Съдът: Общината не е длъжна да поддържа безопасни за пешеходците зелените площи в парковете
Столичната община не носи отговорност за опасни и необозначени изкопи в зелените площи на парковете, тъй като макар преминаването на пешеходците през тях да не е забранено, те не са предназначени за тях.
Това става ясно от решение на Софийския градски съд (СГС) (виж тук), който отхвърля иск за близо 90 000 лева, който жена е завела срещу общината. През пролетта на миналата година тя се разхождала с внучето си в парк „Света троица“. Там срещнала приятелка и докато разговаряли детето започнало да бяга в тревните площи на парка. Бабата тръгнала след него, за да го спре, но се спънала в дълбока дупка, паднала и счупила рамото си. След това била откарана в болница, където претърпяла две операции с поставяне на импланти, а възстановяването ѝ отнело повече от 4 месеца. Затова тя е поискала обезщетение от 86 000 лева за болките и страданията от инцидента, както и над 2300 лева за лечението.
Съдът обаче отхвърля изцяло иска на жената, след като приема, че общината няма отговорност за тревните площи в парка, където жената е паднала, а само за пешеходните алеи.
В решението си съдия Свилен Станчев първо установява дали падането е станало в тревна площ в парка. Съдът е разпитал като свидетел приятелката на пострадалата, която разказала, че жената е паднала на няколко крачки от алеята, а след това се поправила, че това е станало непосредствено до алеята. Според показанията на свидетелката дупката била „твърде голяма, колкото два крака да влезнат вътре“ и „доста дълбока“. Така съдът установява, че падането със сигурност е станало извън алеята за пешеходци.
За да освободи общината от отговорност, съдът припомня предназначението и функциите на озеленените площи, съгласно Закона за устройството и застрояването на Столична община (ЗУЗСО). Според закона това територии и поземлени имоти с ландшафтно-екологична, защитно-мелиоративна, рекреативно-естетическа или друга специфична функция – за гробищни паркове, ботанически градини, атракционни и спортни дейности.
Когато върху тях са изградени пешеходни алеи, те стават част от тези площи, а общината е задължена да ги поддържа.
„Предназначението на пешеходните алеи е да се използват за движение на пешеходци и задължение на общината е да ги поддържа в състояние, в което алеите да бъдат използвани от пешеходците без затруднения и без опасност от нараняване или травма“, посочва съдът.
След това в решението си съдия Станчев посочва, че макар изрично забранени за пешеходци да са само представителните озеленени площи с цветни фигури (чл. 36 ал. 2 т. 4 от Наредбата за изграждане, поддържане и опазване на зелената система на Столична община), зелените площи не са предназначени за движение на пешеходци.
„От това следва, че общината няма задължение (а според площта на зелените площи, често няма и възможност) да поддържа зелените площи извън пешеходните алеи в състояние, годно за удобно и безопасно преминаване на пешеходци. Когато пешеходец навлезе в озеленена площ извън пешеходна алея, той следва сам да се погрижи за своето удобно и безопасно преминаване, като избира и наблюдава повърхността, по която преминава и избягва препятствията по нея“, се казва в решението.
Според съда, след като е навлязла в затревената част на парка, пострадалата е трябвало внимателно да гледа къде стъпва, за да не пострада. За да аргументира извода си, че жената не е внимавала, съдия Станчев посочва, че според свидетелката, която е била с нея, дупката в парка е била голяма, следователно пострадалата е могла да я избегне, а общината няма вина за това.
„Произшествието, причинило увреждането, е настъпило изцяло вследствие действия на ищцата без проявена от нейна страна грижа за нейната безопасност“, се казва в заключение в решението.
То не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.
58
Коментирайте
Дано утре детето на съдията да се пребие там.
Поддържани алеи в един неподдържан парк = копчета без балтон
🙁
Време е да се преустанови запознаването на аудиторията с невлезли в сила съдебни актове, а заглавието да намеква за непоклатим постулат от последна инстанция
Делото дори е на първа инстанция , а има възможност за поне още две . Явно някой адвокат е останал „изненадан“ от такова решение , защото САС и ВКС обикновено ги „глезят“ с уважаване на подобни искове , съответни с тлъсти хонорари . Но е време за отрезвяване от идеята , че общината отговаря винаги и за всичко . Има плахи опити на ВКС в тази насока , но и законът трябва да се промени . Иначе съдът почти нищо не може да направи , дори да има съмнения , че ищецът злоупотребява .
Нещата са конкретни . Ако става въпрос за изкоп или някаква яма , която само дебне някой да падне в нея – общината отговаря . Обаче ако става въпрос за някаква неравност , в която ищцата и адвокатите дълбаят , за да изкарат едни пари – общината не отговаря . Подобни „казуси“ започват да се превръщат в епидемия – на практика всеки , който се е самоувредил по някакъв начин може да докара двама кошаревски свидетели и да докаже , че ухапването на собствения му питбул е от общинско куче , или че счупването му вследствие на дълбоко алкохолно или… Покажи целия коментар »
Като си на разходка с малко дете си длъжен да го наблюдаваш, и никой не е виновен за последствията от невниманието, което си проявил.
A някои , за да критикуват съда , а и за да изкарат едни пари , забравят , че всъщност СГС се е произнесъл за какво да пращаме НИЕ на някого с НАШИТЕ пари. И защото по предназначение сме обявили НИЕ , че ще поддържаме за безопасно преминаване само алеите , а на други места избраниот лице -то трябва да прояви внимание к,м избора си , не виждам защо трябва да плащам за чужд избор и невнимание.
ПРАВИЛНО В МОТИВИТЕ НА ПОСТАНОВЕНОТО РЕШЕНИЕ СЕ ПРИЕМА ЧЕ СЪГЛАСНО ЗАКОНА ОБЩИНАТА ИМА ЗАДЪЛЖЕНИЯ ДА ПОДДЪРЖА БЕЗОПАСНОСТ И НА ЗЕЛЕНИТЕ ПЛОЩИ, ОТ КОЕТО СЛЕДВА, ЧЕ Е БЕЗПРАВНО ЗНАЧЕНИЕ ФАКТА ДАЛИ ЗЕЛЕНАТА ТРЕВНА ПЛОЩ СЛУЖИ КАТО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ ЗА ПРЕМИНАВАНЕ. ИЗЛОЖЕНИТЕ МОТИВИ ДОСЕЖНО ПОВЕДЕНИЕТО НА ПОСТРАДАЛИЯ ИМАТ ОТНОШЕНИЕ КЪМ СЪПРИЧИНЯВАНЕТО, НО НЕ И КЪМ ИЗКЛЮЧВАНЕ НА ГРАЖДАНСКАТА ОТГОВОРНОСТ НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА ЗАТОВА, ЧЕ НЕ Е ОБЕЗОПАСИЛА И ПОДДЪРЖАЛА ЗЕЛЕНИТЕ ПЛОЩИ БЕЗОПАСНО, КОЕТО Е НЕЙНО ПРАВНО ЗАДЪЛЖЕНИЕ. НА ТОВА ОСНОВАНИЕ РЕШЕНИЕТО КАТО НЕПРАВИЛНО СЛЕДВА ДА СЕ ОТМЕНИ И ВМЕСТО НЕГО ДА СЕ ПОСТАНОВИ НОВО, С КОЕТО ИСКОВАТА ПРЕТЕНЦИЯ ДА СЕ УВАЖИ ДО РАЗМЕРА… Покажи целия коментар »
Барем изчакайте да Ви разпределят делото на Вас, колега…
ПРАВ СТЕ УВАЖАЕМИ КОЛЕГА. МНОГО СЪМ СЕ ЗАБЪРЗАЛ.
Форум Начало Новини Общество Интервю Хроники Видео Галерия Научни и практически публикации Преглед на печата Днес празнуват Форум Връзки Контакти Реклама Условия за ползване Електронно издание ISSN 2682-9606 Към Десктоп версията Съдът: Общината не е длъжна да поддържа безопасни за пешеходците зелените площи в парковете Lex News 30 септември 2024, 14:18 11612 41 Столичната община не носи отговорност за опасни и необозначени изкопи в зелените площи на парковете, тъй като макар преминаването на пешеходците през тях да не е забранено, те не са предназначени за тях. Това става ясно от решение на Софийския градски съд (СГС) (виж тук), който отхвърля… Покажи целия коментар »
Приветствам решението! Прав е съдията! Ако в тревната площ една катеричка или къртица, в унисон с основните си дейности за деня изкопае дупка минути преди жената да главоломно да връхлети върху нея, пак ли общината ще е виновна?!!!! Че на кой детето не му е падало десетки пъти с колело, с тротинетка, на площадките, все дела ли да водим?! Децата и възрастните имат по-особена координация. От друга страна, какво по-естествено от това да остави внучето да тича на воля в тревата – с уговорката, че не зная каква е била фактическата обстановка. Жената не се съобразила със своите координационни възможности,… Покажи целия коментар »
Редакторите, не наричайте възрастната жена “бабата” – грозно е. Тя е баба на внучето си, за всички останали е “ възрастна жена”.
В Докторската градина има няколко големи табели, на които пише, че не следва да се навлиза в тревните площи…да не говорим, че „камъните“ всъщност представляват своеобразна костница. Дали спира това средностатистическият примат да се търкаля и да пияндурства там…пък и да му платят, ако си счупи дебелата кратуна. Ай’ сиктир.
Разходи се във всеки един град в централна и западна Европа, сигурно сърцето няма да ти издържи, че пред статуята на Мария Луиза например е пълно с млади хора, които пият бира, вино, пушат трева, слушат музика и се забавляват. Примата си ти, прост българино, псевдо моралист, развяващ знамето на омразата. Щом общината поддържа нещо, то тя отговаря за вреди причинени от същото, като обезщетението може да се намалява, само ако същата докаже принос на увредения. Искам да поздравя майка ти, че е родила такова антицивилизационно същество като теб, пълно със злоба и лишено от разум.
Всъщност съм живял 7 години в Западна Европа (в три различни държави) и сърцето си ми беше добре. Да, хората там извършват въпросните активности в предназначени за това места, като разбира се, ги поддържат много добре и си изчистват всички боклуци там, след като си тръгнат (или понасят глоби, ако не го направят). Има определени места, където ако има обозначение, че въпросното място не е за „тъпчене“, има и съответнтие глоби при нарушение, който е примерът, който визирам аз. Във Виена, ако те ухапе кърлеж по задните части например, можеш да искаш обезщетение 100 к от общината, но никой нямада… Покажи целия коментар »
Сиктир е правилно написано
Съдийчето не знае за паркове и градини, зона за отдих и рекреативни дейности. Таванът му е селската мера, за която е чул, но не е видял, че бързал да стане софийски градски…..
Леле майко… Ясно е, че това решение няма как да бъде потвърдено от горните инстанции
СРС никога не би излязъл с подобно безумие, основано на правен нихилизъм и очевидно нежелание за работа по съществен казус.
СГС … съд пълен с неумело правосъдие и разбити животи…
Този сигурно е от ССБ.
Базисен принцип- общината поддържа и управлява всички общински територии и имоти от името и за сметка на всички граждани.Управлението се осъществява през изборност на основните органи и чрез тях с предоставена компетентност – всички други общински(звена,предприятия,отдели). Ако общината не следва да поддържа в добро и хубаво,но на първа стъпка – безопасно състояние всички общински имоти,то тя следва да се разпусне. Не знам кой закон е чел колегата,ама това решение е скандално и показва тоталната разграденост и липса на държавност,дори в разбиранията на някои съдии!
В добро състояние по предназначението им , а не за всяко хрумнало на някого такова. Някой може да иска да приземи самолет и да съди общината , че не може. Или за провеждане на състезание по плуване .
Така, ако това решение бъде потвърдено, какво ли ще стане с десетките деца, играещи в тревата, нахапани от кърлежи и разни други насекоми или ще се очаква да могат да разграничават зелените площи с естетическа функция от тези с рекреативна такава?
Нищо общо с темата. Обезпаразитяването на градскте паркове е задължение на общината.
по това се познава, че живеем в държава от третия свят.
Помирисвал/а си ти държава от третия свят… Аман от хора, които нямат какво да кажат в правен сайт, но пишат глупости независимо от това.
А ти явно или си помирисал, или идваш от там някъде, след като пишеш с такова разбиране по темата. Искрено вярвам да не си съдия. Заради изказа, не за друго.
В узурпиран от провинциалисти град, който беше столица, сега гето.
A някои , за да критикуват съда , а и за да изкарат едни пари , забравят , че всъщност СГС се е произнесъл за какво да пращаме НИЕ на някого с НАШИТЕ пари. И защото по предназначение сме обявили НИЕ , че ще поддържаме за безопасно преминаване само алеите , а на други места избрани от лице -то трябва да прояви внимание к,м избора си , не виждам защо трябва да плащам за чужд избор и невнимание.
Че общината няма задължение да пълни дупките по зелените площи и да ги заравнява е безспорно, но ми се струва, че в случая става въпрос за „изкоп“, т.е. за резултат от човешка дейност, а не за естествена неравност на земния релеф. Това поставя въпроси, на които не виждам отговори в мотивите.
Да, това има значение – дали се касае за изкоп по чл.151, ал.1, т.5 от ЗУТ, който е следвало да се обезопаси или премахне.
Никакво значение няма това, колеги. Отговорността на собственика е обективна. Съдът е следвало да провери има ли възлагане на работа, съответно субективна отговорност по чл. 49 ЗЗД. Ако се окаже, че няма такова задължение, то отговаря само, защото е собственик – чл. 50 ЗЗД, където отговорността е обективна.
Отговорността по чл. 50 ЗЗД не е субсидиарна спрямо тази по чл. 49 ЗЗД, това са различни хипотези на отговорност, основаваща се на различни правопораждащи факти. Общината няма как да отговаря по чл. 50 ЗЗД, само защото земята по естеството си е неравна. Или е имало изкоп, за чието обезопасяване някой отговаря, или е имало най-обикновена вдлъбнатина/дупка/неравност, за която не отговаря никой. Ако се спънете в корен на дърво докато берете гъби из поляните на Витоша и не дай Боже се потрошите, дали държавата ще отговаря по чл. 50 ЗЗД заради това, че естеството на корените е да спъват хората?… Покажи целия коментар »
Що за „изкоп“ е това, дето вътре има „място за два крака“? Ако е на ширина, това е 20-30 см. Ако е на дълбочина, това са 1,50-2 метра и е много трудно да не бъде видян. Да де, ама в мотивите отделно пише и „доста дълбока“, което отрича да е на дълбочина. Но в мотивите прозира тичащо (на самотек?) внуче, докато ищцата и свидетелката „разговаряли“. Незнайно защо внучето не е паднало в дупката, но баба му паднала. И оценила 4-5 месеца мъки на 86 000 лева, по 18-20 хиляди месечно. То съдът кръвнина при смърт я даде толкова, я не… Покажи целия коментар »
Не е командирован, титуляр е…..осведомявай се малко повече
Свиленчо, ти ли си бе? Ами тъпо ти е решението
Браво бе. Пълна идиотщина
Поне съда да ги задължи да заградят зелените площи. И защо има изкопи в тях?
Много странно решение на съда. Тъпо при това.
Глупости са това
Кой е направил изкопа там?
Това е тъпо. Как ще ограничите децата да тичат в тревните площи? Те са деца. А можеше дете да падне да се пребие.
Ми да ги оградят тогава. Децата могат да тичат в тия пространства
Че те чия собственост са? Частна ли?
А гражданите ли да ги поддържат?
Мале, мале, какви дълбоки мисли в това решение. Съдията обаче не е разбрал с какъв казус е бил сезиран и на какво основание може да се търси деликтна отговорност от страна на Общината. Хубаво е да се прочете малко по облигационно право и да се види дали състават за вреди от вещи е субективен или обективен, а не да се цитират закони, свързани с поддържане . Относно това дали и жената е имала вина, ами тези разсъждения са свързани с въпрос за съпричиняване, пък то като няма деликт според съда, няма как да има и съпричиняване. Извън правото – зелените… Покажи целия коментар »
Май някой друг не е разбрал казуса и трябва да чете облигационното право.. Отговорност за вреди по чл.50 от ЗЗД има, когато са настъпили в резултат на СКРИТ НЕДОСТАТЪК на вещта. Ако ДЕФЕКТЪТ е бил ЯВЕН, то отговорността ще е за бездействие – неотстраняването му, по чл.45, ал.1 или чл.49 от ЗЗД. Тук дупката е била ЯВНА, така че това е достатъчно да изключи отговорността по чл.50 от ЗЗД. Оттам насетне следва да се преценява дали има недостатък/дефект на вещта или се касае за естествено нейно свойство /земната повърхност не се слави със заравненост/, който е следвало да бъде отстранен,… Покажи целия коментар »
Къде е недостатъкът, законово изискване за липса на неравности на терена има ли? Защото тогава общината ще трябва да засипе и рекичките в парка, и Витоша да заравни с булдозери…
Бозьо,правиш ли разлика между природен парк и градска градинка?Витоша е природен парк,т.е.там естественото състояние-невравности,склонове,дерета трябва да се опазва като такова,а в градски условия – да се култивира,обезопасява и адаптира. За реките пък да не говорим- те също са обект на специална защита,като част от екосистемата и не може да ги засипеш. Със сигурност обаче общината е длъжна да изгради мостчета над всички реки в града за да бъдат обезопасени и пригодени,запазвайки същевременно естественото си предназначение!
Мхм, да взема да повторя въпроса ли – в кой нормативен акт има изискване за липса на неравности? Или да посочим Вашето желание – в кой член на коя наредба, правилник или закон пише „да се култивира,обезопасява и адаптира“? Ако искате да претворите Вашите пожелания в правни норми, правете или се присъединете към партия, съберете достатъчно народни представители и приемете закон. Или поне струпайте накуп достатъчно общински съветници, убедете ги да приемат наредба, която ще точи общинския бюджет от болките и страданията на всяка зазяпала се баба.
Колега, много практика на ВКС четете. За недостатъци, поне по ЗЗД, става дума при отговорност на продавач. Вижте колко е прост законът – Чл. 50 ЗЗД За вредите, произлезли от каквито и да са вещи, отговарят солидарно собственикът и лицето, под чийто надзор те се намират. Нито има дефекти, нито има свойства на вещта, нито има други щуротии. Из. Тълкувателно решение № 54 от 23.VI.1986 г. по гр. д. № 21/86 г., ОСГК: При деликтната отговорност е необходима вина на ответника или лицето, за чиито действия носи отговорност, освен в случаи на чл. 50 ЗЗД. Дължат се всички щети, които… Покажи целия коментар »
Ако в закона не е уредено задължение на общината да запълва неравностите в тревните площи, значи в обективното ни право няма такова задължение. Ако имаше и не беше изпълнено, отговорността щеше да бъде по чл. 49 ЗЗД, а не по чл. 50 ЗЗД. Но тъй като общината няма такова задължение, отговорността не е нито по чл. 49 ЗЗД, защото няма противоправно деяние, нито по чл. 50 ЗЗД, защото никой не отговаря за това, че земята е такава, каквато е. Правото защитава средно разумните хора. Всеки средно разумен човек знае, че като тичаш по тревата, може да се спънеш или подхлъзнеш… Покажи целия коментар »
Земната повърхност не се слави със заравненост,но благоустройството предполага именно това! Т.е. адаптиране на природните дадености към прилични условия на живот,(което изключва трапове,ровове и т.н.),та даже и естетика(ама това за други държави).
Един нормален,подреден град не предполага,даже и не допуска трапове в градинките!друг е въпросът,че в София дори улиците са като след бомбардировка
Няма как общината да отговаря по чл.50 от ЗЗД за естествена дупка в тревната площ. Евентуално, ако се касае за изкоп, направен при човешка дейност – ако е правомерно направено, трябва да се обезопаси, ако е неправомерно – трябва да се премахне. Ако това не е направено, отговорността ще е по чл.49 от ЗЗД. Не е толкова сложно… За обективната отговорноста трябва да има някакъв недостатък, дефект, неизправност на вещта, който да е бил скрит и неизвестен за собственика, т. е. той няма вина, че е бездействал и не го е отстранил, защото не е знаел, че има такъв и… Покажи целия коментар »
Ами в Бг е прието всеки да тъпче и се търкаля дето му падне, а най-вече това се отнася до децата, на които всичко им е разрешено, ей така щото са “наши”. Тука грабваш едно дете и като щит с него – напред и навсякъде. О времена, о нрави. А после “кой ше ни даде парииии” ?!