Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС
Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) откри процедура за избор на председател нан Върховния административен съд.
Според приетия днес времеви график номинации ще се правят в следващите четири заседания на Пленума – на 28 ноември, както и на 5, 12 и 19 декември. Предложения може да правят Пленумът на ВАС, поне трима членове на Съдийската колегия и министърът на правосъдието.
Самият избор е предвиден да се проведе на 20 март 2025 г.
До обявяването на новата процедура се стигна, след като при първата не постъпиха никакви номинации за председател на ВАС (виж още тук). И при нея беше предвидено изборът да е на 20 март.
Мандатът на Георги Чолаков изтича утре, но той остава да ръководи съда и след това, тъй като Съдийската колегия на ВСС го определи за изпълняващ функциите до избора на нов председател.
На днешното заседание Атанаска Дишева и Олга Керелска отново повториха аргументите си защо не трябва да се открива процедура за избор на председател на ВАС – неотменения §23 от ПЗР на Конституцията, все още действащия §31 от ПЗР на ЗСВ и изтеклия мандат на ВСС (виж още тук).
Вероника Имова на свой ред припомни, че в решението си от лятото Конституционният съд посочва, че §23 от ПЗР на КРБ няма самостоятелно правно действие извън правното действие на самия закон, който пък е обявен за противоконституционен, с което е възстановен Пленумът на ВСС и неговите правомощия.
По думите на Имова ако ВСС бездейства и не открие процедури за избор на тримата големи в съдебната система, ще наруши конституционните си задължения във връзка с избора на „нови конституционни органи, каквито се явяват председателят на ВАС и главният прокурор. Длъжни сме да приложим най-висшия закон, каза Имова.
Атанаска Дишева обясни, че от следващата седмица съставът на ВСС ще бъде силно редуциран като останат само 20 членове – няма да има титуляри на постовете на главен прокурор и председател на ВАС, от години две места в СК и едно в ПК стоят непопълнени. А за избор на председател на ВАС е необходимо квалифицирано мнозинство от 17 гласа, като отбеляза, че участието на съдии, избрани от съдии, в гласуването за шеф на ВАС е от особено значение.
Тя отбеляза и че ВСС има конституционно задължение да проведе избори на членове от професионалната квота. „Към момента ако не съществува пречка за провеждане на процедура за избор на председател на ВАС, на още по-голямо основание не съществува пречка за провеждане на избор на членове на ВСС от професионалната квота“, каза Дишева и отправи апел към председателите на ВКС и ВАС и към главния прокурор да свикат общи събрания.
Огнян Дамянов отправи няколко въпроса. Първо поиска да знае коя е нормата, в която пише, че Пленумът на ВСС не може да предлага на президента да издаде указ за назначаването на главен прокурор и председател на ВАС. После поиска да разбере кой разумен магистрат ще участва в процедурата за избор на членове на ВСС, при положение че не е ясно дали и как ще завърши? А и като бъде избрана професионалната квота нима ще има ВСС, попита още Дамянов. А към Дишева отправи конкретен въпрос – защо през последните две години не е поставяла пред Пленума на ВСС темата за избор на нови членове на съвета.
Заяви, че напоследък се въртят „едни опорки“ по студията от политици и не само и призова да се измисли нещо друго.
Олга Керелска му отговори – няма конкретна норма, но разпоредбите трябвало да се четат в цялост.
Посочи, че както мнозинството посочва, че има конституционно задължение да открие процедура за избор на председател на ВАС, така има и конституционно задължение за избор на членове на съвета. Дишева допълни, че този въпрос не е бил поставян, защото през 2022 г. е била избрана професионалната квота като това решение е било потвърдено от смесен петчленен състав на ВКС и ВАС, след това обаче последвала законодателна промяна, която забранявала този състав на избира тримата големи, после било отправено искането на бившия главен прокурор Иван Гешев до КС за мандата на ВСС, после била променена Конституцията и след сезирането на КС, се чакало неговото произнасяне. И на практика едва от август насам този въпрос отново стои на дневен ред.
В крайна сметка с 13 гласа „за“ и трима „против“ втората процедура за избор на председател на ВАС беше обявена.
21
Коментирайте
Прах в очите.
Е, те така има да си стартират…
И после да се рестартират. 🙂
Ибрикчиите чакат нареждане от шефа явно.
Той е запразнил.
Ей, жалки са!
Няма край тази сага.
Как ще се оправяме с тая продажна пасмина
Цирка продължава
Лошото е, че никак не е смешно. Даже е тъжно.
Е тия на снимката са за бесилката
Много са смешни как се гърчат
Тия се чудят как да изберат нова подлога на свинчо
Да бе всичко е много демократично. Ма всъщност конците се
Дърпат от Педвски
Много лошо!
Подлоги на свинчоо
Заглавието би трябвало да е „Второ действие на театралната сатирична постановка „Процедурна вакханалия на 25 щастливи члена““
Как пък един не се намери с несвински профил да рече: НАПУСКАМ ТАЗИ КОЧИНА!
Ама друго си е да взимаш 15 бинки месечно, без екстрите, и да прилагаш телефонното право!
И аз това си мисля, че Захарова вече веднъж като го е правела няма да й е проблем да ги направи пак :))))))), ама надали . Също чакам с нетърпение и Дишева да го стори, а за пенсионерката Кер3лска също е чудно защо се бави ???? Сигурно си взима и пенсия и 15 хилки и държи да се прави на морална :))))
Време е за останките на трио Бабишкер. Имат светлия пример на Захарова правила го е, а и в Тибет съвет Шекерджиев също даде оставка тъй , чете да дават останките и да светят по 15 х.лв на месец на данъкоплатците. А пък песионерката Керелски си е готва . Най- сладко ще Дишката да се метне по очи