Двама банкери, двама български граждни и банката „Креди Сюис“ (Credit Suisse) са изпрали само за три години 70 милиона швейцарски франка. Делото срещу тях започва на 7 февруари в Швейцария, а сумата за пръв път разкри пез уикенда федералната прокуратура (Ministère public de la Confédération или MPC).

Новината е в няколко от неделните издания в страната, като те уточняват, че става дума за приходи на „впечатляваща мафия“ от трафик на кокаин в периода 2004-2007 г. В центъра на тази мрежа, преминаваща в Швейцария през Мартини (столицата на кантон Вале), Женева (местният клон на банка Julius Bär) и Монтрьо, е поставен Евелин Банев-Брендо, известен още като „Игор“ и „Ноно“, осъден на общо 36 години затвор в три европейски страни.

Банев бе задържан на 6 септември септември 2021 г. в Киев и българската прокуратура поиска екстрадирането му. Но скоро след това бе освободен, защото оказа, че той е и украински гражданин, а страната не екстрадира свои граждани за съдебно преследване в друга държава. Издирват го още две държави (Италия и Румъния), а преди две седмици пред bTV началникът на сектор „Издирване“ в Националната полиция Стефан Джолев каза, че най-вероятно той няма да бъде върнат в България.

Делото в Швейцария не е срещу него, а срещу двама негови приближени българи. Имената им не се споменават, като в обвинението се говори за „К“ – тренирал борба като Брендо и след падането на комунизма емигрирал в Швейцария. Досега медиите в страната пишеха и за българка от офис на Credit Suisse в Цюрих, е наричана с променено име Магдалена Т. и се твърди, че се е състезавала за България на олимпийски игри.

За Банев се казва, че и „организирал вноса на десетки тонова кокаин от Южна Америка в Европа“ в началото на века. Сумата, изпрана през двете споменати швейцарски банки, се равнява според тогавашния обменен курс на около 42-45 млн. евро (днес – 67.5 млн. евро).

Делото ще се води в Белинцона, столицата на сантона Тичино) с основни обвинения пране на пари в особено големи размери плюс (з българите) участие в организирана престъпна група.

Необичайно за страната е обвиняването на Credit Suisse, че е приела от Банев и роднините му близо 55 милиона франка. Двамата служители на банката, обвинени в участие в схемата, са били смятани за „златни момчета“, особено успешни в имотния сектор. Те отпуснали на Банев кредит, за да продава в София елитната марка часовници Franck Muller.

Връзката с Мартини е през „К“, който се установил там в спортен клуб за борба – популярен спорт в града заради фамилията Мартинети, излъчила няколко шампиона – и навлиза като служител в имотния им бизнес. Заплатата му била умерена (около 50 хил. франка, но през 2004 г. купил вила за 2.2 млн. франка. Сделката е финансирана от клана на Банев, като за осем месеца в нея се настанили жена му и балдъзата му. След това сградата е продадена за 3 млн. франка, внесени на сметка с неговото име в Credit Suisse.

Банев купува имоти и в Монтрьо – два апартамента в луксозна сграда на суа 1.3 млн. франка, като сумата идва от сметки на имена на българи в Julius Bär в Женева. Там работи банкер от кантон Вале, запален по борбата и приятел на фамилията Мартинети. През сметките, които той управлява, преминават над 15 млн. франка.

Парите често идвали в брой – в спортни сакове или куфари на колела. Понякога сумите били толкова големи – между 140 и 400 хиляди франка – че служители в Julius Bär отказвали да ги приемат.

Патрик Мишо, адвокат на банковия мениджър на активи, твърди, че той ги е получил в наследство от свой колега и не смятал, че има някакъв проблем. Но въпреки това прокуратурата е решила да обвини него.

Една от причините, според днешните публикации, вероятно е кореспонденцията му със счетоводител на български клан, който у написал в началото на 2008 г.: „Внимавай с този човек, той има сотта опит в лоши неща“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar