Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) видя натиск и опити за въздействие в поредица медийни публикации и интервюта, чиято цел била да се дискредитира независимостта и да се урони престижът на прокуратурата. Заради това днес кадровиците излязоха с позиция, в която обаче не посочиха за кои публикации и твърдения в тях се отнася.

В нея се казва, че те са явна демонстрация на незачитането на конституционно прогласената независимост на съдебната власт и грубо нарушаване на стандартите за обективна журналистика. В позицията се заявява, че има безпрецедентен натиск и опити за въздействие от лица с изключително големи финансови възможности, спрямо които са предприети действия за ангажиране на наказателна отговорност.

В декларацията се казва още, че негативните коментари срещу прокуратурата видимо съвпадали и с декларации и призиви към ВСС от организации, изразяващи политически интереси на определени лица и извънпарламентарни партии. Единствените организации, които излязоха с призив, са Съюзът на съдиите и „Правосъдие за всеки“, които поискаха ВСС да обсъди поведението на главния прокурор през последните дни.

От Прокурорската колегия казват още, че се противопоставят на тиражирани новини, съдържащи „манипулативни и тенденциозно представени неистини и внушения“, чрез използването на документи с невярно съдържание за придобито имущество от прокурори, следователи и служители.

„Лекс“ публикува без редакторска намеса пълния текст на позицията на Прокурорската колегия.

Във връзка с поредица от публикации, репортажи, коментари и интервюта в печатни и електронни медии, целящи дискредитиране независимостта и уронване престижа на съдебната власт и в частност на Прокуратурата на Република България, и в съответствие с Механизма за публична реакция на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС), заявяваме:

Прокурорската колегия на ВСС, водена от разбирането, че прозрачността като неразделна част от дейността на прокурора е ключов елемент от принципа на върховенството на закона и гаранция за осигуряване на справедлив процес, подкрепя независимата журналистика при отстояване на конституционно закрепените принципи за свободата и правото на медиите да информират обществото, както и правото на гражданите да изразяват мнение, да търсят, получават и разпространяват информация.

Категорично се противопоставяме на тиражираните в средствата за масово осведомяване новини, съдържащи манипулативно и тенденциозно представени неистини, факти и внушения, включително чрез употребата на документи с невярно съдържание от името на държавни институции. Тревожно и недопустимо е публикуването на неверни твърдения за придобито имущество от прокурори, следователи и служители на съдебната система.

Със съжаление констатираме, че подобни действия срещу Прокуратурата на Република България са явна демонстрация на нарушаване на конституционно прогласената независимост на съдебната власт и грубо нарушение на установените стандарти за обективна и независима журналистика. Свидетели сме на безпрецедентен натиск и опит за въздействие върху Прокуратурата на Република България от лица, разполагащи с изключително големи финансови възможности, спрямо които са предприети съответни действия за ангажиране на наказателна отговорност.

Считаме, че поредицата от негативни медийни коментари, по отношение на Прокуратурата на Република България, видимо съвпадат с декларации и призиви към Висшия съдебен съвет, отправени от организации, изразяващи политически интереси на определени лица, в това число и на извънпарламентарни политически партии.

Прокурорската колегия на ВСС декларира, че ще продължи да защитава и отстоява независимостта на всеки прокурор, следовател и съдебен служител – обект на неправомерни посегателства, считайки че независимостта не е прерогатив или привилегия, а гаранция в интерес на справедливо, безпристрастно и ефективно правосъдие.

Призоваваме средствата за масово осведомяване, както и гражданските и професионалните организации, да спазват професионалните и етични стандарти, като се въздържат от действия, насочени към компрометиране и уронване престижа на органите на съдебната власт.

17
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Анонимен
Анонимен
06 февруари 2020 10:07
Гост

А Недялковите кафяви медии и другите лайнометни издания на Пеевски като заливат в помия Лозан Панов и останалите критици на мафията в съдебната система, че дори и голи снимки не се свенят да публикуват – къде са същите тези помияри да изразят възмущение, а?!

Ласков
Ласков
05 февруари 2020 23:35
Гост

Говорейки за свободата на словото, не мога да не отбележа, че в последно време един депутат, криейки се зад имунитета си сложи ръка над много медии.

ГРОБСПежът на десетохилядолетието.
ГРОБСПежът на десетохилядолетието.
05 февруари 2020 17:25
Гост

Тя, горката, простата декларация не умее да си попълни, ДЕТО Я КАСАЕ ЛИЧНО, представяте ли си с каква компетентност ще пише Постановления за образуване или за отказ за образуване на ДП? И колко кила грешки ще има в обвинителния акт?

Вуйчо Ваньо
Вуйчо Ваньо
05 февруари 2020 16:26
Гост

Доколкото виждам те не смеят дори да напишат кои публикации визират. От недомлъвките им обаче може да се направи обосновано предположение, че става дума за статия във в. Сега, относно последната имуществена декларация на новия зам.-главен прокурор Десислава Пиронева, подадена до Инспектората към Висшия съдебен съвет, където тя е посочила, че държи на влог в страната 981 197 лв. В статията обаче пише и следното: „Не е ясно на какво се дължи рязкото забогатяване на Пиронева и дали не става въпрос за грешка. Опитите на „Сега“ да получи разяснение удариха на камък. Пиронева затвори телефона си, веднага след като чу… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2020 16:19
Гост

Цензори прости, без извинение.

колега
колега
05 февруари 2020 16:19
Гост

Така трябва! Стигнахме до там, че в ТВ предавания и в печатна преса журналисти без правно образование коментират съдебни и прокурорски актове?!
Във ВСС този въпрос се постави официално преди две-три години.

Анонимен
Анонимен
05 февруари 2020 16:21
Гост

Кой си ти, бе, юрист от Симеоново?!

shame
shame
05 февруари 2020 16:22
Гост

Ама когато се славосолви прокуратурата няма проблем нали – за успехите на Гешев като се пише е много умно, а като се пита кой разреши СРС срещу шефа на ВВС не е хубаво, като се пита какво прави подобно дело в специализирани съд – не е хубаво, като се пита не е ли разгласяването на СРС престъпление по чл. 145а НК е най-зле – тогава е натиск и намеса в независимостта на прокуратурата. Ей, хора без свободно слово нито една държава не е прокопсала. То е първото, което пада под ножа.

Мишо
Мишо
05 февруари 2020 23:31
Гост

Всеки си има критерии за това, което е хубаво. Обаче на някои им ги натрапват на сила.

Мракобесие и позор
Мракобесие и позор
05 февруари 2020 16:17
Гост

Гледам и не вярвам на ушите си, както казваше покойният проф. Вучков. Може ли това да е позиция на конституционно установен орган, който на всеки ред гази самата Конституция! Няма ли за вас свобода на изразяване, свобода на мнение? чл. 1 не го ли отменихме? Мракобесие и позор!

анонимен
анонимен
05 февруари 2020 16:15
Гост

Гешев, я закрий всички медии, остави си само БНТ и всичко ще ти е точно

бляк
бляк
05 февруари 2020 16:09
Гост

Само в рамките на десетина дни Гешев се разкри – мечтата му е да е диктатор. Жална ни майка, честно

отвратен
отвратен
05 февруари 2020 16:07
Гост

Тези в колегията, ако имаха поне малко съвест, нямаше да може да погледнат колегите си, включително и съдиите, в очите.

анонимен
анонимен
05 февруари 2020 16:03
Гост

Как са си дали г.. само. Не ги е срам

що бе
що бе
05 февруари 2020 16:05
Гост

Защо да ги е срам. Те си го номинираха и избраха. И сега си го обслужват.

брутално
брутално
05 февруари 2020 16:03
Гост

Нещата стават брутални. Позицията е потресаваща. Значи нито една медия не може да кани критици на Гешев, защото видите ли това е натиск. И как това се вмества в свободата на словото

Лъки
Лъки
05 февруари 2020 23:28
Гост

Никак. Свободен си да говориш, обаче само в полза на слънцето.