България предлага Александър Корнезов за съдия в Съда на Европейския съюз

Правителството предлага Александър Корнезов за съдия в Съда на Европейския съюз (СЕС). Той е един от двамата български съдии в Общия съд на ЕС, където е председател на състав.
Кандидатурата му е одобрена на днешното заседание на Министерския съвет по предложение на министрите на външните работи и на правосъдието Георг Георгиев и Георги Георгиев.
Александър Корнезов е роден през 1978 г. Завършва право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 2002 г. и магистратура по европейско право в Колежа на Европа (Брюж). Корнезов е бил адвокат в Брюкселската адвокатска колегия в периода 2004-2006 г.
Бил е преподавател по процесуално право на Европейския съюз в Университета за национално и световно стопанство и в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
От 2014 г. е доцент по право на Европейския съюз и по международно частно право в Българската академия на науките.
От 2007 г. до 2016 г. е бил съдебен помощник в Съда на Европейския съюз. От 13 април до 31 август 2016 г. е съдия в Съда на публичната служба, от 19 септември 2016 г. е съдия в Общия съд на ЕС, а през 2019 г. беше избран от колегите си за председател на състав.
Договорът за ЕС предвижда, че съдиите в Люксембург се избират „измежду личности, чиято независимост е извън съмнение и които отговарят на условията за заемане на най-висши съдебни длъжности в съответните им държави или са юристи с призната компетентност“.
Български съдия в Люксембург още от присъединяването на страната ни към ЕС през 2007 г. е един от най-уважаваните ни специалисти по европейски право – Александър Арабаджиев. Неговият мандат изтече още миналата година, но служебните правителства не предложиха нов български съдия.
Съдът в Люксембург е съставен от 27 съдии и 11 генерални адвокати. Те се назначават по общо съгласие от правителствата на държавите членки след консултация с комитет, на който е възложено да дава становище за годността на кандидатите да упражняват съответните функции.
42
Коментирайте


Мда, предполагам, че е щастлив и удовлетворен от живота.
Всеки трябва да върши някаква работа и да си тежи на мястото. Типичен пример е професионализмът на политиците, където аматьори трудно пробиват.
Казармата е сложен въпрос и не му я вменявам. Не мога да забравя, колко смотаняци срещнах в казармата, добре, че оцелях от техните прояви, хахаха.

Любен Корнезов – „Женен е за Бояна Корнезова. От брака им имат две деца. Дъщеря му Десислава Корнезова е съдия в Административен съд София град. Синът му Александър Корнезов (р. 1978 г.) е доктор на юридическите науки и доцент по право на Европейския съюз, съдия в Общия съд на Европейския съюз. През 2019 г. е избран за председател на съдебен състав в Общия съд на Европейския съюз.[4]“ /Уики/
Забележките за казармата приличат на заяждане, но пък прекрасно илюстрират манталитета на прехода, изказан от Доган към полицай: „Ти знаеш ли кой съм аз?!“

Добре де, кое не е вярно, че ревностните социалисти станаха евроатлантици и пак са на хранилката? Между другото не съм споменал някое лице, което е наследник на старата номенклатура, а сега гради нова Европа.
А последният набор влезе през март 2007 г. Специално проверих. За жалост аз бях в даскалото до май 2007 г., но приемаме хипотетично, че паразит, без да споменаваме имена, завършил образованието си през 2002 или дори 2003 г. не би трябвало да ома проблем да служи.

Политкоректна кандидатура. То като гледам процедурата с тия комитети за проверка, също като цедката на Държавна сигурност едно време, няма начин да се промъкне наистина независим.

Браво на съдия Корнезов! Високо оброзаван, интелигентен, безупречен в поведението си и към колеги, и към студентите, на които преподава! За всеки нормален (разбирайте успешен и некомплексиран) българин трябва да е гордост такъв човек да бъде съдия в Съда на ЕС. А за всички, които папагалстват за парашути и дядовци – ако повече българи бяха като съдия Корнезов, страната ни щеше да прилича повече на нормална държава и по-малко на кочина, в която едно от основните свинчета говори за туту в контекста на един от най-големите християнски празници. Отново – браво на съдия Корнезов! Трябва да знаете, че има и… Покажи целия коментар »

Туту назначение -в превод -без конкурс кой да бъде номиниран. Поне да бяха направили един туту конкурс-за пред туту публиката.

Стига глупости. Предлагам и за министър-председателите, представителите на България в ЕК и шефовете на кабинетите им да има конкурс със CV, снимка и интервю като за стаж във втори курс + разбира се, 100 лицеви опори, защото сакън служител на подобен пост или съдия в СЕС да не е ходил в казармата! Нека не се лъжем – това не са длъжности, които се заемат с конкурс. И в случая това не е драма. Избран е достоен юрист с прекрасни качества. П.С. Прави ми впечатление, че в държавата на криворазбрания ред най-големите тутуваци драпат за конкурс – щот’ нали, наши хора… Покажи целия коментар »

Съдия не е политическо лице, поне на теория. За разлика от премиер, моме. Който е подготвен трябва да отиде на конкурс, и там да изуми комисията със знания, в конкуренция с поне 10 други кандидати, не по-малко подготвени. А досежно казармата, задължителна до 1 януари 2008г -това е инидиция дали правилата имат еднаква важимост, и дали „качествения кандидат“ е над правилата. Дори и през 2006 са осъдени десетки младежи, за отказ да служат в армията-и до днес те са със разбити съдби, и третирани като криминално проявени в системата на МВР, въпреки реабилитацията. Но се оказа,че имало начин да има… Покажи целия коментар »

„Моме“…. Ясен е капацитетът. Страшно комплекси тресат кочината. И съдията в СЕС реално е политическо лице. Да се правим, че това не е така, е същото, като да вземаме решения и да правим преценка на база на лоши спомени от казармата. Oh, wait.

Само парашутисти в тази дъжава, бе!


Не е ходил в казарма, когато беше задължителна. На хора от випуските преди неговия, от неговия, след неговия-дори стажа не ни позволяваха- а за ЧНГ- след държавни изпити в казармата(щото тук в коментар се лъже,че студентството освобождавало от казарма-което е напълно невярно!) Тогава не позволяваха второ висше в България, преди казармата, а за чужбина, след първо висше не мечтаехме-не ни позволяваха дори задграничен паспорт, за неслужилите. Тогава не се пътуваше с лична карта, дори имаше и тежък визов решим със запада. Става съдебен помощник -без конкурс. Става доцент-без конкуренция от други кандидати-„конкурс“ с един кандидат. Кога беше главен асистент не… Покажи целия коментар »

Браво! Поздравления за номинирания, който е изключителна кандидатура, но и за министъра на правосъдието и за МС!

Нагледали сме се на конкурси с участието на адвокати, от които чеп за зеле не става.
Момчето е читаво и знае повече от който и да е друг за работата на съдебните юрисдикции на ЕС. А коментарите за това чий син е са просто нелепи…
Апропо – като ходите на лекар нали нямате нищо против да е потомствен…

Драги, в цяла източна Европа имаше лустрация, и не се позволи на съдия-например, инсталиран преди 1989г да е съдия и след промените. В Чехия мерките за лустрация са до ниво внуци на лустрираните, дори и към 1989г внукът да не е роден-в Чехия за греховете на дядото отговоря и внукът.

За друго не става – все пак – полеви адвокат е призвание.
Да е жив и здрав – баща му е голям юрист, с малки приноси – но все пак.
Нещо като Джеров и син, но пожелаваме безкрайни, безсънни нощи – дали.

Редно беше българската номинация да е след прозрачен конкурс, общодостъпна възможност подаване на документи от кандидати, изпит с повишено ниво на сложност.

Къде в личната си карта намирате думата – Швейцария – нямаме такива правила – всичко се пробутва в последният момент. Това е национален спорт – връзкарството, наблюдава се повсеместно и аз също ползвам връзки – примерно – напоследък се бутам за Нобел и за Оскар, ама виа Дубай.

В кое поделение Сашко отби наборната си военна служба?
Въпросът е с оглед еднаквата важимост на правилата, той е от военнозадължените набори.
За кое поделение му е мобилизационната заповед по Закона за резерва?

Сашо се дипломира през 2002 г., а след това отиде да кара магистратура в Белгия.
Съгласно тогавашното законодателство бяха освободени от наборна военна служба учащите във висши учебни заведения.
През 2005 г. беше последният набор войници.

Освобождаването от казарма беше до първо висше образование, драги. На мен военните дори не ми позволиха да имам задграничен паспорт в пети курс(на наборните-студенти се искаше и съгласие от военните тогава), именно за да не замина в чужбина. Випускът, година преди него-две седмици след държавния изпит по наказателни науки-в родната казарма, и то в тежко бойно поделение с много тъмнозелени(не в министерството, не във военно окръжие и тн), но на други това е спестено. Дори стажът не ми позволиха преди казармата. А да-и кога изкара следдипломния си стаж-задължителен за да се яви на изпит за правоспособност, и как военните не… Покажи целия коментар »

Студентите бяха отлагани, а не освобождавани от казарма. След университета се служеше на общо основание. Нямаше измъкване- в т.ч. и през 2002г.

Поздравления!
Александър Корнезов е роден и израснал в град Ямбол, възпитаник на ГПЧЕ „Васил Карагьозов“. Син на Любен Корнезов и брат на съдия Десислава Корнезова от АССГ. Съученик на Галина Курдова (известна още като Галя от „Каризма“). Завършил СУ, след което започва работа в Брюксел, от където започва кариерното му издигане. Разбира се, първоначалният тласък няма как да не е даден от баща му.

Ямболия(не сме и помислили да е от София-в днешно време да си от София е срамен факт в биографията), съученик на Галя от Гаризма. Супер , това е чудесен аргумент да няма конкурс, а директна номинация за „позицията“ !

„предложение на министрите на външните работи и на правосъдието Георг Георгиев и Георги Георгиев“
Мяза на виц…

Кадрово олицетворение на самовъзпроизвеждащата се „брюкселска/люксембургска номенклатура“.

Чудесна биография , представителен и симпатичен мъж.Успех !

Кое е чудесното? Съдебен помощник в съда на ЕС се става без конкурс. Непрозрачно. В България за помощник и в най-селския съд ходиш на КОНКУРС.

Стига с тази конкурсна мантра. Конкурсното начало не означава конкурсен край. И да имаше конкурс, пак той щеше да го спечели. Спестили са ви разочаровянието да сте статист в нагласен конкурс. Питайте младшите, спечелили с високи оценки конкурс, как сега намят места да бъдат назначени за там, където са кандидатствали, за да се угоди на връзкарите.

Читаво момче изглежда

Връзкар!

Да се надяваме, че ще може да се справи. Там е тежко!

Успех му желая в избирането!

Браво. Дано му се получи. Много добър професионалист е

Успех му желая

Любен Корнезов няма ли го? Хааа!

Да се надяваме, че ще бъде избран

Добър е

Хайде на Сашо Арабията честито пенсиониране, заслужено, наборе!

Поздравления! Едно принципно и разумно решение след лудостите за реактори, Боташ и тн. Корнезов е логичният избор за СЕС.

I’m thankful for how well your site explains things. สมัคร สมาชิก หวย ลาว