Нотариалната камара е против премахването на конкурсите за нотариуси

Нотариалната камера е категорично против отпадането на конкурсите за нотариуси, както предлагат от „Възраждане“.
„Придобиването на нотариална компетентност не е от категорията на „естествените права“ на завършилите юридическо образование и подобно на всички сфери в икономическия живот е свързано с обективни критерии за подбор на отделния кандидат въз основата на неговите личностни качества и способности“, заявява председателят ѝ Димитър Танев в становище до Народното събрание (пълния му текст виж тук).
Както „Лекс“ писа, преди Великден от „Възраждане“ внесоха проект за промени в Закона за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД). Основното предложение в него е отпадането на конкурсите за нотариуси, а мотивът е, че „така ще се премахнат съмненията за евентуални корупционни практики на тези конкурси, а също и ще се даде шанс на младите юристи за достъп до нотариалната дейност“.
Според „Възраждане“ 25 години след приватизацията на нотариалната професия вече е отпаднала нуждата от провеждането на конкурси. Вместо това, те предлагат административна процедура с подаване на заявление до Министъра на правосъдието, при която назначаването на нови нотариуси ще става на принципа „първи по време – първи по право“ (повече за законопроекта виж тук).
В отговор на тези идеи от Нотариалната камара се заемат първо да разяснят базисните въпроси какво представлява нотариалното производство, какви дейности и функции извършват нотариусите и каква отговорност носят.
Те напомнят, че нотариусите осъществяват дейност, която им е изрично предоставена чрез законова делегация от страна на държавата. „Дейността на нотариусите изисква те да решават задачи свързани не само със засвидетелстване на изявления, а и с установяване на вещни права в рамките на представените от страните писмени доказателства. Смисълът на нотариалната функция, далеч не се ограничава и не се изчерпва с автентичния характер на нотариалните документи и тяхната изпълнителна сила. И едната и другата последици, са следствие от контрола за законосъобразност, който нотариусът, според българското законодателство, е длъжен да упражни преди да извърши което и да е от нотариалните действия, попадащи в обхвата на неговата материална и териториална компетентност“, се посочва в становището на камарата.
В него се изтъква и че нотариусът е натоварен от държавата да осъществява „институционализиран контрол по отношение изпълнението на фискалните задължения на гражданите и юридическите лица, които са свързани с осъществяваните от него действия“. „По този начин се осъществява първоначалният контрол по събирането на местните данъци и такси във връзка не само със сделките на придобиване, учредяване, изменяне или прекратяване на вещни права, а и в други нотариални удостоверявания“, пишат от камарата.
И подчертават, че всички действия на нотариуса са обезпечени от неговата лична, пълна имуществена отговорност, включително и за дължимите от страните местни данъци и такси, за дължимите публични държавни и общински задължения (чл. 264 и чл. 265 ДОПК).
„Обективните характеристики на нотариалната дейност, нейното съдебно-охранително естество водят до логичния извод, че при възлагане на упражняването ѝ следва да се прилага същият принцип на състезателното начало, както за съдии, прокурори, следователи“, заключават от Нотариалната камара.
В становището се посочва, че комисията в конкурсите за нотариуси се председателства от представител на Министерството на правосъдието, а в нея влизат съдия от Върховния касационен съд, двама нотариуси и хабилитиран преподавател, а това е „изначална гаранция, че състезателността ще се извърши на основата на обективните показатели на личните качества на кандидатите“.
Нотариалната камара заявява: „Не следва да се премахва конкурсното начало при придобиване правоспособност на нотариус и от най-съществената гледна точка – тази на гражданите, чиито права са поверени на нотариуса“.
26
Коментирайте


Колега, точно такава идиотия измислена от иZраждане ще доведе до чутовна корупция. Всеки ще се блъска да моли Нотариус, за молба до МП относно изпит и назначаване на лицето като помощник-нотариус по заместване. Доводите Ви издишат също като плоскомозъчните „законопроекти“ на иZраждане. По същата логика никой да не може да кандидатства в конкурсите на ВСС за младши магистрати, освен ако задължително не е бил 3 години на длъжност съдебен или прокурорски помощник; Никой друг освен, лицата, които са били минимум 2 години адвокатски сътрудници, да не може да кандидатства на адвокатския изпит и тн.

А сега кои стават нотариуси според Вас?

хо-хо-хо, съгласен съм няма нужда от монопол – който иска, да стане нотариус, без да е нужна ваканция – с изпит, както при адвокатите… Печатослагателите ще побеснеят

Кога ще върнат държавния нотариат? До кога една шепа хора ще печелят толкова, колкото е бюджетът на цялата съдебна система?

Първи по време, първи по право… Боже, опази. Първи по глупост.

„Първи по време-първи по право“ да стане основен принцип на всички конкурси!

Подкрепям! Поредното тъпо предложение на „Възраждане“.

Е, нормално. Друга реакция и не съм очаквал.

„Придобиването на нотариална компетентност не е от категорията на „естествените права“ на завършилите юридическо образование и подобно на всички сфери в икономическия живот е свързано с обективни критерии за подбор на отделния кандидат въз основата на НЕГОВИТЕ ЛИЧНОСТНИ КАЧЕСТВА и СПОСОБНОСТИ“ Ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха-ха! Грандиозен анекдот! За някои лица, родени под щастлива звезда и с правилно потекло, си е точто „естествено право“. В някои населени места, нотариус се става по начин, наподобяващ наследствената верига на хановете от Първата българска държава. Иначе изобщо няма да коментирам т.нар. законопроект на Израждане, защото няма нищо общо с правото, а става само за забавно четиво със… Покажи целия коментар »

И без това няма много желаещи да стават нотариуси. По двама-трима човека се явяват на тия конкурси.

Хм, защо ли?

Популистките, плоски чела от Иzраждане са еманация на една, за съжаление, не малка част от българското население, която и ги „вкара“ е Народното събрание. Работещите юристи по различните кантори много добре знаят с какъв „материал“ ежедневно трябва да се разправяме. Функционалната му неграмотност е най-малкият проблем вече. Никъде по света не се заемат юридически професии без някакъв вид конкурс, притежаван опит, стаж и обучение. ПП. С риск да ме намразят колегите, добро законодателно предложение е да се въведе задължителна пенсионна възраст за Нотариус и ЧСИ, след навършване на 65г., така както е при магистратите. Апропо в закона си има предвидена… Покажи целия коментар »

Надявам се на това разума да е по-силен от псевдопатриотизма

Популизъм та дрънка от Възраджане и Копейкин.

Както винаги.

Надявам се Възраджане да не започнат и да управляват. Не защото съм американски фен и ще „страдам“, а защото са психично болни и са на заплаа в Москва.

Лошото е, че хора без елементарни познания биха прочели, че „така ще се премахнат съмненията за евентуални корупционни практики на тези конкурси“ и ще ахнат и ще кажат – „ето, тези ще ни избавят от корупцията и ще въдворят ред“. И хоп, ненормалниците от Възраждане с 10% на изборите.

Определено е глупаво предложението на Израждане

Определено и ти си глупава

Това е подход за да се стигне до там, че да се върнем в социализма, когато министъра решава какво да се прави и няма никакъв коректив над него.

Дано да не се стигне до там.

И как точно това ще спре корупцията, според Израждане? Пак синовете и дъщерите на този или онзи ще се оказва, че са си подали документите първи.

Това само популисти могат да го измислят.

Как „първи по време – първи по право“ бе? Това е велика глупост.

E що?
Не разбирам хората, които коментират чели ли сте изобщо законопроекта? За да бъде един юрист помощник – нотариус по заместване трябва да има три години юридически стаж, да е вписан помощник нотариус и да изкара изпит за такъв!!! Според новия проект само помощник-нотариус по заместване с повече от три години опит като такъви ще може да си подадат заявление и да бъдат първи по време. Звучи логично при положение, че имат опит и са изкарали изпит. Как юристи без опит в нотарята станаха нотариуси, как този така „взет“ от тях изпит ги направи нотариуси без опит? Тоест за да станеш… Покажи целия коментар »