ВАС сложи край на казуса с прокурорката, поискала да стане съдия чрез външен конкурс
Казусът с прокурорката, която поиска да стане съдия чрез външен конкурс, окончателно е приключен.
Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) отхвърли и втората жалба на Михаела Ралчева от районната прокуратура в Силистра срещу прекратяване на конкурсната процедура спрямо нея и срещу назначаването на друг участник с по-нисък от нейния бал за съдия.
Както „Лекс“ писа, Михаела Ралчева беше подала документи за участие в конкурса за първоначално назначаване в районните съдилища, както и в този за младши съдии, и двата обявени през януари.
Комисията за атестирането и конкурсите към СК на ВСС я допусна до участие и в двата конкурса.
Ралчева се яви на изпитите. В този за първоначално назначаване получи оценка 5.75 на писмения изпит и 5.40 на устния и малко не ѝ е достигна, за да бъде класирана.
В конкурса за младши съдии оценката ѝ от писмения изпит беше 5.25, а от устния – 5.30 и отново не беше класирана.
По повод участието ѝ в двата конкурса, районният прокурор на Силистра Веселина Милушева изпрати писмо до Съдийската колегия, в което попита дали е допустимо действащ магистрат да бъде допуснат да участва във външните конкурси.
На 25 юни, когато СК пристъпи към назначаването на кандидатите, кадровиците заявиха, че Михаела Ралчева изначално не е следвало да бъде допускана до участие в конкурса, защото е действащ магистрат. Колегията прекрати процедурата и не проведе гласуване по отношение на прокурорката поради недопустимост на кандидатурата и липса на правно основание за участие в конкурса.
Ралчева оспори решението на СК на ВСС като във ВАС бяха образувани две дела. Едното беше поради недопускането ѝ до участие, по което съдът се произнесе преди месец като заяви, че действащ магистрат не може да участва в конкурсите за първоначално назначаване и за младши съдии, прокурори и следователи, защото за тях е предвиден друг ред за кариерно развитие (виж още тук).
Второто дело беше по повод жалба на Михаела Ралчева срещу прекратената конкурсна процедура спрямо нея и назначаването за съдия на участник, който има по-ниска оценка от нея.
Тричленен състав на ВАС с председател Николай Гунчев и членове Стела Динчева и Стефан Станчев (докладчик) най-напред посочва, че решението на СК на ВСС, с което прокурорката не е допусната до участие в конкурса е потвърдено от друг състав на ВАС като определението е влязло в сила.
„С влезлия в сила съдебен акт се приема, че СК правилно е прекратила участието на жалбоподателката в конкурса за първоначално назначаване в районните съдилища, тъй като самото допускане на жалбоподателката за участие в този конкурс било порочно и недопустимо, поради липса на правно основание, оспорващата, като назначен и действащ магистрат да участва в конкурс за първоначално назначаване в районни съдилища. Недопустимостта на процедурата, жалбоподателката да участва в конкурса лишава от предмет жалбата ѝ по отношение на двете позиции – по т. 11.50 и по т. 11.55.9 по протокола на СК от 25 юни 2024 г.“, изтъква ВАС.
И обяснява, че по първата цитирана точка Съдийската колегия не провежда гласуване за назначаването на прокурорката на която и да било обявена конкурсна длъжност за първоначално назначаване. „В тази част спорът е изцяло процедурен и решението му е дадено с влязлото в сила определение от 20 ноември 2024 г. по дело по описа на ВАС. Правната невъзможност оспорващата, като прокурор от РП-Силистра да участва в конкурс за първоначално назначаване в районните съдилища води до законовите последствия, че по отношение на нея не могат да се провеждат каквито и да е процедурни действия – позитивни или негативни по участие или класиране в такъв конкурс“, посочва ВАС.
Що се отнася до оспорването на назначен участник в конкурса, който е имал по-нисък бал от този на Ралчева, съдът изтъква, че „невъзможността да се оспорват актове на СК, по изложени в това определение и в преюдициалния съдебен акт мотиви налага отхвърляне на жалбата ѝ в тази част“.
Определението е окончателно.
19
Коментирайте
Въобще тези простотии с конкурсното начало но само до окръжно ниво ги измислиха ССБ и другите върховни магистрати за да си направят монопол. В тази посока на ограничения се налага и прословутото „съдийско самоуправление“. Какво е това нещо дето се самоуправлява „перпето мобиле“. Тези които го налагат и това самоуправление и тези конкурси с хилядите условности и ограничения показват тяхната некомпетентност и смешност. Просто не можаха да измислят нищо друго и по- толкова нахален п8 детинство начин са окупирали върха на нейната от трите власти в Държавта
Тези ограничения за кандидатстване очевидно са противоконституционни, защото ограничават правото на труд. Ако човек се яви на конкурс и го издържи, защо трябва да има други ограничения, които нямат нищо общо с длъжността за която кандидатства? В случая жената не иска вече да е прокурор, иска да стане съдия, и то на най-ниското стъпало, обаче ядец. Какво й пречи? Има същата диплома като останалите кандидати, вероятно по-висока квалификация, получава по-високи оценки от част от тях, но въпреки това, се оказва, че няма право да участва. Ако не беше прокурор, щеше да може, ако беше чистачка в съда, щеше да може,… Покажи целия коментар »
Истината е, че ВСС забрави да обявява конкурси за преместване. Такива няма с години. Всяка година се бълват конкурси за първоначално назначаване и младши. Докога системата ще се пълни с нови кадри, а магистрати, които работят от дълго време СА ЛИШЕНИ ОТ ПРАВНА ВЪЗМОЖНОСТ изобщо да се преместят от едно в друго населено място? В действителност се получава така, че където станеш магистрат- там си оставаш завинаги! Най-вероятно това е причината, този магистрат да участва на тези конкурси- ЗАЩОТО ПРОСТО ДРУГИ НЯМА. PS Най-накрая след, 5 г затишие пуснаха конкурс за преместване за окръжните съдилища и както се вижда ИМА… Покажи целия коментар »
Ама че смешка : 1.Прокурорите не са никакви магистрати ( по римско право значи “ управител“,дори не и са магистрати и “ съдияте „също. Те не се избират ( както и съдиите) на избори,а се назначават от незнайно( знаем от кого) кого.2.Тази “ система“ е създадена порочно И ограничава конституционното право на труд.3.И още по- силно правно основание е това,че се нарушават човешките права на кандидатката в общ план,които са неотнемни.4.При участие в конкурс за друга длъжност в тази система се изисква да си в неплатен отпуск като прокурор.В този казус не е ясно дали е спазена процедурата.5.ВСС се е… Покажи целия коментар »
Всички съдии са милионери това е водещото а няма нито един даже заплют
Конкурса си е конкурс а не разни измишльотина с различни процедури. Така разделени на вътрешни или външни си е начин да се пробутват наши хора. Въобще защо трябва да има разни условия, то е ясно за да може да се режат или уреждат. Няма логика да се делят конкурсите илимпък да се ограничават за върховно ниво. Абе ограничения, ограничения по- зле от комунизма, но какво да измисли ССБ- Нела партийната и Ицо Конституцията
Ейй, разпънаха я на кръст тая девойка, а можеше така лесно да я мушнат на някое местенце,както обикновено правят с преместванията на други магистрати.
Категорично невярно !
Има си ред в провеждането на конкурси ,вътрешни и външни !
( отговор до Проскубаният бухал)
анонимен 2, тези понятия „вътрешен“ и „външен“ са си твои, а не легални. Конкурсът е за „първоначално назначаване в районните съдилища“. Тази колежка, никога не е била назначавана в районен съд и съответно няма законова пречка да се яви на такъв конкурс. За съжаление обаче, в нашата правова държава, право няма, а тези, които трябва да правораздават, подобно на теб, си живеят в тяхна действителност, където конкурсите са „външни“ и „вътрешни“ и прочее…
Айде пак същите глупости. Нямаше да има пречка, ако беше подала оставка като прокурор, ама едно е да ти се иска, друго е да ти стиска.
Кашава работа
Браво
Е няма да стане без да мине цедилото на ВСС платените проститутки
Болни амбиции
Обичате лии запазена 45-50 годишна прокурорк с висок ток и пола да ви заплашва? 😂🤣
Само ако е без пола и по парфюм
Ма не то това си е една гладна за развитив прокурорка бе
Това си е мъка
Предлагаме – Съюза на съдиите да се прекръсти на -Съюз на Съдистите в България. Пак ще е СС Б. Същото важи и за другата зловредна прокурорска организация , която е присъдружно послушна на съдийската