Не достигат съдебните заседатели във Варненския районен съд. Проблемът е от години. За да се осигурят достатъчно кандидати за следващия мандат, който започва догодина, срокът за подаване на заявления беше удължен. Според магистратите, това може да доведе до блокиране на наказателните дела.

Съдебните заседатели участват в наказателни дела, за които се предвижда над 5 години лишаване от свобода. Във Варненския районен съд те са около 700 годишно, а съдебните заседатели са 90. Половината от тях обаче се отказват много преди да е изтекъл мандатът им. Причината е начинът за разпределението към съдебните състави, съгласно последните промените в Закона за съдебната власт.

Пепа Ризова – съдебен заседател: Преди съдебните заседатели се разпределяха на всеки състав по 10-12 човека, като тези хора си знаеха, че техният състав заседава в понеделник и сряда или вторник и петък. Така по-лесно могат да организират собствената си работа. Докато сега на случаен принцип ходят при всеки състав.

Това затруднява съдебните заседатели, защото често трябва да отсъстват от работа.

Пепа Ризова- съдебен заседател: За да излезе един съдебен заседател и да се яви на определено дело, той трябва да подаде молба за неплатен отпуск. Работодателите знаят, че трябва да те освободят по закон, но невинаги е удобно това.

Веднъж избрани по дадено дело, съдебните заседатели трябва да присъстват на всяко заседание до приключването му.

Ерна Якова – председател на Районен съд – Варна: Ако съдебният процес се проточи в рамките на 2 години, то този човек ще има ангажираност значително над предвиденото. Започват да се отказват, което на практика може да доведе до блокиране на работата ни по наказателни дела.

Според магистрати, едно от решенията е съдебните заседатели да не бъдат избирани по определена процедура, а да има възможност всеки български граждани да бъде призоваван на произволен принцип да участва в съдебния процес.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar