„Ветко и Маринела Арабаджиеви имат доказани с данъчни проверки и ревизии 25 милиона лева лични доходи“, обяви адвокат Илиан Василев, който е нает да защитава фамилията.

Първата му поява бе на неделното съдебно заседание, след което той обяви, че ще обжалва гаранцията от 20 хиляди лева, наложена на Вълчо Арабаджиев-син.

Младият мъж лично е пренесъл в чанта 2,5 млн. евро до банков клон, където имал касети на свое име. Това се разбра в спецсъда, където се решаваше дали наследникът на хотелиерската фамилия и две счетоводителки, близки до семейството, да останат в ареста. Те бяха задържани на 31 август, след като спецпрокуратурата атакува хотелите на Арабаджиеви – „Маринела“ в София и „Марица“ в Пловдив. При претърсванията бяха открити общо 10 млн. в левове и евро в кутии от обувки, сейфове и куфари.

Арабаджиев-син

е обвинен в

пране на пари

Счетоводителките Елена Караянева и Ромелия Кирилова пък ще отговарят като част от организирана група за данъчни престъпления. Според прокуратурата другите ѝ членове били хотелиерите Ветко и Маринела Арабаджиеви и Станислав Серафимов.

Арабаджиеви се издирват с европейска заповед за арест. От началото на август те не били в България.

По искане на адвоката Илиан Василев, делото, което започна към 17 ч в неделя, бе засекретено. Така десетките репортери пред зала 5 на спецсъда не успяха да чуят пледоариите на наблюдаващия прокурор Кирил Пейчинов и 2-ма негови колеги. Те говориха около час и половина.Толкова пледираха и адвокатите на тримата обвиняеми. Извън залата останаха и 20-ина приятели и близки на задържаните.

По-късно Илиан Василев призна, че формалната причина да поиска засекретяване била, че има СРС-та. Основно обаче „не искал да се петни името на младежа“.

„Да съсипеш живота на 21-годишно дете, да го сложиш в ареста, само защото трябва

да бъде

третирано

като заложник,

за да се върнат родителите му. Аз съм сигурен, че те час по-скоро ще се върнат“, каза Василев извън залата.

Разплитането на схемата прокурорите започнали миналата година. Първоначално на вниманието на разследващите попаднала група от видинско-ломската общност – социално слаби хора, на чието име се регистрирали кухи фирми за точене на ДДС.

Те били счетоводно обслужвани от Ромелия Кирилова, която е сред задържаните.

„Теоретично е възможно да е знаела, но може и да не е знаела за тези фирми“, каза адвокат Василев.

Ромелия била близка приятелка с Елена Караянева, търговски директор във фирмите на Арабаджиеви. Ромелия започнала работа във фирма, която имала офис в хотел „Маринела“.

В един момент Маринела Арабаджиева позвънила на Караянева и поискала да ѝ намери банкови касети. Караянева обаче била в провинцията при майка си, която била на смъртно легло. Затова потърсила Ромелия да ѝ помогне в намирането на касети.

Счетоводителките се свързали с банкови служители, за да попитат дали младият Вълчо, на чието име щели да се водят касетите, трябва да ги наеме лично, или може и с пълномощно. От банката им казали, че неговото присъствие е задължително. Така Вълчо собственоръчно занесъл 2,5 млн. евро в чанта. В томовете по делото било описано как той слиза от колата с чантата и се отправя към сейфа.

„Сумата е огромна, но това семейство има 10 пъти по толкова и никога не ги е крило“, каза Илиан Василев.

В справка от предварителната проверка било написано, че тези

2,5 млн. евро

са пари с

неизяснен

произход,

вероятно от престъпна дейност.

„Не е ясно доколко Вълчо Арабаджиев е знаел, че парите може да са от престъпна дейност“, обяви обаче съдия Вилислава Ангелова. Според нея не може да се твърди, че младежът е наясно с дейността на родителите си, защото през повечето време бил извън България. Първо учил в колеж в Швейцария, а после в Лондон. Докато съдът четеше определението си в присъствието на медиите,

младият

Арабаджиев

изглеждаше

видимо

притеснен

„Той е студент по право. Има прекрасен поглед върху това кое е законно и кое не“, контрира прокурорът Кирил Пейчинов.

Съдия Ангелова пусна тримата задържани срещу гаранции от по 20 хил. лв. с мотива, че няма опасност да извършат друго престъпление или да се укрият. Това важи и за Вълчо, който живее в Лондон.

Прокурор Пейчинов заяви, че ще протестира решението пред апелативния спецсъд.

В понеделник пред Нова тв зам. главният прокурор Иван Гешев обясни, че Арабаджиеви се укриват.

При претърсванията била намерена екселска таблица от 2008 г. досега, в която били описани невнесените данъци от захарния комбинат в Пловдив. „Тази сума е десетки милиони левове, може да станат и над 100 милиона“, заяви Гешев. Той добави, че откритите 10 млн. били изтеглени от клонове на банки извън София 20 дни преди акцията.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar