиран НЕ носи никаква отговорност, дори и ако унищожи чужда съдба поради некомпетентност-бруталния пример е,че според САС договорът за наем учредявал вещно право на ползване, представяш ли си шока за лице, което се обзавежда с вещен ползвател върху имота си, даден под наем. А по случая Чората пък ВКС написа,че долустоящият военно апелативен съд е показал тежка некомпетентност, написвайки, че има непредпазливо деяние при съучастие-и какво заплатата си върни, бонусите също, няма последици. Огромни заплати, бонуси-безкрай, и срещу това никаква лична отговорност. Инсталираните са третирани като малолетни с тази безотговорност. В… Покажи целия коментар »
Не ставай смешен! Рискували, дела с голям материален интерес! Нищо или почти нищо не рискуват. Във всеки случай не повече от много други. Магистратите се радват на функционален имунитет. Каквото и да произведат с актовете си, никой неможе да ги държи отговорни. А материалния интерес, той не би трябвало да го имат, когато говорим за делатафна гражданите. Те гражданите има какво да губят. Я помисли, магистрат от горните инстанции за Коледа, мерси за едни 15-20.000.оо лв.! Скоро плачеха и за съдебните служители, че им били малко парите! А ето, че и те за Коледа ще се облажат с около 2000.оо… Покажи целия коментар »
Ех, радват ме писъците на плебса……
Абе извън съмнение и ти идваш от прованса, тоест си изпълзял от низините.
Че в софийска районна прокуратурата почти няма инсталиран ,който да е от София и да говори правилен български език. Имам усещане,че колкото е по-тежък диалектът, толкова по-добре за инсталиране в София.
Ноторно е,че в съдебната система в много горестоящ съд има съдийка, която през 90-те години беше евтина проститутка. Толкова по въпроса какви хора решават чужди съдби.
Ноторно е,че в планинския ПУЦ има лица, завърши право ,без да ходят на изпити, лекции и упражнения. Тоест съдебните им актове са върло незаконни, те не са юристи.
“ …. председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд, на главния прокурор, членовете на съвета, главния инспектор и инспекторите от ИВСС, директора на Националния институт на правосъдието и главния секретар на ВСС …“ – паразити. Нищо не вършат, заради което получават безумни пари. За робите в системата – по някой лев, за да си траят за бюджетните безобразия на ВСС в края на всяка година. Крайно време е да се прилага законът за тримесечната актуализация на минималната заплата в системата и край с тези бонуси. Прочее, къде отиват парите за заплати за незаетите бройки в съдилищата?
Защо НАП не се самосезира и да направи една ревизия на няколко магистрати със съмнителен произход на приходите им. Също така апелирам Инспекцията по труда да направи проверка за условията на труд в СГС! Ще има бая актове!
А защо НАП, на всяко тримесечие взима ДМС по 2 и повече заплати. Защото имат много данъчни разкрития или защото са прикрили много данъчни задължения на „Големите“ дружества.
Ние ги взимахме, но има все още мораториум, който беше атакуван от група младши, но като им увеличиха заплатите, оттеглиха жалбата. Всички държавни институции, си взимат т.н. антикорупционни на всеки три месеца. Само съдебната система се отказа от тях.
Аз съм магистрат.
Не се притеснявам от каквито и да било проверки.
Нека идват, ако щат ежегодно.
Не се притеснявам. Моите доходи само от заплата и всяка моя придобивка мога да оправдая единствено с тях.
С ранг ли са?
Пише „основни заплати „.
Сигурно са с ранг, те тези не отбират много 🙂
Да живее ПРБ!
Корумпирани безобразници. Как се не наядохте, рушветите са ви малко за имотите в чужбина, за разкошния живот по който нищо не личи, че сте на държавна заплата, а не преуспяващи бизнесмени.
Стига с тия заучени фрази, моля! Не можете да слагате всички под общ знаменател. А тая отрова и злоба, която сипете, само дето ще ви причини физически дискомфорт. Видно не сте наясно с конкретната работа и текущите проблеми.
Споко, човече, ще препукаш някой кръвоносен съд от тази злоба!
На тези ниски заплати които взимат служителите и „До“ две заплати са твърде малко!
Драга редакция, ако продължавате да публикувате непрекъснато вътрешно-системни решения за възнагражденията на магистратите – не че е тайна – ще помоля за реципрочно уведомяване колко взимат адвокатите, вещите лица, КОЛКО ДАНЪЦИ внасят при получините „на ръка“ хонорари, КОЛКО ПЪТИ получават възнагражденията си /веднъж от клиента, след това по ИЛ от съдебното решение/, наистина ли всички са толкова бедни, че си уговаряте позорно лъжейки всеки път „хонорар по чл. 38 от ЗАдв.“ ……. Защото това, в коетое важно, че всеки лев на магистратите и служителите е на светло, а поне 60% от доходите на адвокатите са в СИВАТА ИКОНОМИКА. Така има… Покажи целия коментар »
Драги „Да се знае“, адвокатите и вещите лица не получават коледни премии.
Считайте се за уведомен, въпреки че това го знаете и писанийцето Ви е само за разлайване на кучетата.
А ако имате някакви данни за нарушения на закона от страна на адвокати и/или вещи лица – знаете как да действате.
Благодаря за съвета! При всяко съмнително пълномощно пишем сигнали до НАП, КПКОНПИ и регионалната ви АК. Вие се гответе да пишете обяснения и да ви викат час по час да обяснявате откъде имате и какви доходи. Защо при декларирано получен доход не сте внесли един лев на фиска и т.н. Купонът започва!
Досега що не писа?
Не знаеше ли?!
Нямам за къде да се готвя, щото съм държавен служител.
Освен да почнем ние да ги публикуваме, да се знае. Да се знае е колко плащаме за частните уроци на учениците,а заплатите на учителите и то на тези без стаж са достигнали тези на младшите съдиите прокурори, след което и колко заплащаме за уж безплатно ни образование, после на един плочкаджия и т.н. Всичко в сивата икономика, цените са космически, отговорност на последните- никаква!
Адвокатите са „свободна професия“, което разбира се не им дава право да укриват доходи и данъци.
По- важното е, че преподавателите от университетите въобще не са ниско заплатени. Ниски са им заплатите в университета, където са на щат, но хонорарите във всички останали учебни заведения, където преподават, надхвърлят със сигурност 150 хил.лв. Но за тези пари никой нищо не казва…
Как 150 хил. лева.
Милиони са, милиони.
Ееех, всезнайко!
Прав е колегата , то пък бива – бива , най- малкото е невъзпитано , постоянно да се гледа в чуждата чинийка ,ами публикувайте на всички държавни служители , депутати и прочие администрация …..
Не знам дали е невъзпитано, но правото на информация и на мнение е закрепено в Конституцията.
Това не го ли знаехте досега?!
По четири на искат ли? Зяпнали за пари да отхапят ръката до лакътя. Плащаме им а какво получаваме насреща не е истина
Доволен съм от този Висш съдебен съвет – пари, мацки, бол….
Здраве да имат и все така да карат още много години, че да взимаме премии.
Откога съдебната власт осъществява търговска дейност, че да има преизпълнение на нейните (собствени) „приходи“, които все пак се използват за раздаване на ДМС, защото според някои магистрати аналогия по отношение на порочната корелация между финансирането и безпристрастността касателно ВАдвС и съдилищата не може да има. Любопитно ми е какво би станало, ако на всички онеправдани съдебни служители от нисшия административен ешелон им бъдат раздадени (все едно Дядо Коледа ги вади от чувала по примера ББ) по две заплати, а на горестоящите в йерархията постепенно намалява, за да се стигне до една за най-високите постове, за да се компенсира диспропорциите в… Покажи целия коментар »
Бухалче, не си много наясно с бюджетното право (част от финансовото). Нетърговските организации и такива, неосъществяващи търговска дейност, също имат приходна и разходна част в бюджетите си и счетоводните си баланси. Като администрираш държавни такси и събираш такива, към графа „Разходи“ ли да ги отнесеш? :))
Никъде по света го няма съдийската заплата да е 5 пъти по-висока от средната. Хайде-20 процента, нека да са 50 процента над средната заплата, но 5 пъти разлика е прекалено.
Айде бе!
Навсякъде в цивилизования свят, съдиите дори от най-ниското ниво, получават поне по 7-8 хиляди евро заплата. При средна заплата 3 хиляди евро.
В България районен съдия получава 4500, при средна заплата около 2300 лева за страната.
Като ги говорите тия популизми, имайте предвид, че съдията няма право да работи нищо друго, освен да преподава. Съответно няма право да получава други доходи от търговска дейност.
На сегашното ниво на заплати, един съдия в РС в България трябва да получава минимум 8 хиляди лева основна заплата.
В Португалия, според гугъл съдия получава около 3800 евро заплата. Изваждаш данъкът в максимален размер-48 процента за Португалия, и се оказва,че в Португалия заплатите са драстично по-ниски-Португалски съдия получава чисто по-малко от нашенски съдебен помощник. Пари за дрехи, бонуси за ЧНГ-няма.
„Никъде по света го няма съдийската заплата да е 5 пъти по-висока от средната.“
Ти кои държави провери и от къде почерпи тази информация?
Португалия, Бразилия. А в САЩ преподавател в университет от айви лийг е с месечна заплата над 25 000 долара.
Никъде по света, освен в България, няма плочкаджия или обикновен програмист да вземат по-голяма заплата от магистрат.
Лъжеш-по -цял свят частният сектор е по-добре платен. Че на уолстрийт Брокер може да получава и по 10 млн на ден. Но носи и лична отговорност, и е кратък пътя между Уолстрийт и затвора.
Плочкаджиите получават много защото е ряка професия-няма желаещи да го работят това, и има листа на чакащите за слагане на плочки. А юристи-над 200 000, няма рядкост на предлагане на пазара на труди на юристи.
Най-обичам някой като каже „никъде по света“, без въобще да си е направил труда да провери какви действителност са фактите… Царе сме на безумните обобщаванки.
На това му се казва турбонаглост, облечена във власт. Не стигат свръхзаплатите-с пъти по-високи от професорските в СУ, не снигат парите за дрехи в абсурден размер 4500, не стига неносенето на отговорност-дори и при некомпететност*, не стига, че веднъж инсталиран** -това е до пенсия, не стигат до 20-те заплати при напускане или пенсиониране-сравни за плебсът-при напускане-обезщетение няма, а при пенсиониране-до 6 заплати, не стига възможностите за ДМС при участие в бандитски магистратски клубове, не стигат доходите от търговия с имена на защитени свидетели***, търговия с казуси(доказано на прокурорския конкурс от 2006г), КРАЖБИ****,предварителното уреждане кой ще спечели конкурсите-резултатите от конкурса за… Покажи целия коментар »
Ето за случая с картините-иззети картини, а когато идва времето да бъдат върнати, десетки картини на стари български майстори изчезват: https://e-vestnik.bg/24042/igor-markovski-ot-275-moi-kartini-v-trezora-na-ktb-lipsvat-37/
Една магистратска заплата е между 4500-6500 лв. (това е без надбавките) щатна. и тези заплати не се взимат на всичко натрупано с годините проценти и ранг, а се плащат само въз основа на щата. За служителите няма какво да коментирам, че там заплатите са смешни (за отговорността, която носят) и всички се надяват на тези пари за дрехи и някоя допълнителна заплата в края на годината!
Заплатата във ВКС ли е 4000 лв? Не думай бе.
Че в двата върховни съда има инсталирани стотици върховни съдии.
Eто колко е заплатата на шефа на ВКС, през 2023г, с добавките за стаж https://news.lex.bg/%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D1%87%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D1%81%D1%81/
За сравнение-до 1944 г правилото е съдия от ВКС получава заплата, равна на заплатата на професор от СУ, ЮФ.
Друго си е пищната държавна гърда. Кой работил, кой – не, за всички има.
Радвам се, че ги вдигнаха. Инфлацията мори много
Еми нормално е да си ги увеличат
Късмет на всички
Честито на печелившите. На останалите – бутайте се и вие там, млади, стари без значение. Явно пара има
Добра новина преди Коледа. А в други сектори дори и не им минава през ум за коледни бонуси
Просто никой не тръби какви премии се дават в други сектори.
Във всички сектори на администрацията е налице същото. Просто тук не се пише за други, освен за магистратите.
За частния сектор пък никой никъде не оповестява официално какво се плаща. А там и под масата може – проблеми няма.
Е как ще се оправяме така? Държавата увеличава заплати и не и дреме, частния сектор отсвирва и всяческ8 се мъчи да не дава заплати
Дай им пари да си увеличават. Няма прязно.
Пошли сте ВСС. Просто сте пошли плужеци
Поне да им се харесате. Щото народа не може да ви търпи
Колегата, който говори, че това го няма никъде в Европа да види на какво ниво са италианските магистрати. Впрочем, те със служебната си карта пътуват в чужбина и се „бордват“ в самолета! Две заплати даже са малко, предвид цялостната дейност, която се извършва. Искам някой колега адвокат, само един ден да стои в залата и да слуша какво говорят неговите колеги само за да си вземат хонорарите! ( Има и истински професионалисти – не слагам всички под общ знаменател). Искам и след това този колега, да оцени колко взима един адвокат от това дело и тогава да се изчисли колко… Покажи целия коментар »