Хвалебствията на българското правителство за прекратяването на евронаблюдението върху съдебната ни система се оказаха прах в очите. Европейската комисия все още прилага Механизма за сътрудничество и проверка върху България. „Той е в действие и е нашето средство да следим положението с върховенството на закона, включително в България“, обяви Ерик Мамер, говорител на ЕК. „Нищо не се е променило по този въпрос. Очите ни със сигурност не са „широко затворени“, допълва говорителят, но уточнява, че комисията няма да коментира събитията в България от последните дни.

Припомняме, че през октомври 2019 г. излезе последният доклад на ЕК от мониторинговия механизъм за България. Брюксел даде задоволителна оценка за постиженията на страната, въпреки че властите не успяха да постигнат реални резултати в борбата срещу корупцията по върховете на властта. На 20 май т.г. излезе докладът по европейския семестър, който оценява икономическите и фискалните постижения на страните членки. В него бе цитиран извод, че мониторингът върху българското правосъдие продължава и страната не е постигнала окончателни присъди срещу корупцията по върховете на властта.

Поредицата от корупционни скандали в София, действията на новия главен прокурор и мащабните протести не са аргумент в полза на прекратяването на мониторинга, припомнят наблюдатели.

„Вече повече от 10 г. германският канцлер Ангела Меркел и други дясноцентристки европейски лидери не пожелават да се вгледат внимателно в това как верният им български партньор Бойко Борисов управлява страната си. Най-накрая обаче ще трябва да разкрият истината за управлението му“, пише авторитетното брюкселско издание „Политико“ в статия за протестите у нас.

Снажният бивш пожарникар и шампион по карате се бори за политическо оцеляване в корупционна криза, многоглава като Хидра, която разкрива как олигарси, които не отговарят пред никого, са обвили с пипалата си ключови институции като съда, коментират журналистите. Те отбелязват, че защитната реакция на премиера се изразява основно в това да прехвърля вината върху БСП, но тази стратегия на Борисов надали ще успее да отклони вниманието от назряващите скандали.

Влиянието на Ахмед Доган и Делян Пеевски върху българския премиер и държавното обвинение нажежава обстановката в България, посочва „Политико“. „Когато директорът на НСО се опита да осигури кордон по въздух и вода около морското имение на Доган, това само наля допълнително масло в огъня. Най-голямата заплаха за Борисов е, че търпението към неговата партия се изчерпва“, пише „Политико“. Изданието заключава, че президентът Румен Радев използва възможността да разхлаби хватката на Борисов върху държавата преди изборите догодина и призовава ЕС да се намеси в отровената съдебна система.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar