Следващите избори трябва да са на машини, заяви вицепремиерът Томислав Дончев, цитиран от БНТ.

„В обществото има консенсус, че машините ще помогнат за честността на изборния процес, затова следващите избори трябва да са на машини. Разбира се, отчитаме и мненията на експерти, както и представители на държави, които са въвели машинно гласуване, а после са се отказали, тъй като твърдят, че то създава повече рискове, отколкото възможности“, заяви Дончев. Той поясни, че заедно с „Информационно обслужване“ вече е направено пазарно проучване и са събрани оферти от различни производители на машини, които могат да ги изработят в срок до следващите редовни парламентарни избори. Офертите са изпратени и на ЦИК след тяхно искане. „Машините трябва да са закупени и да са собственост на държавата. Нелепо е всеки път да се наемат. Това прави изборите скъпи и създава риск за сигурността на надзорния процес“, посочва Дончев.

Томислав Дончев коментира и подадената днес оставка от председателя на Централната избирателна комисия Стефка Стоева, и определи мотивите ѝ като разбираеми. Коментарите, че оставката ѝ е заради конфликт между двамата, той определи като „нагли спекулации“. „Сигурен съм, че тя би казала същото, ако я попитате“, категоричен е Дончев. „Уважавам г-жа Стоева като човек и професионалист. Мисля, че заедно с този състав на ЦИК работихме добре и резултатно заедно. Доказателство за това са последните местни избори, които протекоха добре, въпреки всички предизвикателства, посочи Дончев.

Той подчерта, че действащият Избирателен кодекс трябва да бъде променен. ГЕРБ предложи още следващия парламентарен вот да се проведе с машинно гласуване, но все пак всеки избирател ще има възможност да избере дали да гласува с машина или с хартиена бюлетина. При обявена извънредна епидемична обстановка изборният ден може да се удължи до 48 часа, предвижда проекта за промени в изборното законодателство, предложен от ГЕРБ. „Действащият Изборен кодекс не позволява адекватна организация на изборния процес и поради тази причина той спешно трябва да бъде изменен. В него нито е записано какъв тип трябва да са машините (има поне 3 вида), нито кой ги осигурява. Това не е изненада, доколкото между политическите сили в НС няма консенсус по темата. На база тези текстове, нито ЦИК, нито МС, нито „Информационно обслужване“, нито който и да било друг, може да похарчи бюджетни средства и да закупи машини, защото няма нито това право, нито това задължение“, поясни вицепремиерът пред БНТ.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar