ВАС потвърди уволнението на пиян следовател-шофьор, нокаутиран от загрижен гражданин

Върховният административен съд (ВАС) потвърди уволнението на следовател, който пиян предизвикал катастрофа, поради което бил нокаутиран от загрижен гражданин, а впоследствие проявил агресия спрямо пристигналите на място полицаи и спрямо другия пострадал при произшествието. За тези си действия той е осъден с окончателно влязъл в сила съдебен акт.
Според ВАС с действието си магистратът грубо е нарушил етичния кодекс, като с действията си допринесъл за разрушаване на репутацията си на следовател.
Случаят
Инцидентът е от 26 юни 2021 г., когато следователят Атанас Илчев се връщал със съпругата си и дъщеря си от Шумен във Варна, след като присъствали на тържество на техни близки.
Около 18,15 г. се движел в лявата лента на магистрала „Хемус“, когато загубил управлението на колата и се ударил в мантинелата. По това време вдясно от него се движел друг автомобил, който бил ударен от колата на Илчев и се завъртял.
Свидетел станал шофьорът на трета кола, който спрял в аварийната лента и отишъл да попита дали някой от участниците в катастрофата има нужда от помощ. Човекът първо се приближил до Л.Л. – шофьорът на ударената кола, а впоследствие отишъл и при следователя. Попитал го какво е станало, но при приближаването си усетил, че Атанас Илчев мирише на алкохол. Затова взел ключовете от автомобила на следователя и му казал, че ще се обади на тел. 112.
Това обаче провокирало Илчев, който два пъти замахнал да удари човека, но той избегнал ударите. Тогава на висок глас следователят започнал да го пита дали знае с кого говори и заявил, че е прокурор от Варна. Двамата се спречкали, разменили си обидни думи и Атанас Илчев замахнал трети пъти, отново не успял и тогава другият шофьор го съборил с един удар. След това се обадил на полицията, която изчакал в близка бензиностанция.
Междувременно следователят отишъл при ударения от него автомобил и поискал от шофьора да се разберат, като предложил да му плати щетите. Водачът обаче отказал. Това ядосало следователя и ударил пострадалия зад врата.
Пристигналите на мястото полицаи станали свидетели на тази сцена и поискали документите на двамата участници в произшествието, като Илчев казал, че документите не са у него, след което дръпнал жилетката на единия униформен, като полицаите също свидетелствали, че лъхал на алкохол. След като казали на следователя, че ще го тестват за алкохол, той казал, че няма да даде проба, докато не ги снима с телефона си. Приближил се до единия полицай, който му казал да се дръпне, а Илчев го питал дали ще го удари. После казал на полицая, че името му се помни лесно и изпратил поздрави на семейството му.
След още няколко опита да снима полицаите, Илчев склонил да даде проба, но издишал малко въздух в теста и той отчел невалидна проба, като отказал да бъде тестван повече.
След известно време пристигнал друг екип полицаи, които също опитали да тестват Илчев, който първо отказал, но след това се съгласил.
При последния опит Илчев да даде проба, той издишал рязко, въпреки че му обяснили, че трябва да поеме дълбоко въздух и да издиша в продължение на 4-5 секунди. След като дрегерът отчел недостатъчен обем, Илчев отказал да дава повече проби и се отдалечил. Полицаят му казал да спре и след като следователят отказал, униформеният го задържал и му сложил белезници.
„Аз вас тримата ще ви запомня. Да сте живи и здрави вие и вашите семейства. Ще разбера къде живеете, ще ви пратя честитки и ще дойда да ви почерпя“, говорел Илчев на полицаите в патрулката, докато го водели към болница в Провадия за медицинско изследване. Там отказал да даде кръвна проба, защото се страхувал, а фелдшерката свидетелствала, че миришел на алкохол и залитал.
Заради този случай срещу Атанас Илчев бяха образувани и досъдебно, и дисциплинарно производство, което беше спряно, до приключване на наказателното дело.
Илчев беше пратен на съд за противозаконно пречене на орган на властта по чл. 270, ал. 1 от НК, за което законът предвижда до 3 години затвор или глоба от 500 до 2000 лева.
На 12 октомври 2023 г. Върховният касационен съд остави в сила решението на въззивната инстанция, с което следователят беше осъден на 1000 глоба за това, че е пречил на служителите на МВР да проверят документите му и да го тестват за алкохол (виж още тук).
Поради това на 21 февруари 2024 г. Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ПК на ВСС) възобнови дисциплинарното производство срещу Атанас Илчев.
След като разгледал всички доказателства и изслушал свидетели, дисциплинарният състав предложи на ПК на ВСС да уволни следователя заради грубо нарушение на етичния кодекс.
На 25 септември м.г. ПК на ВСС единодушно реши да наложи най-тежкото наказание – освобождаване на Атанас Илчев от съдебната система.
Той обжалва, но тричленен състав на ВАС с председател и докладчик Сибила Симеонова и членове Юлия Тодорова и Слав Бакалов потвърждава решението на кадровиците.
Какво казва ВАС
Съдът отхвърля възраженията на следователя като посочва: „Дисциплинарната отговорност на привлеченото лице за нарушение по чл. 307, ал. 3, т. 3 ЗСВ е ангажирана при безспорно доказана причинна връзка между конкретно установено лично действие, което е в нарушение на основните принципи на етично поведение и накърняването престижа на съдебната власт. Дисциплинарно наказващият орган е установил какви фактически действия са извършени от дисциплинарно привлеченото лице; какви са те по характер, съдържание и насоченост; какъв е обектът на въздействие на същите; дали злепоставят пред обществото техния извършител или са насочени срещу честта на други магистрати или други лица; къде са извършени тези действия – в месторабота или извън нея; дали са извършени при изпълнение на служебните задължения или извън тях; в присъствието на кои лица са извършени; по какъв повод и с каква цел са извършени“.
ВАС посочва още, че дисциплинарният състав, а впоследствие и ПК на ВСС са приели, че са налице признаците на прекия умисъл при извършване на нарушението. И още, че действията на следователя не се дължат на недооценка на конкретната ситуация, а са в резултат на тенденциозно поведение, целящо демонстративно пренебрегване на нормите и изискванията за вежливост и толерантност, почтеност и благоприличие, регламентирани в Кодекса за етично поведение на българските магистрати.
Съдът пояснява, че Атанас Илчев е инициирал конфликта със свидетеля, след като е разбрал, че ще се обади на тел. 112.
„Съгласно представените по делото показания, Илчев е бил изключително агресивен и започнал да обижда Св. И., като използвал думите „Ей, боклук, какъв си ти. Аз съм прокурор Г.“, „Не ме интересува на кого се обаждаш, когато дойдат колегите ще разбереш кой съм“. След размяната на реплики Илчев на два пъти е замахнал с намерение да удари Св. И.
Проявената от следователя Атанас Илчев вербална и физическа агресия спрямо свидетеля Св. И. и нанесения удар на Л. Л., демонстрацията на служебно положение, целяща изискване на определено, неследващо му се отношение, както и осъщественото престъпление по чл. 270, ал. 1 НК е довело до нарушаване на основните принципи за етично поведение на българските магистрати, с което са осъществени признаците на дисциплинарно нарушение по смисъла на чл. 307, ал. 2 ЗСВ. Фактите по делото по безспорен начин установяват виновно осъществяване на елементите на фактическия състав на нарушението по чл.307, ал. 3, т. 3 ЗСВ“, казва ВАС.
Атанас Илчев твърдял, че след удара, който получил, му причерняло и много неща му се губели. Затова в жалбата си до ВАС изтъква, че дисциплинарният състав не е изяснил последствията от удара и осъщественото спрямо него престъпление.
ВАС обаче намира тези възражения за неоснователни.
„Противно на твърдението в жалбата, в процесното решение са развити мотиви относно необосноваността на възраженията на магистрата, че последният е изгубил съзнание и се е намирал в невъзможност да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си вследствие удара, нанесен му от свидетеля Св. И.. Тези възражения на Илчев са опровергани от мотивите на влязлата в сила присъда, като в рамките на дисциплинарното производство, а и пред съда, не са представени доказателства, подкрепящи тезата на Атанас Илчев за загуба на съзнание. В дисциплинарното дело се открива становище на оспорващия до окръжния прокурор на Варна, в което същият сам признава, че, въпреки че е бил провокиран, това не би следвало да бъде оправдание за поведението му. По делото е представено Постановление за отказ от образуване на досъдебно производство на Районна прокуратура – Варна, с оглед извършени престъпления по чл. 290, чл. 129 и чл. 143 НК“, изтъква ВАС.
Съдът посочва, че при налагането на най-тежкото наказание кадровиците обосновано са приели, че основните принципи на етичния кодекс установяват стандартите и очертават рамката за регулиране на поведението на магистратите в и извън службата.
Заеманата длъжност, вида и характера на осъществяваните от магистрата функции и по-големите отговорности, пред обществото, въвеждат необходимост от спазване на принципите за вежливост, толерантност, почтеност и благоприличие не само на работно място и през работно време, но и извън тях, пояснява ВАС.
„Правилата за поведение, произтичащи от принципа за вежливост и толерантност изискват поведението на магистрата в обществото да се основава на добри обноски и добро държание, а в обществените и служебни контакти той да бъде учтив и любезен, както и да се отнася с уважение към хората. Почтеността и благоприличието имат основно значение за доверието, авторитета и цялостната дейност на магистрата. Не на последно място, магистратът трябва да избягва действия и постъпки, явяващи се в разрез с утвърдените в обществото разбирания за благоприличие. Тези принципи задължават прокурорите и следователите да се въздържат от всякакви действия, които могат да ги компрометират в професионалната и личната сфера и да формират негативно отношение към съдебната власт като цяло и да накърнят престижа на съдебната власт“, казва още ВАС.
Съдът се съгласява с ПК на ВСС, че с действията си Атанас Илчев е допринесъл за разрушаване на репутацията си на следовател, противно на предвиденото в етичния кодекс, който изисква магистратът да бъде с безупречна репутация.
Още повече, че поведението му е станало достояние на широк кръг от хора – полицаи, граждани, медицински лица, а и има отразяване и в медиите, се казва още в решението на съда.
„По отношение на магистратите обществените очаквания за етично поведение са много по-големи отколкото за други категории длъжности извън съдебната система“, заключава ВАС.
Решението може да бъде обжалвано пред петчленен състав на съда.
18
Коментирайте


Този „псевдопрокурор“ да не почне да се оплаква, че поведението му е станало достояние на широк кръг от хора сега?

Браво на човека! За смелостта и честността му.

Безспорно! Рискувал е много.

На кой човек, не на следователя, надявам се? 😉

Най-обичам да ме питат дали зная с кого говоря.

Чак се е издигнал в прокурор.

Ей, не се научиха като пият да не карат.

Нали се имат за богопомазани…

Естествено, че имат по-големи отговорности пред обществото.

Именно за това трябва да служат за пример.

Добре е да се напомня за рамката за регулиране на поведението на магистратите в и извън службата.

Научили са се да престъпват закона, а после да размахват служебните си карти.

Де да имаше повече такива загрижени граждани.

Интересна сценка ще да е било и Лекс, май слуцителите в отдел „Компрометиране на прокуратурата“ при Вас заслужават великденски бонуси.

Аман от такива безхаберници, които спекулират със служебното си положение.

Браво!

Е, оставаше и с друго решение да излязат.
Какви „човеци“има в системата, които решават съдбите на народа. Срам и позор!!!!