Тълкувателно решение: И чиновниците в МВР имат право на пари за храна
Чиновниците в МВР, както и останалите служители в министерството, имат право на пари за храна. Това следва от ново тълкувателно решение (пълния му текст виж тук), прието от Гражданската колегия на Върховния касационен съд (ВКС).
Както „Лекс“ писа, то идва след сезиране от МВР за противоречивата практика на районните и окръжните съдилища в страната – едни осъждат министерството да плати за храна на чиновници, т.е. на служители по чл. 142, ал. 1, т. 2 ЗМВР , а други постановяват, че нямат право на подобни суми (повече за противоречията в практиката виж тук).
Днес Гражданската колегия на ВКС сложи край на спора и постанови: „Държавните служители по чл. 142, ал. 1, т. 2 от Закона за Министерството на вътрешните работи, чийто статут се урежда със Закона за държавния служител, имат право да им се осигурява безплатна храна или заплащане на левовата ѝ равностойност съгласно разпоредбата на чл. 181, ал. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи“.
В тълкувателното решение подробно се анализира що е то държавна служба. А за държавните служители в МВР върховните съдии посочват, че те са част от конституционното понятие „държавен служител“. „Във функционален аспект понятието за държавна служба в МВР трябва да се разглежда като особен вид държавна дейност за осъществяване на функции от органите на МВР по защита на националната сигурност, противодействието на престъпността и осигуряването на обществения ред“, пишат те. И подчертават, че от преценката на законодателя зависи какви категории служители ще има в МВР и по реда и при условията на кой закон ще бъде уреден техният статут.
„Според разпоредбата на чл. 181, ал. 1 ЗМВР работодателят дължи левовата равностойност за полагаща се, но неосигурена безплатна храна, и на държавните служители със статут по чл. 142, ал. 1, т. 2 ЗМВР. Изричният текст на чл.1 ЗМВР, имащ характер на обща разпоредба, определяща предметния обхват на закона, предвижда, че този същият урежда принципите, функциите, дейностите, управлението и устройството на МВР и статута на служителите в него, поради което останалите текстове на същия следва да се тълкуват с оглед и във взаимовръзка с тази разпоредба. Ето защо и разпоредбата на чл. 142, ал. 4 ЗМВР, която предвижда, че ЗМВР статутът на държавните служители по чл. 142, ал. 1, т. 2 се урежда със ЗДСл, следва да се тълкува във връзка с чл. 1 ЗМВР, чл. 56, чл. 151 ЗМВР и др., като общите разпоредби относно статута на служителите на МВР следва да се прилагат по отношение на служители по чл. 142, ал.1, т. 2 ЗМВР“, пише ВКС.
В решението се заявява, че изключването изцяло на статута на държавните служители по чл. 142, ал.1, т. 2 ЗМВР от приложното поле на този закон би противоречало на основните принципи на управление на държавната служба в МВР. „Обстоятелството, че правният статус на държавните служители по чл. 142, ал.1, т. 2 се урежда и от ЗДСл , а не само в ЗМВР, не означава, че по същността си те са някаква категория служители на държавата извън останалите, които изпълняват държавна служба в МВР“, подчертават върховните съдии.
Те изтъкват, че чл. 181, ал. 1 ЗМВР предоставя правото на безплатна храна на всички служители на МВР и когато министърът определя със заповед сумите и доволствията, не му е дадено право да решава кои служители получават храна или паричната ѝ равностойност.
„На държавните служители в МВР, чийто статут се урежда и от ЗДСл, не е отречено правото да са със статут на служители на държавна служба в МВР, чието функциониране е свързано с упражняването на държавна власт“, пише ВКС и напомня, за Решение №3/1998 г. на Конституционния съд, който прие, че „изобщо е неоправдано офицерите и сержантите от МВР да бъдат третирани различно от останалите държавни служители“.
22
Коментирайте
Милицията с несъразмерно големите заплати и пенсии изяжда държавния бюджет, и пенсионни фонд. Поради това повечето хора остават с мизерни пенсии и заплати.
Джандарите са паразити, изсмукващи кръвта на обществото.
Следовател около 8000 лв. заплата и няма работа, или 1-2 дела на година
Следовател в НСлС около 15000- 1 дело на 2-3 години.
Разследващ полицай около 2000 лв..-100-150 дела на година.
Кой източва бюджета?
Друг е въпроса, че статута на разследващите полицаи е изравнен с този на селския квартален полицай.
Бравос на ВКС, щом опря до тълкуване на джобните за МВР-чиновниците! Половината съдържание в „Държавен вестник“ е неизменно посветена на безкрайните промени в ЗМВР и всевъзможните им наредби и правилници, та що и ВКС да не се отчете с някое и друго правилно тълкуване…
Правилно! Те да не са второ качество хора.
Време беше да се сложи край на тази противоречива практика.
Много добре. Тази дискриминация беше нелепа.
„Без резки движения“- това трябва да мотото на върховните магистрати и дори да се сложи като лозунг на сградата на съдебната палата.
Иначе решението е в посока избягване на дискриминация по формален (служебен) признак и в общи линии оставяне на преразпределението на средствата за храна в дискреционните правомощия на министъра на вътрешните работи.
Глупости. Като ше има привилегии им дигнете и норматива. Не може ченге да е 200 кг свиня
Прочети пак статията, ама с разбиране и тогава ела да коментираш.
По принцип е прав, в изключително лоша физическа форма са, срам за България са, Вие виждали ли сте италианските карабинери как изглеждат , като фотомодели и културисти едновременно, а пък българските ченгета са на ниво милиционери точно преди прехода, но като с излъчването на алкохолици и ман*гали едновременно …
Споко. Ще има. Народа плаща данъци. Ще даваме на бай мутра дето ни бие по улиците без причина и шефовете му лъжат по заповед на Пеевски и Борисов
Айде да се надяваме, че ще се случи
А ще им ги дадат ли е друга тема
Популизъм на максимум
Е добре де колко са 200 лв? Нищо не е. Научете се на 400 лв вече
Еми да се надяваме, че ще им ги дават
Нвма смао тия в НАП и НОИ да имат
Ма те в МВР ги събират едно към гьотере
Трагедия. А да се научат на работа адекватно
Еми що да нямат
Защото както винаги аршинът е двоен.
Държавните служители в МВР и останалите служители в министерството имат право на пари за храна mygreatlakes според ново тълкувателно решение на ВКС. Решението следва от противоречивата практика на съдилищата в страната относно заплащането за храна на чиновници по чл. 142, ал. 1, т. 2 ЗМВР.