Окръжният съд в Ловеч е компетентен да гледа делото за предсрочното освобождаване от затвора на бившата кметица на столичния кв. „Младост“ Десислава Иванчева.

Това реши днес състав на Върховния касационен съд (ВКС) с председател и докладчик Румен Петров, пред който беше повдигнат спор за подсъдност между съдилищата в Ловеч и Сливен, показа проверка на „Лекс“.

Искането за освобождаването на Иванчева беше внесено в съда в Ловеч, тъй като от 26 ноември миналата година тя е преместена за лечение в Специализираната болница за активно лечение на лишени от свобода към затвора в Ловеч. Преди това от сдружението „Зелен Младост“ алармираха, че Иванчева е в много тежко здравословно състояние, а освен това откакто е в затвора е била подложена на зверска агресия от страна на друга затворничка. На 10 февруари 2025 г. обаче съдът в Ловеч прекрати делото, след като се съгласи с довода на прокуратурата, че компетентен да го гледа е окръжният съд в Сливен (миналата година той вече отхвърли една нейна молба за предсрочно освобождаване), където Иванчева изтърпява наказанието си. След това обаче окръжният съд в Сливен също отказа да гледа делото и повдигна спор за подсъдност пред ВКС.

Сега върховните съдии посочват, че след като от 26 ноември м.г. Иванчева е в затворническата болница в Ловеч по заповед на зам.-шеф на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, където трябва да доизтърпи наказанието си, то компетентен да разгледа молбата ѝ за предсрочно освобождаване е именно окръжният съд в града.

„При тези данни настоящият състав е на становище, че компетентен да разгледа молбата, съобразно разпоредбата на чл.438 от НПК, е окръжният съд по местоизпълнението на наказанието и това е Окръжен съд – Ловеч, тъй като към момента на образуване на делото, а и към настоящия момент, осъдената се е намирала и се намира в СБАЛЛС при Затвора Ловеч“, пишат върховните съдии.

В края на 2022 г. Десислава Иванчева беше осъдена на 6 години затвор за поискан и получен подкуп от бизнесмена Александър Ваклин, като до момента е изтърпяла около 4 години и 9 месеца от наказанието. Миналата година съдът освободи предсрочно от затвора бившата заместничка на Иванчева – Биляна Петрова, която беше осъдена на 5 години затвор. На 4 години затвор пък беше осъден подсъдимият с тях Петко Дюлгеров.

Разглеждането на молбата на Иванчева се проточва близо месец, а вчера пък съдия Деница Вълкова от ВКС се отведе от него, като причината за решението ѝ е, че преди 4 години тя е била в състава на ВКС, който се отведе от процеса и сега тя реши, че е редно също да се отведе.

28
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Никола Атанасов
Никола Атанасов
26 февруари 2025 13:30
Гост

Защитниците на Иванчева защо не се запитат за фактите и обстоятелствата около „злополучната“ случка. Преди да я изберат за кмет на район „Младост“ Иванчева заедно с други активисти протестираше срещу тогавашния кмет Петко Дюлгеров – основният мотив презастрояването. Как година след това, тя – новият морализатор в район Младост, се озова на една маса в ресторант в центъра на София в работен ден с нейната приятелка и с нейния враг ПД? Какво има да прави в работен ден кметицата на Младост в ресторант в центъра на София в среща с врага ПД? Отговорът е най-логичния такъв – обсъждат как и… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
27 февруари 2025 17:10
Гост

По време на протестите кмет на Младост е Цвета Авджиева. Важно уточнение за развинтеното хипотезиране надолу.

Никола Атанасов
Никола Атанасов
28 февруари 2025 15:23
Гост

Не е лошо да се прочетат решенията на съдилищата. Преди да се оневинява „иконата“ Иванчева. Кратък цитат от ВКС: Подсъдимата И. показателно се интересува от разгърнатата площ на застрояване, вплитайки умело като кауза дадени политически обещания и демонстрирана грижа за създаване на социална среда за малките жители на общината – чрез изграждане на детски площадки. Разговорът със св. В. е също така показателен – детските площадки са само завоалиран код за обещание към св. В. за удовлетворяване на неговото законно искане за приключване на административната процедура по обявяване заповедта на главния архитект на град София. Действията на подс. И. напълно… Покажи целия коментар »

Никола Атанасов
Никола Атанасов
28 февруари 2025 15:34
Гост

Поискването – срещата на 16 март 2018 г.

Срещата се състояла в пицария близо до дома на бившия кмет Петко Дюлгеров (който е в „Борово“ – доста далече от „Младост“ – б.а.). Според описаното от съда, понеже Иванчева говорела гръмогласно, а и била позната на обществото, Дюлгеров – който търсел по молба на Ваклин начини за разрешаване на конфликта, предложил на двете жени да отидат в колата му.

Цивилист
Цивилист
25 февруари 2025 16:41
Гост

Айде да не ни занимавате с тая нагла твар!

Проскубания бухал
Проскубания бухал
25 февруари 2025 15:50
Гост

От ОС-Ловеч хубаво са се опитали да се изсулят по тъча, за да не им се налага да белят горещия картоф, ама „главните готвачи“ от ВКС, макар и след известно объркване в рецептата, довело до забавяне на процедурата, бързо ги вкараха в пътя.

#NiceTry
#LetThemCook

Бахурчо
Бахурчо
25 февруари 2025 14:55
Гост

Тази нагла твар е побъркала всичко живо, цялата затворническа администрация е пропищяла от капризите и жалбите й. Много жалки са опитите да я изкарат жертва, а хората в общината още приказват как е пазарувала марки за хиляди левове в Милано и как са се отчитали инвесттиторите

Пеналист
Пеналист
25 февруари 2025 15:27
Гост

Позоваване на права и депозиране на жалби е легитимният начин да общуваш с администрация. Абсолютно несъстоятелно е някой да „пропищи“ от жалбите на гражданин, който има право на тях. Аман от тролчета в тоя форум!

Бахурчо
Бахурчо
27 февруари 2025 12:39
Гост

Вижте й делцето във ВКС, „колега“ пеналист, за да добиете представа какво означава на практика „шиканиране на съдебния процес“, преди да ръсите морал по форумите.

Пеналист
Пеналист
25 февруари 2025 14:53
Гост

Всеки път като не ни се работи и занимава питаме ВКС… Личи си, в кои съдилища има кекави съдии без гръбнак.

Анонимен
Анонимен
25 февруари 2025 13:44
Гост

Трябва да лежи докрай присъдата

Виновна е за подкуп в особено големи размери. Искат присъди за корупция, пък за такива после викат „Не е виновна“. Прост е много българина…Това е

Автор
Автор
25 февруари 2025 14:44
Гост

Не работи обаче дългото наказание – няма никаква превенция – както и да е по учебник – напротив – това е от други фактори.

Впрочем – при социализма имаше строгост и – нищо, масово се краднеше както и сега, неизличимо, бензина го оцветяваха даже – ако е държавен.

При Цар Борис Трети също е имало същите прояви, дори и назад във времето, нищо не помага от цялата борба.

В училище се определяше – кой е престъпник и – кой не е – има и Чезаре Ломброзо право, но основното е и бедността.

Пеналист
Пеналист
25 февруари 2025 14:53
Гост

Добре анонимен троляк на пеевски, каквото кажеш 😉

Анонимен
Анонимен
25 февруари 2025 13:40
Гост

Уви жената изгорв без да е виновна. Тоталитарна страна сме си. Ясно е

Автор
Автор
25 февруари 2025 14:46
Гост

Да отчетат дейност, това е цялата работа – страх ги е от онези във вилите в Бояна и от разни банкери – примерно и от всякакви птици.

Има за какво да се хванат – но никой не иска да е – Шон Конъри, в „Недосегаемите“, тоест – реалният живот е по-труден.

Анонимен
Анонимен
25 февруари 2025 13:40
Гост

Пълна мизерия

Анонимен
Анонимен
25 февруари 2025 13:39
Гост

Пречеше на мазния Ваклин да презастроява Младост и и спретнаха фишек

Автор
Автор
25 февруари 2025 14:51
Гост

Да – така е – но е постановка – с реално съдействие – тоест – тя е взела подкупа – но е била съблазнена, тя неправилно си изгради защитната.

Не е фишек – но има смесени прояви – как така може да те изнудят- това е наивно, просто аз не знам, а и съдиите са откъснати от реалните неща.

Re:
Re:
25 февруари 2025 16:40
Гост

А бе искала е да му съдейства, ама срещу %.

Бахурчо
Бахурчо
27 февруари 2025 12:44
Гост

А ти,комунистическа отрепко, какво очакваш – да си плаща рекета и да мълчи ли? Да граби и да присвоява, да узурпира власт за собствена изгода може дребният, въшлив и беден по душа. Предприемачът от своя страна е градивен,произвежда и добавя стойност в обществото – не забравяйте,дребни чиновници,че такива като Ваклин ви плащат заплатите. Аз съм в частната сфера от 91 година и не мога да ви дишам.

Анонимен
Анонимен
25 февруари 2025 13:39
Гост

Аз не виждам защо това е тема всеки ден. Трябва мафиозите, които сега са във властта да са в затвора, а не Иванчева

Анонимен
Анонимен
25 февруари 2025 13:38
Гост

Егати простотията

Боянова
Боянова
25 февруари 2025 13:38
Гост

Еманацив на беззаконието и на мафията завладяла страничката ни

Харалампиева
Харалампиева
25 февруари 2025 13:37
Гост

Много тъжна картинка

Пилчева
Пилчева
25 февруари 2025 13:36
Гост

Тя е виновна уж за подкуп като кмет. Вече не е кмет. Какъв е проблема да е пусната. Няма как да стане пак кмет за да иска още подкупи

Боянова
Боянова
25 февруари 2025 13:35
Гост

Ма тя не е виновна. Това е дело бухалка

Апостолов
Апостолов
25 февруари 2025 13:35
Гост

Разнасят я като парцал горката жена

Апостолова
Апостолова
26 февруари 2025 7:55
Гост

Горката жена ли?