Комисията за защита от дискриминация (КЗД) се самосезира по изнесена информация за език на омразата и проповядване на расизъм и ксенофобия в лекциите на преподавателя в Софийския университет проф. Михаил Мирчев, който бе кандидат на БСП за кмет на София през 2015 г.

Предстои да бъде образувано производство пред комисията, в което да се установи налице ли е нарушение на Закона за защита от дискриминация.

До това се стигна, след като студенти излязоха с отворено писмо, че в лекциите на Мирчев, който води курса „Социална работа с ЕТНО групи“, има ксенофобия и расизъм.

„От няколко дни проф. Мирчев публикува в своя youtube канал записи на лекциите си пред студенти от СУ, в които разгръща крайнодесни и фашистки теории, отдавна отхвърлени от научната общност. Сред множеството расистки и обидни примери, които той предлага на своите студенти, се открояват квалификациите срещу роми, бежанци и мигранти, чернокожи хора, афганистанци, пакистанци, араби, турци, помаци, евреи и пр. Така например във втората си лекция професорът нарича пакистанците и афганистанците „примитивни културни норми още от седми век“ и възпроизвежда лъжовни расистки тропи, насочени срещу ромите. Той нарича чернокожите и арабски мигранти в Италия „агресивно и нежелаещо да се интегрира“ малцинство. В третата си лекция казва за бежанците от Пакистан, Ирак, Сирия, Афганистан и Африка, че са „дълбоко необразовани хора“, „неспособни да учат, да имат ценност за учене“, „годни само за някакъв много примитивен ръчен труд“. Малко по-рано в същата лекция нарича ромите в България „доста агресивна общност с много агресивно поведение“. Прекарва дълго време да обяснява за раждаемостта на „циганките“, която „раздува общността им“. Допълнително, проф. Мирчев се обръща към една от студентките вместо с името ѝ, с „майката на две деца“, а по-късно в същата лекция казва: „На мен ми се иска вие, жените, да вземете да раждате малко по-навреме и малко повече!“, написаха миналата седмица в писмото си от Студентско общество за равенство, които поискаха Мирчев да бъде отстранен.

Започнала е и проверка от етичната комисия към Софийския университет. Независимо от това, Общото събрание на Алма Матер излезе и със становище по случая, но без да споменава името на Мирчев. „Свободата на словото гарантира правото на критика към господстващите разкази и обяснителни модели. Софийският университет отстоява това право, като в същото време не позволява в негово име да бъдат подривани други основополагащи ценности. В този дух чл. 4 от Етичният кодекс на Университета постановява, че академичната свобода „не нарушава чуждото достойнство“. Пагубно не само за академизма, но и за обществото ни е да превръщаме свободата на словото в алиби за словесна агресия“, пише в нея.

В позицията се казва още, че академичните стандарти на Софийския университет изключват превръщането на университетската катедра в трибуна за стигматизация на индивиди или цели групи. „Нещо повече, подобно говорене ползва научно несъстоятелни понятия, хипотези и подходи в разрез със съвременните изследователски постижения“, посочват още от СУ.

„За българското общество са присъщи традициите на търпимост, разбирателство и съвместно живеене. Всякакви дискриминационни, расистки и отричащи равноправието послания противоречат на ангажимента към демокрацията. Но те също така рушат нашите традиции и така подкопават основите, върху които сме изградили съвместното ни съжителство“, пише в позицията.

Тя завършва с думите, че Софийският университет преутвърждава ангажимента си към традициите на взаимното уважение и разбирателство и решително осъжда всички послания, които с претенцията да бъдат академични, омаловажават други начини на живот и култури, или под друга форма подриват ценностите на равноправието.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar