Прокуратурата е осъдена да плати 24 000 лева на адвокат, който в продължение на 8 години е бил обвиняем и подсъдим по дело за измама и обсебване, което накрая е било прекратено.

Това става ясно от решение (пълния му текст виж тук) на Софийския апелативен съд (САС). Адвокатът заведе иск срещу прокуратурата за 150 000 лева за неимуществени вреди от незаконните обвинения,  но миналата година градският съд му присъди 24 000 лева. И той, и прокуратурата останаха недоволни от решението и го обжалваха, но сега апелативните съдии са категорични, че макар обвинението да е свързано с професията му и да е рефлектирало върху авторитета му, адвокатът не заслужава по-високо обезщетение.

Казусът, по който адвокатът е бил обвиняем и подсъдим, е започнал през 2008 г., когато мъж е сезирал районната прокуратура в София, че е измамен. Още тогава адвокатът и двама банкови служители са дали обяснения, а през 2010 г. прокуратурата е отказала да започне разследване. Постановлението обаче е било отменено от градската прокуратура и е било образувано досъдебно производство срещу юриста за извършена измама, като в началото на 2011 г. бил привлечен като обвиняем.

Прокуратурата твърдяла, че през 2008 г. в клон на Банка ДСК той заблудил А.В., че ще заведе дело срещу банката, за да бъдат изплатени близо 28 000 лв. от спестовния влог на А.В. За това обаче му трябвали 14 000 лв., които взел от гишето на банката и казал, че парите са за юрист на ДСК, който щял да помогне за изплащане на сумата от спестовния влог. По този начин според обвинението адвокатът причинил имотна вреда на А.В. от 14 000 лева.

На адвоката била определена гаранция от 1000 лв., а делото било внесено в районния съд през юни 2011 г. Последвали 18 съдебни заседания до началото на 2017 г., когато делото било върнато на прокуратурата заради разминаване в обвинителния акт на датите на изпълнителното деяние и за взетите от подсъдимия пари.

След това на адвоката било повдигнато ново обвинение, вече за обсебване в големи размери, за това, че незаконно присвоил близо 24 000 лв. на А. В., който пък починал още преди районният съд да прекрати и да върне първото дело на прокуратурата. Новият обвинителен акт бил внесен в съда през есента на 2017 г., който обаче отново го върнал на прокуратурата. Държавното обвинение протестирало определението, но през юни 2018 г. градският съд го потвърдил, а прокуратурата окончателно прекратила делото през септември 2018 г.

Показания в съда по заведеното от адвоката дело срещу прокуратурата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди са дали негови близки, които са свидетелствали за стреса и унижението, които е понесъл през годините, в които е бил обвиняем и подсъдим. Адвокатът посочва, че се ползва с добро име в обществото, представил и издадени от него книги, както и доказателства, че е вписван в адвокатска колегия още през 2005 г. и продължава да упражнява тази професия. Негова колежка свидетелствала, че се познават от ученици, а след това и като журналист в местния вестник в Димитровград. Адвокатът изпитвал особени притеснения по време на съдебните заседания, когато името му било съобщавано при извикването в съдебна зала и ставало достояние на много хора. Притеснявал се да не се разчуе в родния му град, където бил известен с почтено име като журналист и адвокат, че срещу него е образувано наказателно дело.

Апелативният съд отчита, че по това време той е бил на 35 години, т.е. в активна възраст, с чисто съдебно минало, а обвиненията са били за две тежки престъпления. Според съда това обуславя по-висока степен на засягане на личната му сфера, но САС посочва, че мярката му за неотклонение не е попречила да упражнява професията си.

„Съдът взе предвид установеното обстоятелство, че ищецът е бил практикуващ адвокат в САК, като този факт допълнително е внесъл напрежение и неудобство, при присъствието му в съдебната зала в различно качество, освен обичайното на защитник, а именно на подсъдим“, се казва в решението. В него съдът отчита и неразумно дългата продължителност на делото – близо 8 години, през които подсъдимият е бил притеснен, избягвал и срещи с колеги.

„От друга страна, по делото не се твърди, нито са представени доказателства ищецът реално да е престанал да упражнява адвокатската професия през периода на воденото наказателно производство, нито да е имал отлив на клиенти. Следователно, незаконното наказателно преследване не го е възпрепятствало да получава законни доходи и да изгради своя живот при спазване на обществените правила за почтеност и добросъвестност“, пише САС.

За да не увеличи обезщетението за адвоката, съдът посочва, че няма данни процесът да е станал широко обществено достояние, а по него не е била постановена и осъдителна присъда. Според САС делото срещу адвоката не е довело и до трайни здравословни проблеми. Според свидетели годеницата на адвоката го напуснала, когато станало ясно, че той може да загуби професията си, но според съда изобщо не е доказано, че това е станало заради повдигнатото обвинение.

„При определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди съдът не може да борави с предположения, необходимо е причинната връзка да бъде доказана по безспорен начин“, пише съдът.

Решението му не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.

29
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Koloss
Koloss
09 октомври 2024 21:32
Гост

Бъдете алфа мъжки на всяка възраст! Уникално нещо, което ще ви помогне да задоволите всяко момиче, вижте какво може–– https://come.ac/manx

Прокуратуро, провери този случай!
Прокуратуро, провери този случай!
09 октомври 2024 20:34
Гост

Ученик е оставен да повтаря учебната година в НПМГ, защото изразява становище,че полът е биологичен, а не социален-и съответно получава двойка. И изобщо защо този въпрос е обект на дискусия в часовете по география, и защо при несъгласие с мнението на учителя ученик е оставен да повтаря?

В добавка-учителят завежда и губи дела срещу майката на детето.

Мнението на ученика е изцяло в унисон с тълкуването на конституционния съд. https://dnes.dir.bg/temida/sadat-opravda-mayka-na-uchenik-povtoril-godinata-sled-kato-ne-izkazal-mnenie-po-istanbulskata-konventsiya

Скуби Бу
Скуби Бу
09 октомври 2024 23:54
Гост

Това е интересн казус и може би трябваше да бъде отразен и тук. Това, което твърдиш, обаче, хич не е вярно – никакво становище не е изразил ученикът за половете, още по-малко в смисъла на решението на КС, а майка му явно е доста странна и досадна птица, представяща се за екстрасенска. Друг е въпросът, че и на мен не ми идва на ум, защо по география ще се чете и прави анализ на т. нар. Истанбулска конвенция. Давам линк към становището на училището, в което подробно може да се види за какво иде реч. Ще сложа само един цитат,… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
10 октомври 2024 5:12
Гост

Драги Скуби Ду, а ето я другата гледна точка: https://trud.bg/sadat-opravda-maikata-na-uchenik-otkazal-da-uchi-istanbulskata-konvenciya-v-stolichna-pres Накратко-личната антипатия и ненавист е причината да бъде оставен ученикът да повтаря. Учителят има безконтролната власт, няма начин ученикът да предизвика например независима комисия, а защо не-атестационен изпит за знанията на учител по …учебния план. Учител се става без конкурсен изпит.(сравни-съдия, прокурор, ЧСИ, нотариус, адвокат се става с тежък изпит )Истанбулската конвенция не е част от учебния план по…география, или по който и да е предмет в гимназията. Няма да коментирам какво се учи в девети клас, защото е редно учебникът , а и учебният план да бъде видян лично,… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
10 октомври 2024 9:43
Гост

Драги Скуби Ду, Драги Анонимен, не виждам връзка с темата, но в по-горе описаните статии не се съдържа гледната точка на училището: „Елитна гимназия алармира за тормоз от родител и от депутат на Възраждане“.

А становището на училището може да се открие в сайта на самото училище.

Анонимен
Анонимен
10 октомври 2024 9:45
Гост

Ето част от становището на училището: „Синът на г-жа Кирилова е бил ученик на СМГ за периода от 5. до 7. клас. Не успява да завоюва отново мястото си там и е записан в НПМГ като ученик в VIII а клас за учебната 2022/2023 г. Класният ръководител и преподавател по математика Иво Кортезов получава първото си писмо от г-жа Кирилова в първия учебен за осмокласниците ден – 7.09.2022 г.,с искане на обяснение защо занимава учениците с дроби. След учтивия и добре обоснован отговор г-н Кортезов печели доверието на г-жа Кирилова и започва да получава почти ежедневно продължителни телефонни обаждания или… Покажи целия коментар »

искрено и лично до 10 октомври 2024 9:45
искрено и лично до 10 октомври 2024 9:45
10 октомври 2024 10:00
Гост

Каква връзка с темата е ,споменаването че ученикът идва от друго училище,че това се вади като компромат? Повечето ученици в осми клас идват от други училища. Каква връзка с оценявато по География имат другите учебни предмети, и комуникацията на майката с други учители-по другите предмети ученикът е с оценки петици и шестици, тоест проблем няма? И да има проблем с комуникацията, нежелани твърдяни имейли примерно това не следва да се отразява на синът й. И как така ученик по география е изпитван за инстанбулската конвенция, което се признава, не се отрича. Това не е част от учебния план, нито има… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
10 октомври 2024 10:13
Гост

Извън темата?! Съгласен съм. Убедихме ме.

Предисторично
Предисторично
10 октомври 2024 9:48
Гост

До Скуби ду, анонимен, другият анонимен. Ето най-новата статия по темата с предисторията. Накратко-да подадеш жалба срещу учител, ако детето ти е ученик в същото училище не е желателно…

https://trud.bg/kak-se-stigna-do-sadebnata-bitka-mejdu-uchitel-i-maika-na-momche-ot-prirodo-matematicheskata-gimnaziya/

Скуби Бу
Скуби Бу
10 октомври 2024 14:40
Гост

Както обикновено, истината вероятно е нейде по средата. Двете гледни точки са коренно противоположни, а ние не знаем реалните факти, за да направим категоричните изводи. Едно е сигурно и две мнения по въпроса няма – т. нар. Истанбулска конвенция не следва да се презентира и изучава в училищата, камо ли в час по география!!! В час на класния превантивно трябва да се разяснява на учениците вредата от наркотиците, тютюнопушенето и алкохола, както и да се критикува и разобличава пошлостта на тези, които създадоха третия (социален) пол, като се набляга на традиционните семейни и религиозни ценности – добре би било да… Покажи целия коментар »

пореден смях за прокуратурата, но поука няма
пореден смях за прокуратурата, но поука няма
09 октомври 2024 11:29
Гост

Просто толкова е капацитета на прокуратурата. Много обичат да се занимават с глупости и измислици без да са се подплатили. Те по- скоро работят с презумция за виновност, отколкото с презумуция за невиновоност. Сбъркан им е софтуера и то най- отгоре. С такива кадри като Сарафов, Гешев, Цацаров и милиционерската им кохорта това е. Милиционери. Явно там трябва да се пипа и реформира първо в Милицията, за да се отсече корена на измислиците обективирани в правни актове и доноси, но НЕДОКАЗАНИ. Задръстват правосъдието с глупости и после се чудят защо всички ги тричат и им се присмиват на безсмислените усилия.

незапознат
незапознат
10 октомври 2024 5:53
Гост

А все пак-какво се е случило със сумата, за която се пише в статията?

Абе
Абе
11 октомври 2024 8:14
Гост

Не знам защо включваш Цацаров в милиционерската кохорта.

Проскубания бухал
Проскубания бухал
09 октомври 2024 9:46
Гост

„Според свидетели годеницата на адвоката го напуснала, когато станало ясно, че той може да загуби професията си, но според съда изобщо не е доказано, че това е станало заради повдигнатото обвинение.“ Много поучителна история, но си мисля, че това твърдение не е изследвано пълно и всестранно лт съда, а можеха просто да извикат жената, за да сподели дали нейният морален интегритет съответства на този на адвоката, че да си позволи да го изостави в този толкова труден за него момент. Всеки адвокатът е юрист, но не всеки юрист е адвокат – поддържане на връзка с човек без тапия не отговаря… Покажи целия коментар »

Хлъзгавият СОМ
Хлъзгавият СОМ
09 октомври 2024 15:57
Гост

Ти сега пак искаш да го гаджосаш ли?

Анонимен
Анонимен
09 октомври 2024 9:18
Гост

Някой пак ще намаже от тъпо скалъпени обвинения

Манчев
Манчев
09 октомври 2024 9:16
Гост

Поредна доза излагация от родните прокурори значи

Йорданова
Йорданова
09 октомври 2024 9:17
Гост

Това е класика за страната ни

Скопчев
Скопчев
09 октомври 2024 9:16
Гост

Тя родната прокуратура е много активна само ако я активира Пеевски или Борисов. Иначе са със широко затворени очи.

Анонимен
Анонимен
09 октомври 2024 9:18
Гост

Гледам ги, че са много авторитетни и много нахъсани, когато има заповед за политически преследвания издадена от Пеевски. Да видиш колко са работливи и как се борят с несправедливостите. Ма със същата сила трябва да се борят и с Пеевски и ГЕРБ. Но там нямат основания за повдигане на обвинения. Нещастници.

Тодоров
Тодоров
09 октомври 2024 9:15
Гост

Ами класика да се осъди немощната ни прокуратура

Цветанофф
Цветанофф
09 октомври 2024 10:30
Гост

За което плащаме ние.

Кирил
Кирил
09 октомври 2024 9:12
Гост

Даже годеницата на адвоката го е напуснала заради обвиненията!

Якимов
Якимов
09 октомври 2024 9:12
Гост

Може да е за добро 🙂

Тодоров
Тодоров
09 октомври 2024 9:16
Гост

Какво значение има ако не е осъден. Значи е невинен. Кой виновен по трасето – варианти много

Димо
Димо
09 октомври 2024 9:11
Гост

За кой ли път човек не доживява да види решението по делото си.

Лазар
Лазар
09 октомври 2024 9:05
Гост

И защо през 2010 г. прокуратурата е отказала да започне разследване?

Стоянов
Стоянов
09 октомври 2024 9:07
Гост

Защото е хем прикриватура, хем-поръчкова.

ПРБ
ПРБ
09 октомври 2024 9:00
Гост

Злокачествено образувание!

Поръчкаджии на Шиши, особено след обвиненията срещу Хасан Азис от Пазарджик, го подкараха през просото и много скоро ще им се случи случка с нова Конституция.

Всъщност изненада има ли?

Те винаги са си били ето такива!