Прокурори от 12 държави се обявиха за запазване на спецправосъдието в България

Закриването на Специализираната прокуратура в България противоречи на препоръките на Европейския съюз, на принципите, насърчавани от Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност и на възгледите на професионалните прокурорски сдружения.
Това се казва в декларация на Постоянната конференция на прокурорите, работещи срещу организираната престъпност, корупцията и тероризма, която ще бъде изпратена на европейски институции и на Конституционния съд (КС), съобщиха от прокуратурата. В началото на месеца главният прокурор Иван Гешев оспори в КС закриването на спецправосъдието, а утре се очаква съдът да се произнесе по допустимостта на искането.
Постоянната конференция на прокурорите заседава миналия месец, но декларацията ѝ в подкрепа на българското спецправосъдие се забави, защото е трябвало да бъде подписана от представителите на 12 държави, обясни днес шефката на Специализираната прокуратура (СП) Валентина Маджарова (с коментарите на прокурори от различни държави можете да се запознаете тук).
В декларацията се казва още, че закриването на спецсъдилищата и прокуратурите ще има отрицателно въздействие не само върху борбата с организираната престъпност в България, но и върху работата на останалите членове на мрежата заради международното сътрудничество. В нея прокурорите подчертават необходимостта от специализация в борбата с организираната престъпност.
Прокурор Маджарова повтори пред журналисти днес позицията си, че закриването ще предизвика и хаос заради неясноти около прехвърлянето на дела към други прокуратури. По думите ѝ, след официалното закриване на спецправосъдието на 28 юли тя няма да има правомощия да прехвърля дела, а преди това пък компетентна да ги разследва ще е само спецпрокуратурата и няма основания да ги изпраща на друга прокуратура.
„Само в регистратурата ми по класифицирана информация обемът на преписки за тези години е около 18 000 единици. Само тези преписки да се прошнуроват, тъй като там режимът е по-специален и рестриктивен, ще отнеме минимум една година“, обясни още Маджарова.
Тя за пореден път отхвърли и обвиненията, че спецпрокуратурата е закрита, защото е била „бухалка“ на властта.
„Това е изключително манипулативна и невярна информация. До ден днешен не мога да си отговаря на въпроса за каква бухалка иде реч“, каза Маджарова и добави, че мониторингът върху България за организирана престъпност е свален едва след създаването на спецпрокуратурата.
26
Коментирайте


А какво предрича маг Витанов?
Какво е мнението на бай Фидан по въпроса?
Все пак – нека накрая проблемът се реши от Стоичков. Стига да е още хонорис кауза. Ще е тежко мнение.

Надявахме се на Демократична България да работи в посока съдебна реформа, каквото бяха заявили преди да се украйнизират, защото реформата е наистина нужна, но за съжаление нищо няма да излезе от тази съдебна реформа и блатото ще е все по-дълбоко. Явно няма интерес да има качествено правораздаване и качествено образование по право.

Браво! Гешев ще победи! С Вас сме!

Ще победи като стане капитан на отбора на затвора. Даже бай Ставри лично ще му връчи тиквен медал.

Ей, Лекс , как ви разрешиха да пуснете тази новина!

Вижте кои държави влизат в тази конференция и кой е ръководител на секретариата. Иначе се пропускат лесно такива важни детайли

За толкова години спецовете се доказаха като напълно излишни.

Пълни поръчковци.

Има логика в доводите им. Но не и за условията в БГ.

Айде пък сега преписките ще ги забавят. Само си търсят оправдания.

Няма какво да се обиждат. Бухалка са отвсякъде.

Въобще не смятам, че закриването ще има отрицателно въздействие върху борбата с организираната престъпност.

Пълна глупост!

Защо Бойко е спокоен и може да си позволи да обвинява другите, че били крадци и мамели народа, а той, който е най-големият крадец и измамник, да няма и грам причина да се притеснява?
Отговорът –

Гешев и правосъдието:

Самото наличие на спецправосъдие не прави така, че да има много полза от него.

Да вземат да вникнат първо в Евопа как седят нещата у нас, а не да мерят с един аршин и в Португалия и в Австрия и в България.

Щото Христо Иванов го казва – дето няма и един стаж в съдебна зала?
ЕК не сваля мониторинг върху държава, която е била наблюдавана от приемането си в ЕС просто ей така. Но родната пропаганда явно е по-силна от фактите.
Постоянната конференция на прокурорите имат тясно взаимодействие с българската специализирана прокуратура и много по-добре знаят как работи тя, отколкото Христо Иванов и аматьорите от ПП.

Добре е, преди да коментират в Европа, да се запознаят по-обстойно за какво се позлваше у нас спецправосъдието.

Ма и съществуването им пак не гарантират правосъдие


Именно!

Уви, някога в Европа не са съвсем информирани и говорят на хартия.
каква стана тя, някакъв си прокурорски профсъюз е над Конституцията ли? нещо не ги виждам посочени в чл.150 от КРБ. да пишат на Гешев, а той да препраща воплите им на КС.