„Информационно обслужване“ АД става изключителен доставчик на IT услугите за публичната администрация, реши парламентът с окончателно приети промени в Закона за електронното управление. Поправките бяха приети от 91 депутати, 31 „против“ – от „БСП за България“, и 32-ма „въздържали се“. В пленарната зала не присъстваха нито ресорният вицепремиер Томислав Дончев, нито министърът на транспорта и информационните технологии Росен Желязков, нито отговарящата за киберсигурността вицепремиерка Марияна Николова.

С промените граждани и организации могат да подават заявления за иницииране на административното производство и предоставяне на административни услуги чрез Информационната система за сигурно електронно връчване. БСП беше против с мотива, че това ще доведе до монополно положение. „Интересен остава въпросът как ще се определя възнаграждението на „Информационно обслужване“ за тази работа. Не става ясно и кой ще контролира поддръжката на изградените информационни системи, осъществявани от едно търговско дружество. Излиза, че ИО няма да подлежи на контрол от Държавната агенция за електронно управление по отношение на извършената системна интеграция. Задавам си въпроса каква отговорност носи държавата в едно търговско дружество, пък било то и с мажоритарна държавна собственост“, заяви депутатът от БСП Димитър Данчев.

Електронният обмен на информацията между ведомствата ще се осъществява от Държавна агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ). Приетият през 2016 г. Закон за електронното управление предвиждаше създаването на нова агенция „Единен системен оператор“ към МС, но с окончателните промени в същия закон НС реши друго. Станислав Иванов мотивира промяната, че новото звено ще глътне много пари. Данчев отбеляза, че на управляващите им е отнело три години, за да го разберат, и попита за колко пари става въпрос, но никой не му отговори.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar