ВКС сложи точка на делото „Гранити“ за убийството на бизнесмена Стоян Стоянов
15 години след убийството на собственика на фирма „Гранити“ Стоян Стоянов, Върховният касационен съд (ВКС) сложи точка и на процеса срещу петимата подсъдими.
След като два пъти връщаха делото на апелативния съд във Варна, върховните съдии накрая оставиха в сила последната присъда на втората инстанция (виж тук).
С нея на 20 години затвор са осъдени подсъдимите за отвличането и убийството на бизнесмена – Станислав Михайлов и Стоян Петров. Признат за виновен и осъден на 18 години затвор е и съучастникът Стоян Колев.
Оправдан още на първа инстанция беше частният съдебен изпълнител Галин Костов, а при трите разглеждания на делото, апелативните съдии оневиняваха и Нено Стоянов, който първоначално беше осъден на 17 години затвор, но сега е окончателно оправдан. Осъдените трябва да платят и 700 000 лева обезщетения на близките на убития.
В затвора обаче са само Петров и Колев, тъй като Михайлов, който е осъден като подбудител, избяга и е в неизвестност, а делото срещу него беше гледано задочно.
Собственикът на “Гранити” беше отвлечен на 6 март 2008 г., а след година и половина тялото му беше намерено в местността “Горска нива” край несебърското село Паницово. Разследващите предполагаха, че той е бил застрелян още същата вечер след отвличането. Няколко месеца след това пък беше убит един от преките извършители на покушението – Манол Хаджиев.
Предполага се, че основният мотив за убийството на Стоянов е спор за 2,5 дка земя, която той отказал да купи от Станислав Михайлов, въпреки че била в близост до складовете на фирмата му „Гранити“. Той искал да вземе терена на много по-ниска цена от тази, която му предлагали. По онова време пък Михайлов е бил шеф на Агенцията за държавни вземания. След пореден отказ да купи земята, Стоянов бил отвлечен от подземния паркинг на дома си в Бургас, но и тогава не приел условията и бил застрелян в гръб, а после и заровен. Тялото му беше открито след показания на един от извършителите на убийството Стоян Петров, който заведе разследващите до мястото, където са го заровили.
От решението на ВКС е видно, че Михайлов е държал на всяка цена да продаде въпросния имот или да купи този на Стоянов, който пък му казал, че ще направи продажбата невъзможна. Според съда „създадено неприязнено отношение между пострадалия и подсъдимия Станислав Михайлов е наличен и достатъчен мотив за извършване на престъпленията“.
„В зависимост от възприятията и наличните задръжки в отделната личност такъв мотив би могъл да е крайно недостатъчен, но ако прага на търпимост и волевите задръжки са ниски, а желанието за себедоказване и егоцентризмът доминират, е напълно обяснимо наличието на значителни девиации в поведението на индивида в негативен план. В случая касационният състав открива именно едно такова отношение на подс. Станислав Михайлов, който не е приемал да има каквито и да било пречки пред осъществяване на намеренията му“, се казва в решението на ВКС, в което съдът пояснява, че в хода на делото вината на Михайлов се доказва и от обясненията на Колев и Петров, които са разказали, че именно той им показал Стоянов преди убийството и им разкрил навиците му.
Съдът отказва да увеличи наказанията на подсъдимите, както иска прокуратурата, като отхвърля и доводите на подсъдимите за по-ниски наказания заради проточилото се дело. ВКС казва, че наказанията са снизходителни именно заради необходимостта да бъде отчетен неразумно дългия срок на делото.
17
Коментирайте
Родното ни правосъдие. Пълен абсурд.
Край на тази сага.
Е, поне чакането да си заслужаваше. А то-решението си е същото от преди 15 години.
За 2,5 дка земя-един човешки живот.
Станислав Михайлов бил избягал! Е, защо го допуснахте?
То да беше за първи път!
И то в страна от ЕС (Италия)!
И ЧСИ, и човек от АДВ, то голяма сага
Случайно единият е оправдан, а другият изчезнал.
Зад всички тези неща стои ТИМ.
ВКС носи ли вина за снизходителните сега наказания? Значи два пъти мота делото и го връща, а получава същия резултат, с който едва третият състав се съгласява.
Не, разбира се. Те са върхът, върховни… да не казвам
Този бивш шеф на агенцията се водеше виден юрист и го назначи Милен Велчев навремето.
15 години? Що за абсурд? Ами те сигурно осъдените скоро ще могат да искат предсрочно освобождаване.
Затова се казва, че закъснялото правосъдие е липса на правосъдие.
Както и делата на трупчета.
Е, кой е виновен за неразумно дългия срок на делото?