Възнагражденията, които държавата плаща за защита на най-бедните и уязвими граждани по реда на правната помощ, да растат с минималната работна заплата (МРЗ) или със заплатите на магистратите. Да се въведе единен стандарт за определяне на заплащането на адвоката при липса на договор с клиента, а не за хонорарите за т. нар служебна защита да има отделна наредба с минимуми и максимуми на сумите.

Това предлагат от Софийската адвокатска колегия в становище (пълния му текст виж тук) до министъра на правосъдието Мария Павлова, което се подкрепя и от останалите колегии в страната. То е по повод на огласените за обществено обсъждане промени в Наредбата за заплащане на правната помощ (НЗПП). Както „Лекс“ писа, те предвиждат инфлационен ръст на възнагражденията на служебните адвокати, който е по-значим при минимумите на сумите (повече виж тук).

„Лекс“ се обърна към председателя на столичната колегия Стефан Марчев, за да разясни предложението за въвеждане на еднакъв нормативен стандарт за заплащане на правната помощ, осигурявана от адвокати, включително в случаите, за които е приложим ЗПП.

„Няма съмнение, че е нужна спешна промяна на възнагражденията в НЗПП и тяхното индексиране, но дългосрочно наличието на два нормативни режима за определяне на възнаграждения, е недопустимо. Не може да има двоен стандарт при оценката на труда на адвоката, който е един и същ и когато адвокатът е предоставял правна помощ по ЗПП, и когато адвокатът е предоставял правна помощ по договор с клиента и съдът следва да се произнесе по отговорността за разноски за адвокатско възнаграждение. Затова и възнаграждението трябва да се определя по критерии и правила, уредени в един нормативен акт. Всичко друго би означавало, че има двоен стандарт в заплащането, защото има и двоен стандарт в качеството на правната помощ“, обясни той.

И подчерта: „В останалите европейски държави се отделя необходимият бюджетен ресурс, за да бъде надлежно финансирана системата за правна помощ и да няма такъв двоен стандарт, какъвто у нас съществува от 2006 г. и ще продължи да съществува, докато има паралелно две наредби. У нас бюджетните съображения често вземат превес над правните доводи и са определящи за законодателни решения, които са вредни за правосъдието и достъпа до съд“.

Според него и колегите му адвокати подкрепят тази позиция, съществуването на Наредба за заплащането на правната помощ е ненужно. Още повече, че е наложително да бъдат приети промените в Закона за адвокатурата заради решението на Съда на Европейския съюз, с което минималните адвокатски хонорари вече не са задължителни за съда при определяне на разноските за адвокат. Както е известно, те трябваше да бъдат гласувани окончателно в последния работен ден на предишния парламент, но заседанието му беше саботирано. Измененията предвиждаха, че вече не Висшият адвокатски съвет, а министърът на правосъдието по предложение на съвета, ще приема наредба с критерии за определяне на адвокатските възнаграждения при липса на договор с клиента.

След приемането на измененията в ЗА ще се получи така, че от една страна ще има наредба с критерии за размера на възнагражденията, която ще се приема от министъра на правосъдието, а от друга – Наредба за заплащане на правната помощ, която се приема по негово предложение от Министерския съвет. А и двете по същество уреждат един и същи въпрос – колко се дължи на адвокат, който е поел защита, без да има договор с клиента си.

Пред министъра на правосъдието адвокатите напомнят, че за да се гарантира еднакъв процесуален стандарт на адвокатска защита по всички дела, включително на хората с уязвимо социално и икономическо положение, законът задължава адвоката да води възложеното дело по реда на ЗПП със същата грижа, както ако е бил упълномощен от клиента.

„Нормативна гаранция за еднаквия процесуален стандарт на защитата, предоставяна по възлагане, и при липса на договор (каквито са всички случаи на предоставяна правна помощ по ЗПП), може да бъде единствено уеднаквяването на режима, по който се определя размера на възнагражденията. Съществуването на два паралелни нормативни режима, които подлежат на изменения с водещото участие на един и същ орган на изпълнителната власт – Министъра на правосъдието, е ненужно, а и недопустимо“, заявяват те.

Другото настояване на адвокатите, което не е обвързано с промени в закона, а може да бъде извършено от правителството, е възнагражденията по ЗПП да не са с фиксирани размери, а да се определят като процент от минималната работна заплата (МРЗ).

„Фиксирането на конкретни размери на възнагражденията (минимален и максимален размер за съответния вид правна помощ) е неефективно, не отговаря на съвременните изисквания за устойчиво законодателно разрешение, защото ще налага актуализиране поне веднъж на няколко години (ако не и веднъж годишно) на уредбата, което безспорно ще води до непрекъснат дисбаланс между размерите на възнагражденията, пазарните нива на възнагражденията и икономическата обстановка в страната. Това важи с особена сила в хипотеза на силно изразени инфлационни процеси, както и евентуално предстоящо приемане на еврото като официална парична единица в Република България“, сочат адвокатите и напомнят, че този подход е използван за заплащането на вещите лица.

Предложението им е текстовете да бъдат съобразени с настоящия размер на МРЗ  – 933 лв. И дават примери каква би могла да бъде уредбата: „По дела за мерки за неотклонение и други мерки за процесуална принуда или разпит пред съдия възнаграждението е от 9% до 19% за всяка съдебна инстанция“.

„Алтернативен подход е възнагражденията да бъдат определени в абсолютни суми за минимален и максимален размер, като се предвиди автоматично индексиране и на минималните, и на максималните възнаграждения само за предоставяне на правна помощ по чл. 21, т. 3 от ЗПП – за процесуално представителство, но не съответно на ръста на МРЗ, а на ръста във възнагражденията на магистратите, определян ежегодно от Висшия съдебен съвет в бюджета на съдебната власт за следващата календарна година“, посочват адвокатите. И дават пример, че за 2025 г. ВСС е предвидил увеличаване на възнагражденията на магистрати с 16.68% (точният процент ще бъде ясен при изготвянето на Закона за бюджета за 2025 г.), а за 2026 г. 2027 г. и 2028 г. е направен бюджетен разчет за ръст от 10%.

Те са категорични, че този подход ще отчита много по-ефективно връзката на правната помощ по процесуално представителство с ролята ѝ за функционирането на съдебната власт.

В позицията си по конкретните разпоредби на НЗПП (такава има и Висшият адвокатски съвет, виж тук), предложени от Министерството на правосъдието, адвокатските колегии заявяват, че е налице силно изразен дисбаланс в процента на увеличение на минималните размери  – почти във всички случаи той е 100, и на максималните размери – те се увеличават със средно 25-30%.

 „Значителните увеличения са само в долния праг (минимумите) на възнагражденията, с което на практика се поставят под въпрос ефективността на увеличенията (и постигането на всички цели на законопроекта), тъй като максималният размер на възнагражденията се увеличава реално с 25-30%, което ще се окаже и крайният икономически ефект за адвокатите, предоставящи правна помощ. Ето защо считаме, че в окончателния проект следва да се предвиди увеличаване на максималните размери на адвокатските възнаграждения със същия процент, с който се предвижда увеличаване и на минималните размери на адвокатските възнаграждения – със 100%“, категорични са адвокатите.

 

57
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Ало, ало?!
Ало, ало?!
19 ноември 2024 19:39
Гост

Троленето и минусите под нетролските коментари няма да ви помогнат!

Бюро в изпълнителната власт занимаващо се с адвокатите няма никъде в света! Дори и в любимата на либералите Северна Корея! Нещо подобно има само в Белгия, в Брюксел … представете си!

Види му се края на бюрото. Заедно с ЕС и вашият.

Анонимен
Анонимен
18 ноември 2024 8:21
Гост

Алооо, правната помощ е за тези, които не могат поради финансови затруднения да си наемат адвокат, т.е. за бедни. Затова и при последните изменения на ЗПП остават за сметка на НБПП. Тези, които искат по-високи възнаграждение означава, че никой не ги търси и разчитат само да бъдат определени от НБПП, иначе казано – чакат на хранилка на бюджета. Не полагат никакви усилия да защитят интереса на хората, защото знаят, че каквото и да се случи ще си вземат парите, а след това пак ще са определени и няма необходимост да работят за името и авторитета си, за да ги търсят… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
18 ноември 2024 14:05
Гост

Съгласен съм…много адвокати разчитат да се прехранват от правна помощ, а не това е същността й. Тя може да е нещо допълнително, но не и основен източник на приходи, какъвто се опитват да я направят.

Ходил съм на адвокат
Ходил съм на адвокат
17 ноември 2024 22:22
Гост

Адвокат = подлизурко = измамник= 95% за нищо не става с измислена диплома

Ad nauseum
Ad nauseum
17 ноември 2024 23:43
Гост
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица
ivan
ivan
17 ноември 2024 16:16
Гост

А съдиите и прокурорите ще взимат ли адвокатските възнаграждения за дело, така както са си ги определили по Наредбата, защото с едно-две заседания ще си изкарат заплатите и после цял месец не трябва да работят.

Първо изпити, после мераци за повече пари
Първо изпити, после мераци за повече пари
17 ноември 2024 12:44
Гост

Предлагам да има изпит за вписаните в НБПП, от изпитващи, извън адвокатурата, по конспектът за държавни изпити-с цел обективна и независима атестация на знанията, въпрос на половин изречение в закона. Изпитът да е задължителен за всеки вписан досега. Който получи оценка двойка, или откаже да се яви на изпита дипломата да му се анулира. Който е подготвен , не се страхува от изпита. Необходимост от изпит има, видно от 80-те процента двойки на изпита за съдии по вписванията, на изпит по вещно право като за второкурсници. Преди претенции за повече пари, докажи знания на изпит, или напусни професията, ако откажеш… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
18 ноември 2024 11:57
Гост

След 5 години учене и 52 изпита , включително за правоспособност и адвокатски изпит, смятате че трябва да има и още изпити…А за лекарите не трябва ли да има допълнителни изпити , тъй като те са най-големите бизнесмени в страната. Пък за Вас да не говоря, Вие сигурно и висше образование нямате , но пък имате право да изразявате мнение…

Анонимен
Анонимен
18 ноември 2024 13:04
Гост

Пълно е с отличници от следването из ПУЦ-овете, след тези 50 изпита, но когато се явиха на конкурса за съдии по вписванията 90 процента от явилите се адвокати са с оценка двойка и тройка-вж линка. Резултатите от този изпит показват пУтресаваща (с У) масова некомпететност, дори плашеща такава. Що се отнася до оценките-при скандала в планинския ПУЦ се видя как хора са записвани директно в горен курс, как имат оценки без да ходят на изпити, как са преправяни ,дописвани, подменяни оценки, как 5 години разни не са се веснали на изпити, упражнения и лекции, но пък имат дипломи, как са… Покажи целия коментар »

Ad nauseum
Ad nauseum
17 ноември 2024 9:24
Гост
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица
Добро утро от ГОЛЯМОТО ДОБРО УТРО!
Добро утро от ГОЛЯМОТО ДОБРО УТРО!
17 ноември 2024 9:01
Гост
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица
Безумно
Безумно
17 ноември 2024 8:29
Гост

Е тези колеги вече съвсем изнагляха. Възползват се от пълния хаос в държавата и искат да източват бюджета без да им мигне окото. Правната помощ,колеги,не е заради адвокатите а заради бедните страни.тя си е вид социална помощ в съдебния процес. Как ще искаш такива безумно високи заплащания и ще го сравняваш със сделката по упълномощаване. Пълна наглост и форма на добре платено трудоустрояване. Да не говорим,че адвокатите осъществяващи правна помощ са най-неангажираните участници в процеса и не често не полагат никакви усилия.и ме носят дори морална отговорност пред клиента,защото те клиент всъщност нямат.Ако ще е така – всички адвокати да… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
17 ноември 2024 7:58
Гост

Само да попитам, какъв обем работа и подготовка извършва адвокат, определен за назначаване като служебен, т.е. по ЗПП и НЗПП – никаква. Велика безотговорност, само да се вземат пари, иначе в замяна – нула. Ами за толкова работа, даже сегашните възнаграждения са високи.

Гост
Гост
17 ноември 2024 20:20
Гост

При всички случаи извършва повече работа от съдии, които преписват едни и същи решения без да се замислят

Един
Един
16 ноември 2024 18:58
Гост

Помощта е безплатна, когато се плаща е сделка.

Пенка
Пенка
16 ноември 2024 15:07
Гост

Затова си сменяйте професиите,не стойте на едно място.Парите ги инвестирайте в други занаяти и експериментирайте.Пярите те променят и в един момент вече не ти й трябват.Искаш да се радваш на живота и да направиш всичко,зя което си ..мечтал.Пярите погубват същността ти.Много хора си мислят,че кято не вземат заплатата от 6000лв. На мягистрят ще умрат.Не хоря,повярвайте пярите са нищо пред твоята сила да прявиш живота си независим от парите.Не искайте много пари а толковя колкото са ви необходими.Нека да си вдигат заплатите магистрати и министри.Ние адвокатите сме над тези неща.Аз не искам изобщо дя ми вдигат възнягряжденията.Те не ся най-важното а… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
16 ноември 2024 8:49
Гост

Когато се разболея, но нямам пари, взимам направление и отивам при който може и иска да ме вземе с направление. Защото не мога да си платя. Резултата е какъвто дойде (според уменията на лекаря и възможността да си купиш лекарствата).
Правната помощ е същото, ама в правото и в съда.
Свиквайте с това

орел
орел
16 ноември 2024 12:24
Гост

Точно !

Mary
Mary
16 ноември 2024 21:35
Гост

Може да съдиш доктора за причинени вреди. Адвокатът как ще осъдиш? Щом няма отговорност за действията на адвокат то той трябва да получава толкова, колкото да не умре от глад. Когато стане отговорен за действията си – тогава му увеличете възнаграждението! КАЗАХ!

Потресен
Потресен
16 ноември 2024 6:46
Гост

Помолих изкуствения интелект да попълни бланкова искова молба , аз отмяна на незаконно уволнение: ИСКОВА МОЛБА до [Име на съда] [Адрес на съда] От: [Вашето име] [Вашият адрес] [Вашият телефонен номер] [Вашият имейл] [ЕГН] Ответник: [Наименование на работодателя] [Адрес на работодателя] С Уважение, На основание чл. 344, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда, подавам настоящата искова молба за отмяна на уволнение. Фактически обстоятелства: Работил(а) съм във [наименование на фирмата] на длъжност [длъжност] от [дата на постъпване] до [дата на уволнение]. На [дата на уволнение] получих уведомление за прекратяване на трудовото ми правоотношение, основано на [основни причини за уволнението,… Покажи целия коментар »

Пеналист
Пеналист
16 ноември 2024 2:38
Гост

Попринцип следва възнаграждението да е средно не на минималната, а на максималната заплата. Без да ми се плати в съдебна зала не влизам. Без да ми се плати така че да водя добър живот няма да ти водя съд. следствие, а ще свършиш със споразумение! Адвокатурата трябва да е добре заплатена, иначе не си струва! 500 лв на съдебна фаза е подигравка !

Анонимен
Анонимен
16 ноември 2024 6:34
Гост

След като лекторски час в СУ е от 3-5 лева, ти наистина ли си самовярваш,че заслужаваш повече от Учителите ти-университетските преподаватели. Не стига ,че нормативно признатите разходи на адвокати са вече 40 процента, за сравнение-другите свободни професии са 25 процента. Тоест адвокат плаща мижав данък. Не стига че, се въведоха паразитни приподписванки на касационните жалби, ако страната сама си я е написала, приподписванка-без адвокатът да носи отговорност за качеството на жалбата. За какво й е на страната това приподписване, щом адвокатът не носи отговорност? Не стига,че адвокат не отговаря, ако причини щети на клиента си поради некачествена защита. Примерът-ЧСИ продава… Покажи целия коментар »

Васил Недев
Васил Недев
17 ноември 2024 20:43
Гост
Скуби Бу
Скуби Бу
15 ноември 2024 22:01
Гост

Нужна е нова законова уредба. Много по-добре е във всеки съдебен район да се предвидят бройки за служебни защитници – според населението, както за ЧСИ и нотариусите, и да се заемат с конкурс. Тези служебни защитници ще се занимават само с това – на трудов договор към НБПП, с 8 часов работе ден – плътно по служебни защити, и заплата в размер около съдийско-прокурорската. Тогава няма да има мрънканици.

---
---
16 ноември 2024 14:17
Гост

И всички , които не ги търсят хората за адвокати ще станат държавни хрантутници …… хахахаха

Скуби Бу
Скуби Бу
16 ноември 2024 20:08
Гост

Ще има няколко държавни хрантутника на ТВЪРДА заплата, които ще заемат местата след тежък конкурс, а не множество некадърни адвокати, които да точат пари от държавата и да мрънкат за по-високо заплащане. 10 защити за месец по 500 лв. са 5 000 лв., а един защитник на заплата ще поема поне 50-60 на месец за същите пари. Т. е. разходите ще са много по-ниски, а качеството ще е поне същото. И държавният хрантутник, като не си върши работата, ще бъде уволнен и ще бъде заменен с друг.

Mary
Mary
15 ноември 2024 21:24
Гост

Какво заплащане може да иска адвокат при липса на договор? След като не поема задължение да свърши конкретна работа как може да иска хонорар? Няма договор за извършване на услуги – няма заплащане.

Анонимен
Анонимен
16 ноември 2024 2:08
Гост

Нищо де, важното е да има мир в близкия изток!

Пеналист
Пеналист
16 ноември 2024 2:40
Гост
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица
Анонимен
Анонимен
16 ноември 2024 6:55
Гост

Вероятно съм тъп, ама не колкото тебе.

Едва ли някога ще говорим за каквото и да е. Имам същата диплома, с вероятно доста по-висок успех от твоя, и то от Университета. А ако имам нужда от консултация по въпроси, които не разбирам(например ЗУТ, а и едва ли и ти разбираш нещо от ЗУТ) ще питам безплатно някой от колегите от випуска. Както и те ме питат, ако нещо не разбират, а аз поназнайвам от нещо си, пари от колеги, познати и роднини не взимам.

Пеналист
Пеналист
16 ноември 2024 10:02
Гост

Едва ли имаш повече от мен, тъй като имам една единствена 5-ца в дипломата си, също от Университета, по облигационно право. Второ, колегите, които се допитват до мен, обикновено вече ядат дървото в някой арест, тъй като аз работя само по наказателни дела от общ характер. С такива от частен характер не се и занимавам. Да си търсят някой лаладжия да им губи делото за обида.

---
---
16 ноември 2024 14:20
Гост

Измисляш си или си мечтаеш . Няма кой да ти плати 500 лева за да си поговорите . Може и да си излъгал някого или да си доиш някоя и друга неука жертва – това е случайност . Вече всеки иска професионализъм и работа . Еднократна „жертва“ не връща после друг клиент и си оставаш с 500 лева за месеца . А другия месец – може и никой да не ти се обади да си поговорите .

орел
орел
16 ноември 2024 12:26
Гост

Договорът е с НБПП умнико.

Проскубания бухал
Проскубания бухал
15 ноември 2024 19:43
Гост

Да не вземат да превърнат тихомълком Наредбата за правната помощ в новата такава за минималните адвокатски възнаграждения, но с друго име, в опит да заобиколят отменения с решението на СЕС подзаконов нормативен акт чрез определянето на минимални ставки за труда на юристите, защото този леещ се патос за изравняване на овъзмездяването на труда, че и свързването на размера му с МРЗ, предложено като вариант и за детерминирането на „стандартните“ услуги за парично незатруднени съграждани, ми идва леко в повече. П.С. Сега ли се сетиха,че характерът на полаганите усилия са един и същ, а разликите в качеството по защита на правата… Покажи целия коментар »

Тъпата сова
Тъпата сова
17 ноември 2024 9:12
Гост

По-добре късно, отколкото никога … са казали римляните!

Адвокат на заплата
Адвокат на заплата
15 ноември 2024 19:02
Гост

Уж адвокатите упражняват свободна професия и служебните им защити трябва да са им по изключение, а на практика са се наредили и те за бюджетна издръжка. Че и с бюджетните заплати се захванали. С тази разлика, че за магистратите важат почти 100% рестрикции да се занимават с друга дейност, докато за адвокатите почти няма подобни забрани.

Апропо, с тези органи на адвокатурата, съвети и т.н., пълни с адвокати на заплата, все повече свободната професия започва да прилича на някое държавно ведомство.

Добро утро!
Добро утро!
17 ноември 2024 9:14
Гост
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица
Анонимен
Анонимен
15 ноември 2024 16:08
Гост

Дано се измисли. Редно е да са справедливо платени

Гърдев
Гърдев
15 ноември 2024 16:08
Гост

Ненаяла се пасмина…

адвокат
адвокат
15 ноември 2024 20:56
Гост

Гладен ли си или просто завистлив ?

Николов
Николов
15 ноември 2024 16:07
Гост

И ще стане така, че само богатите ще ви наемат и само богатите ще печелят дела.

Ицо Мамата
Ицо Мамата
15 ноември 2024 17:18
Гост

Стана вече. Само богатите могат да плащат, само те печелят дела. Както е на запад от много години.

Koheva
Koheva
15 ноември 2024 16:07
Гост

Браво на адвокатите. Отсъояват си правата

Добро утро!
Добро утро!
17 ноември 2024 9:15
Гост

Крайно време беше!

Bobi
Bobi
15 ноември 2024 16:05
Гост

Тези спорове в слабо образованото ни общество водят до озлобяване към гилдията. В същото време обаче някои индивиди решават да учат за адвокати щот си викат там бая пара ще вземаме

Поназнайващ
Поназнайващ
15 ноември 2024 17:33
Гост

Да си мислиш, че днес, в България, като станеш адвокат и ще се замогнеш, е меко казано илюзия, по-скоро е фатална заблуда. Но обществото не печели от това състояние на нещата, защото гражданите вече са беззащитни. Написаха им истината, но никой не иска да я чува. 206.оо лева на час Това е голата истина. Аргуменгирано, обоснована и с примери, и със сравнения. По средно статистическо дело, ангажираността е около 40 часа, значи реалната цена е над 8000 лв. И то за средностатистически адвокат, ако искаш топ цената ти рипа двойно, поне. Всичко надолу е компромис, а от определен радмер надолу,… Покажи целия коментар »

съвет
съвет
15 ноември 2024 18:28
Гост

Стани прокурор. Там ще се замогнеш, и без заплата!

Калоян
Калоян
15 ноември 2024 16:05
Гост

Айде пак за парите им стана въпрос

Шишка Калоянова
Шишка Калоянова
17 ноември 2024 9:18
Гост

Нема нужда от адвокатите!

Имаме си ВЕЧЕН ВСС по 25 бона бонус месечно парчето!

адв.Светломир Иванов
адв.Светломир Иванов
15 ноември 2024 15:44
Гост

Този път САК са намерили верния подход – конкретика в числа относно определянето на адв.възнаграждения, понеже общи фрази за справедливост, никак не трогват някои съдии, често сами не успели да се класират в конкурсите за инстанциите, където правораздават. Обаче, трябва да съобрази ппарктиката на ЕСПЧ – какви часови ставки приемат в Страдбург за “разумни“ по дела в България: практика има, и то изобилна, а ставките са между 80-100 евро на час, без значение дали става въпрос за работата по жалбата до ЕСПЧ, или за защитата пред българските съдилища. Председателят на САК (Стефан Марчев) полага сериозни усилия, но истината е, че… Покажи целия коментар »

Страшна досада
Страшна досада
15 ноември 2024 15:25
Гост

Минат се не минат две седмици и все рев за адвокатските хонорари.

Бориславов
Бориславов
15 ноември 2024 16:03
Гост

Ужас направо

Milena
Milena
15 ноември 2024 16:04
Гост

Ами вижте. Те скъпите декорации в офисите им като глобус от дърво за 800 лв как се плаща? Или италиански стенен часовник за 1500 лв?

Попов
Попов
15 ноември 2024 17:41
Гост

Ауу, ма Миленче, ти в коя италианска кантора си ги виждала тези работи или си ги сънувала?!
Я влез в „Търговския дом“ канторите, че и в повечето други, ще се приземиш твърдо на земята.

---
---
16 ноември 2024 14:26
Гост

Към горния : „Страшна досада“ …. същото като за увеличението на парите аз магистрати , парите за дрехи и за Коледните им надбавки …. минат две седмици и пак за същото . Сега им увеличили командировъчните ….

Първо реформи, а после допълнителни пари!
Първо реформи, а после допълнителни пари!
15 ноември 2024 15:22
Гост

Преди да се говори за увеличаване на заплащането на правната помощ(която ,апропо се плаща по принцип от страните*, безплатността по наказателни дела е изключение) е редно да се направи РЕФОРМА в правната помощ, в следните насоки, неизчерпаемо: 1. Изпит за вписване в НБПП. Подготвения не се страхува от изпит, тоест проблем в изпита няма. 2. Изграждане на система за подаване на жалби на гражданите , ако са недоволни от качеството на уж безплатната, а всъщност платената правна помощ, по линия на НБПП, и независима и обективна проверка на тези жалби. Съвсем неотдавна беше например скандалът в Пловдив-ЧСИ продал несеквестируем имот,… Покажи целия коментар »

---
---
16 ноември 2024 14:35
Гост

Трябва да има контрол върху служебната защита и вписаните в НБПП . Който 500 лева са му малко – да се отпише , а не да съсипва хора със споразумения . Но предлежението Ви държавата да поема разноските на виновните или загубилите делото , в това число и плащането за адвокат е АБСУРДНО . Държавата , т.е. ние на всички ли виновни в наказателното право или неправи в гражданското да поема разноските или само за адвокатско възнаграждение …. че и на тези , които имат пари ….. Това е несериозно . Може ли на бързащите и пред заплата да им… Покажи целия коментар »