Великобритания се готви да приеме нов закон срещу шпионажа и разглежда възможността за обновяване на законодателството за измяната, за да се справи със заплахата от враждебни държави след отравянето с нервнопаралитично вещество в Солсбъри миналата година, заяви днес британският външен министър Саджид Джавид, цитиран от „Ройтерс“, предаде БТА.

Джавид каза, че мярката е необходима, за да запълни „действителни пропуски“ в съществуващите закони и добави, че е важно Великобритания да е способна да отговори на заплахите, когато напусне Европейския съюз.

„Краят на Студената война не сложи край на заплахите на ниво държава срещу държава, както в действителност мнозина предричаха. Солсбъри е ярък пример за това“, каза Джавид в реч в лондонската централа на Скотланд ярд.

„Осъзнаването на това и разполагането с точните способности и ресурси на терен за противодействие на враждебни държави трябва да е приоритет след Брекзит“, допълни Джавид.

Плановете за нов закон срещу шпионажа се появиха след отравянето с нервнопаралитичното вещество „Новичок“ на бившия руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му в Солсбъри в Северозападна Англия през март миналата година, за което Великобритания обвинява Русия. Москва отрича да е замесена и казва, че мъжете, обвинявани от Великобритания, че са руски агенти извършили атаката, са невинни туристи. Инцидентът принуди Великобритания, европейските страни и САЩ да изгонят 100 руски дипломати.

Джавид каза, че новият закон за разузнаването ще даде на британските служби за сигурност нови и модерни правомощия, но не навлезе в подробности.

„Областите, които ще бъдат засегнати от този документ, включват въпроса дали следваме съюзниците си в приемането на форма на регистрация на чуждестранните агенти и как осъвременяваме нашите закони за държавната тайна през 21 век“, каза той.

„Ако бъде обновена дефиницията на престъплението „измяна“, това ще ни помогне да противодействаме на дейността на враждебни държави, и си заслужава да го обмислим“, добави Джавид.

В речта си Джавид каза също, че може да използва контратерористичните правомощия, за да квалифицира като престъпление пътуването на британски граждани до определени райони в Сирия и може да определи също определени райони в Африка като забранени зони за пътуване в бъдеще.

Той съобщи също, че британските служби за сигурност са осуетили 19 големи терористични атаки през последните две години, 14 от които са били от ислямистко естество, а пет – свързани с крайнодесен екстремизъм.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar