Управляващите възнамеряват да забранят игралните зали и казината на територията на страната извън курортите, 5-звездните хотели и граничните зони. Това става ясно от законопроект, внесен от Валери Симеонов. Забраната се подкрепяла и от ГЕРБ. Предвижда се действащите игрални зали и казина, извън посочените в проекта на Симеонов зони, да продължат да работят до 31 декември 2025 г. Според проекта игрални зали ще могат да функционират само в граничните зони, на повече от 20 км от границата, в 5-звездни хотели и курорти с цел запазване на т. нар. луксозен хазартен туризъм. Курортите, в които ще може да се играе хазарт, са Албена, Златни пясъци, Свети Константин и Елена, Елените, Слънчев бряг, Дюни, Приморско, Пампорово, Боровец и Банско.

През януари Валери Симеонов внесе друг законопроект, с който се въведе държавен монопол при лотарийните игри, а частните лотарии на Васил Божков прекратиха дейността си.

Отдавна експертни анализи твърдят, че игралните зали у нас са прекалено много и има населени места, в които има зала за залози, но не и аптека.

„След като в началото на 90-те години бе допуснато да се създадат огромно количество зали, покрай „бинго епидемията“ тази форма се трансформира до игрални зали, в които може да се видят всякакви форми на автомати за хазартни игри. В момента могат да се видят десетки зали в кварталите на големите градове. В малките градчета на страната типичен е случаят да нямат аптека, но да има игрална зала“, е заявил пред mediapool.bg Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. По думите му собственици на такива игрални зали обикновено са „местни велможи, понякога остатъци от борческия период, понякога нови политически и икономически влиятелни лица“. „Клиентелата на тези игрални зали отново са хора с ниски доходи – строителни работници, шофьори, охранители и др. Точно при този тип хазарт се установяват и тежките форми на хазартна зависимост, които изключително трудно се лекуват“, смята Безлов.

Според експерта в редица държави, например в САЩ, има въведени ограничени зони, където са разрешени игралните зали – щата Невада, Атлантик Сити и някои индиански резервати. В Китай такъв район с особен статут е Макао. В Русия има определени 4 района с особен статут и т.н.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar